Srbov v Bruseli brzdili Rumuni

Srbsko už nebude prešľapovať pred dverami čakárne Európskej únie. Summit v Bruseli ho zajtra uzná za oficiálneho kandidáta na členstvo.

29.02.2012 07:49
Tadič, Barosso Foto: ,
Srbský prezident Boris Tadič (vľavo) prijíma od predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa gratulácie k získaniu štatútu kandidátskej krajiny EÚ.
debata

Odporučili to v utorok šéfovia zahraničných vecí dvadsaťsedmičky. Nešlo to však tak ľahko, ako sa predpokladalo. Schôdzku, ktorá mala byť pôvodne slávnostným uvítaním nového uchádzača o vstup, nečakane zdramatizovali Rumuni.

„Som rád, že môžeme odporučiť kandidátsky štatút pre Srbsko,“ oznámil Nicolai Wammen, minister pre európske záležitosti Dánska, ktoré tento polrok predsedá Európskej únii. „Nie je tajomstvom, že naše dnešné rozhovory o tejto otázke boli dlhé a tvrdé, ale ministri svojím odporúčaním potvrdili, že Srbsko splnilo kritériá, ktoré mu boli stanovené na decembrovom summite,“ dodal po vyčerpávajúcej šesťhodinovej rozprave.

Cestu k vytúženému štatútu si Belehrad otvoril minulý piatok dohodou s Prištinou. Srbsko pristúpilo na to, aby Kosovo, ktoré sa od neho pred štyrmi rokmi jednostranne odtrhlo, vystupovalo na regionálnych fórach samostatne pod svojím názvom opatreným hviezdičkou. Tá má pod čiarou upozorňovať na nedoriešený spor o štatút Kosova, keďže platná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN ho uznáva za súčasť Srbska, kým Medzinárodný súdny dvor vyhlásenie jeho nezávislosti označil za legálne. Belehrad tiež súhlasil, aby sa Priština podieľala na kontrole spoločných hraničných priechodov.

Srbský prezident Boris Tadič sa za tieto ústupky stal terčom kritiky domácej nacionalistickej opozície. Dva mesiace pred parlamentnými voľbami preto veľmi potreboval ukázať srbskej verejnosti rukolapný výsledok svojej proeurópskej politiky. „Naša politika ,Aj Európa aj Kosovo´ zabezpečila Srbsku európsku budúcnosť a ochránila naše národné záujmy,“ odkázal z Bruselu Tadič svojim domácim odporcom, ktorí tvrdia, že Srbsko má na výber EÚ alebo Kosovo a že je jeho povinnosťou vybrať si Kosovo.

Veľké krajiny únie na čele s Nemeckom piatkové srbsko-kosovské dohody privítali ako splnenie podmienok, ktoré Srbsko pre získanie kandidátskeho štatútu dostalo. Belehrad už predtým odstránil inú veľkú prekážku, keď vlani dolapil a vydal do Haagu posledných Srbov zo zoznamu hľadaných vojnových zločincov vrátane niekdajšieho veliteľa bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča.

O to viac prekvapil tvrdohlavý postoj Rumunska, ktoré v utorok dlhé hodiny blokovalo rozhodnutie ministrov. Svoj súhlas Bukurešť podmieňovala zárukami na ochranu menšín v Srbsku, konkrétne valašskej menšiny. V Srbsku žije asi 30-tisíc osôb hlásiacich sa k rumunskej národnosti, ale aj ďalších asi 40-tisíc Vlachov, ktorých Bukurešť považuje za Rumunov, ale oni sami síce uznávajú etnickú príbuznosť s Rumunmi, ale trvajú na svojej vlastnej identite.

Rumunsko tak napokon dosiahlo, že ministri v utorok neprijali rozhodnutie, ale len odporúčanie pre summit Európskej únie. O rumunských požiadavkách sa síce ešte v najbližších dňoch má rokovať, ale nepredpokladá sa, že by táto otázka mohla Srbsko o kandidátsky štatút pripraviť. „Pre mňa sú závery jasné. Srbsko získava kandidátsky štatút,“ napísal napríklad na Twitteri fínsky minister zahraničných vecí Alexander Stubb.

Srbsko sa tak zajtra s najväčšou pravdepodobnosťou stane popri Čiernej Hore, Islandu, Macedónsku a Turecku piatou kandidátskou krajinou Európskej únie. Tou donedávna bolo aj Chorvátsko, ktoré však vlani úspešne dokončilo predvstupové rokovania a na budúci rok sa má stať 28. členskou krajinou EÚ.

debata chyba