Starší učitelia sa vyhnú prehliadke u psychológa

V školách sú učitelia, ktorí nezvládajú prácu so žiakmi. Kričia, sú podráždení alebo deti neprávom trestajú. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tvrdí, že takýchto prípadov nie je veľa. Novým má zabrániť opatrenie, podľa ktorého začínajúcich učiteľov musí vyšetriť psychológ. Odborníkom sa nepáči, že psychotestom sa vyhnú starší učitelia.

02.09.2009 09:44
učiteľka, škola Foto:
Ilustračné foto
debata

V súčasnosti musí zájsť na vyšetrenie len učiteľ, na ktorého príde sťažnosť. "Ak sa sťažujú rodičia, že sa boja poslať dieťa do školy, pretože má osobný strach z agresivity alebo z takého niečoho. Vtedy učiteľ musí ísť na vyšetrenie,” povedal Mikolaj.

Minister priznal, že mu prišli sťažnosti na učiteľov, ktorí sa nevhodne správajú. "Takéto prípady sú ojedinelé a riešime ich individuálne,” potvrdil minister. O koľko prípadov ide, nespresnil.

Od 1. novembra začne platiť nový zákon, podľa ktorého každý uchádzač o učiteľské zamestnanie musí mať papier o duševnom zdraví. "Neviem, prečo mladý človek, len čo dostane diplom, už musí ísť na vyšetrenie? Mali by chodiť až po určitej dobe pôsobenia na škole,” myslí si šéf školských odborárov Ján Gašperan.

Všetkých pedagógov, teda aj 80-tisíc súčasných, by dala preveriť psychologička Zdenka Kubišová. "Veď nevhodný učiteľ môže poškodiť žiakov. Učiteľské povolanie si rozhodne vyžaduje človeka primerane odolného proti záťaži,” zdôvodnila Kubišová.

Rovnaký názor má aj psychologička Eva Vojtková. "Vekovo starší učitelia môžu trpieť na profesijnú únavu, nedostatok trpezlivosti. Môžu byť podráždení a ľudovo povedané aj alergickí na správanie detí,” uviedla.

Šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň povedal, že žiadneho učiteľa zatiaľ neposlal k psychológovi. Myslí si, že ak gymnáziá majú problémových učiteľov, riešia si to samy. „Samozrejme, že sa tým nechvália,“ podotkol Sadloň. Podľa riaditeľky Základnej školy na Cabajskej ulici v Nitre Dany Rapavej učitelia by mali raz za čas povinne chodiť na psychologické vyšetrenie. „Ak by pedagógovi niečo zistili, odišiel by zo školy,“ dodala Rapavá.

Podľa Kubišovej byť učiteľom je náročné, pretože žiaci sa často správajú nevhodne. "Veľa kriku, ustavičné napomínanie, zapĺňanie žiackej knižky poznámkami však k ničomu nevedie. Disciplínu si musí získať demokratickým spôsobom,” tvrdí.

Učiteľ s psychickými problémami môže narobiť veľa škody. Kubišová v minulosti riešila prípad, keď učiteľ nútil prváčika tajiť, čo sa dialo na hodinách a aké tresty mu dával. "Dieťa bolo neurotické,” upozorňuje Kubišová.

debata chyba