SPP neustúpil, požiadal o zdraženie plynu

Slovenský plynárenský priemysel nereagoval na varovania vlády a požiadal regulačný úrad o takmer štvrtinové zdraženie plynu. Stalo sa tak napriek tomu, že štát ako jeden z akcionárov SPP na valnom zhromaždení s návrhom nesúhlasil. Nemeckí a francúzski manažéri SPP dali pokyn na podanie návrhu, čím bol porušený zákon o podávaní cenových návrhov.

05.11.2012 20:00 , aktualizované: 06.11.2012 08:00
SPP Foto:
Ilustračné foto
debata (274)

Denníku Pravda predloženie žiadosti na regulačný úrad potvrdil hovorca plynárov Peter Bednár. Jeden zákon síce SPP nedodržal, iný však áno. „SPP v zmysle zákona o regulácii predložil regulačnému úradu návrhy regulovaných cien na rok 2013,“ povedal Bednár. Premiér Robert Fico pritom už opakovane vyhlásil, že plyn od januára nezdražie. Na rade je teraz regulačný úrad, ktorý nárast ceny v minulosti nevylučoval. „Návrh budeme podrobne analyzovať. Dovtedy sa k nemu nevyjadríme,“ reagoval včera šéf úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru).

Ak by úrad návrh SPP zamietol z dôvodu, že nebol podaný podľa zákona, nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky GdF Suez to môžu využiť na arbitráž voči Slovensku. Privatizačná zmluva totiž dáva návrhy cien do kompetencií Predstavenstvu SPP. Zahraniční akcionári však 49 percent akcií chcú predať českému Energetickému a průmyslovému holdingu. Fico dal obchodu zelenú, keď Česi sľúbili, že plyn na budúci rok nezdražie a súdiť o straty sa nebudú.

Koncom októbra žiadali akcionári SPP, aby zástupcovia štátu na valnom zhromaždení odsúhlasili zdraženie plynu o 18 až 25 percent. V prípade, že by ich návrh prešiel, domácnostiam by náklady na bývanie razantne stúpli. Napríklad rodina bývajúca v nezateplenom rodinnom dome, ktorá na varenie, ohrev vody i kúrenie minie každý rok 3 000 kubíkov plynu, by si po takomto razantnom zdražení priplatila mesačne o viac ako 24 eur. V prípade vyššieho navrhovaného zdraženia by mesačné preddavky stúpli takmer o 33 eur. Zástupcovia štátu delegovaní ministerstvom hospodárstva pod taktovkou Tomáša Malatinského však za návrh nehlasovali. „Ministerstvo hospodárstva tým jasne vyjadrilo postoj k navrhovanému zdraženiu,“ zdôvodňuje hovorca rezortu Stanislav Jurikovič.

PIANO

 Prečítajte si aj komentár: Pokra­čujeme…
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Je však pravdepodobné, že sa úrad zachová podobne ako v minulosti. Keďže s ním totiž nesúhlasila väčšina akcionárov, nespĺňa požiadavky, ktoré naň kladú slovenské predpisy. Počas Radičovej vlády úrad tiež dostal od plynárov podobné protizákonné návrhy na zvýšenie cien plynu a Holjenčík ich zmietol zo stola.

Hovorca plynárenského priemyslu porušovanie zákona o vyslovovaní súhlasu akcionárov s cenami zdôvodňuje tým, že prípadným otáľaním so zaslaním návrhu by plynári porušili iný zákon. „SPP postupoval v zmysle zákona o regulácii,“ podotkol Peter Bednár. V prípade, že by podnik porušil ustanovenia tohto zákona, hrozila by mu sankcia do stotisíc eur.

Je však otázne, či nejaké zdražovanie bude. Český Energetický a průmyslový holding, ktorý chce ovládnuť plynárne, totiž Ficovej vláde sľúbil že nechce aby od januára plyn zdražel. Vďaka tomu kabinet zmenil postoj, ktorý zaujal po zverejnení informácií o pripravovanom štvrtinovom zdražení. Obchod, pri ktorom zmení majiteľa 49 percent akcií SPP, by tak mal dostať zelenú. Sprivatizovaných 49 percent akcií v sebe zahŕňa stále právo ovládať predstavenstvo firmy. Štát bude mať ako 51–percentný vlastník SPP naďalej vo firme len kontrolné právomoci. Za podiel v jednej z najväčších spoločností na Slovensku by mali podľa informácií Pravdy nemecký E. ON Ruhrgas a francúzsky GdF Suez zinkasovať od českého holdingu asi 2,5 miliardy eur.

Ceny plynu išli prudko hore najmä počas Dzurindových vlád. Počas tohto obdobia sa dobiehal stav, keď sa za vlád Vladimíra Mečiara ceny plynu prakticky nemenili, kým v zahraničí pre zdražovanie ropy rástli. Ceny plynu boli v dôsledku toho na konci 90. rokov na Slovensku výrazne nižšie ako v susednom Česku. Neskôr ceny plynu počas vlády Mikuláša Dzurindu presiahli úroveň cien v Česku. Počas prvej vlády Roberta Fica, keď sa ceny plynu opäť skoro vôbec nemenili, sa situácia obrátila. Teraz slovenské domácnosti platia za plyn až o tretinu menej v porovnaní s rodinami v Česku.

Českému Energetickému a průmyslovému holdingu v súčasnosti šéfuje najmenší akcionár Daniel Křetínský. Najväčšie akcionárske práva v holdingu má skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera, ktorá spoluvlastní napríklad slovenskú časť poisťovne Generali a svoj podiel má aj vo finančnej spoločnosti Home Credit. Medzi ďalších partnerov patrí slovenská finančná skupina J&T.

© Autorské práva vyhradené

274 debata chyba