Štát preveruje spoluprácu firiem Orange a T-Mobile

Štátny Protimonopolný úrad SR skúma, či chystaná spolupráca najväčších operátorov Orangeu a T-Mobile nezhorší konkurenciu. Spoluprácu pri nákupe telefónov a zariadení pre trhy v rôznych štátoch vrátane Slovenska ohlásili v cudzine predstavitelia materských firiem.

09.05.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
Telefón, mobil, telefonovanie Foto:
Chystanú Spoluprácu Orangeu a T-Mobile skúma Protimonopolný úrad.
debata (2)

Slovenský Orange ani T-Mobile, ktorým ľudia niekedy vyčítajú podobnosť ponúk, nijakú zmienku o tomto kroku nezverejnili. Obaja operátori o konaní materských firiem inak informujú bežne. Zámer si podľa informácií Pravdy všimol slovenský Protimonopolný úrad, ktorý už kontaktoval zahraničných manažérov operátorov.

Objasňovať situáciu budú musieť na úrade aj riaditelia z Bratislavy. „Vedenie bude musieť prísť na úrad vysvetľovať pohľad firmy,“ potvrdil jeden z manažérov operátora, ktorý si neželal byť menovaný.

Existuje možnosť, že operátori si chcú zarábať na úkor súťaže. „Dá sa predpokladať, že zmenšia objem peňazí, za ktoré nakupujú telefóny i zariadenia potrebné na prevádzku mobilných sietí, keďže vďaka posilnenej pozícii zrejme budú nakupovať lacnejšie. Je však otázne, či sa to premietne do koncových cien služieb i zariadení,“ predpokladá bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj.

Ohlásením spoločného nákupu zariadení v minulosti sa začala zmena napríklad EuroTelu na T-Mobile či Globtelu na Orange. To by mohol byť dôvod, prečo slovenský Protimonopolný úrad začal skúmať, či ohlásené začatie spolupráce nepoškodí zákazníkov. Úrad sa zatiaľ k situácii oficiálne nevyjadril.

Zástupcovia operátorov však tvrdia, že zákazníci budú zo spojenia ťažiť výhody. „Vďaka tejto spolupráci budú môcť používatelia využívať najlepšie sieťové technológie, ešte lepšie služby a budú mať k dispozícii najširšiu ponuku zariadení vo všetkých krajinách, kde naša skupina pôsobí,“ argumentuje Richard Fides z Orangeu.

Bývalý šéf Telekomunikačného úradu dodáva, že spolupráca by do istej miery mohla zákazníkom priniesť aj zlepšenie kvality služieb. „Ak budú mať spoločné niektoré súčasti siete, mohlo by sa zlepšiť pokrytie signálom mobilných sietí. To by mohlo priniesť napríklad rozšírenie širokopásmového internetu cez mobil do ďalších lokalít,“ spresňuje Máčaj.

Po ohlásení spolupráce začali používatelia niektorých webových stránok diskutovať o tom, že na Slovensku budú opäť iba dvaja mobilní operátori. Takáto bola v minulosti oficiálna situácia do príchodu tretieho hráča Telefónica O2. Hovorkyňa Deutsche Telekomu Sylvia Braunle to však vylučuje. „Budeme spolupracovať v určitých oblastiach s cieľom prinášania výhod pre obe naše spoločnosti a našich zákazníkov. Avšak, skutočná a možná spolupráca medzi Deutsche Telekom a France Telecom v niektorých vybraných oblastiach, ako je zadávanie verejných zákaziek, nie je prípravný krok k fúzii,“ odpovedá Sylvia Braunle. Dodáva, že tieto dve spoločnosti už spolupracujú vo Veľkej Británii a zakladajú spoluprácu aj v Poľsku a Rakúsku. „Avšak Deutsche Telekom sa aktívne neusiluje o zdieľanie sietí vo všetkých krajinách, kde pôsobí,“ podotýka Braunle.

Možnou spoluprácou telekomunikačných operátorov sa zaoberal Protimonopolný úrad aj v minulosti. Námietky mal napríklad pred vytvorením spoločného podniku niekdajšieho EuroTelu a Slovak Telekomu i začatím poskytovania spoločných produktov. Európska komisia však spojenie v polovici decembra 2004 odsúhlasila. Teraz funguje nástupca EuroTelu pod značkou T-Mobile, ale zároveň už v rámci jednej spoločnosti – Slovak Telekom.

Mobilný trh sa na Slovensku začal rozbiehať vznikom EuroTelu (terajší T-Mobile) v decembri roku 1990, keď vtedajšia Správa pôšt a telekomunikácií podpísala dohodu o spoločnom podniku s americkou spoločnosťou Atlantic West B.V. a získala licenciu na výstavbu a prevádzkovanie verejnej rádiotelefónnej siete a verejnej dátovej siete. Výsadné postavenie EuroTelu trvalo až do roku 1996, keď vznikol Globtel GSM.

V tom období sa začala rozširovať ponuka služieb i mobilných telefónov a takisto začal pokles cien. O tri roky neskôr sa však začali šíriť špekulácie o uzavretí tajných dohôd medzi Globtelom a EuroTelom, ktoré určujú, že operátori si nebudú navzájom ukrajovať zisk. V nasledujúcich rokoch prebehla trojica tendrov, ktoré však nového konkurenta na Slovensko nepriviedli. Konkurenciu oživila až v roku 2007 príchodom Telefónica O2.

Majiteľom 100 % akcií spoločnosti Orange Slovensko je skupina France Telecom. Nadpolovičný podiel v Slovak Telekome vlastní Deutsche Telekom, 49 percent vlastní Slovenská republika. Slovenské O2 patrí do skupiny Telefónica Europe.

Vývoj konkurencie medzi mobilnými operátormi
1990 začína vznikať EuroTel, predchodca T-Mobilu
1996 na Slovensko prichádza Globtel GSM, ktorý sa neskôr premenoval na Orange Slovensko. Ceny služieb i mobilných telefónov sa začali znižovať
1998 Mečiarova vláda vyhlasuje výberové konanie na nového mobilného operátora. Žiadny z dvoch prihlásených záujemcov nesplnil podmienky. Začínajú sa šíriť špekulácie o tajných dohodách medzi EuroTelom a Globtelom, ktoré určovali ceny hovorov a krátkych správ
1999 Dzurindova vláda vyhlasuje ďalší tender na nového operátora, minister Gabriel Palacka spochybňovanú súťaž zrušil
2002 tretí tender na mobilného operátora vyhrala firma Profinet, za licenciu však nezaplatila a tak o ňu prišla
2006 tender vyhráva spoločnosť O2, ceny služieb začali od roku 2007 klesať rýchlejšie
2011 Materské firmy Orangeu a T-Mobilu ohlasujú začiatok spolupráce pri nákupe zariadení

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba