Štát prispel na ples Rezešovi a J&T, Ficov muž to obhajuje

Štátna Tepláreň Košice prispela na nedávny ples košického hotela Hilton, ktorý vlastní milionár blízky HZDS Július Rezeš a finanční žraloci z J&T. Priznal to šéf Výkonného výboru Fondu národného majetku Vladimír Kocourek (Smer), aj keď výšku daru neprezradil. Jeden z mužov premiéra Roberta Fica v míňaní peňazí štátnych teplární nevidí problém.

22.02.2010 09:57
Vladimír Kocourek Foto:
Vladimír Kocourek, šéf Výkonného výboru Fondu národného majetku.
debata

Je v poriadku, že štátna tepláreň finančne podporuje hotel patriaci Rezešovi či žralokom z J&T ?
Išlo o určitú sumu, ktorá však nešla pre Rezeša ani pre J&T. Peniaze išli pre hotel, ktorý organizoval ples. Novinári podnikateľov vždy s niekým spájajú. Povie sa, je to pán Rezeš či pán Široký (Poznámka Pravdy: šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja a údajný sponzor Smeru). To teda znamená, že teraz nedáme nič na hokej? Zrejme je to tak, že dáte peniaze na akciu, keď viete, že tam možno prídu vaši ľudia. Alebo chcete firme spraviť dobré meno a vyzdvihnúť jej úspechy. Vtedy sa nehľadí na meno majiteľa hotela. Hotel si potom možno povie, že tepláreň od nás síce berie peniaze za teplo, ale na druhej strane nám pomohla pri organizácii plesu.

Voličov Smer presviedča, že peniaze delí na sociálnych princípoch a potom príde takýto dar milionárom?
Smer sa naozaj správa sociálne. Opäť pripomínam, že aj tie peniaze teplárne nešli pre Rezeša, ale na ples. V minulosti mala tepláreň vlastné plesy, ktoré pre krízu teraz nerobí. Preto sa tepláreň zrejme rozhodla, že ju vyjde lacnejšie, keď sa pripojí k inému plesu.

Je v poriadku aj ďalšia kauza sporného daru vo výške 100-tisíc korún, ktorý dala Ružena Lovasová, politická nominantka v štátnej Bratislavskej teplárenskej, plastickému chirurgovi do Brna a rovnako spravil aj jej muž v štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave?
Bolo mi to vysvetlené tak, že je to v poriadku. Verejné peniaze sa totiž používajú na zdravotníctvo, rovnako aj na šport či charitu. Daný lekár pritom robí nielen klasické plastiky ako sú prsia či očné viečka, ale robí napríklad aj plastiky po popáleninách. A to aj pre Slovákov. Peniaze však po kritike médií vrátil, a tak celú vec považujem za uzavretú.

Pani Lovasová však vyzerá, že plastiku naozaj má. Vymenili by ste ju teda len vtedy, ak by mala napríklad zmenené prsia za štátne peniaze?
Vtedy by to bol pre ňu naozaj problém.

Lovasová sa priznať odmieta. Stále je tu však podozrenie, že po dare sa dostala k službám zdarma. Nestačí na výmenu aj podozrenie?
To sa však bez priznania naozaj dá ťažko dokázať. Po vysvetlení celej kauzy som usúdil, že neexistujú dostatočné dôvody na výmenu.

Pán Lovas sa však priznal, že peniaze dali chirurgovi, lebo je to ich kamarát. Takto sa delia peniaze daňovníkov?
Nemyslím si, že toto bol hlavný dôvod, prečo chirurgovi prispel. Pri rozhodnutiach predstavenstva jednoducho často zohráva úlohu fakt, že manažéri sa s niektorými subjektmi poznajú dlhšie.

Nezmeníte systém tak, aby štátne firmy nerozhadzovali na dary kamarátom či milionárom?
Nemôžete úplne obmedziť výdavky predstavenstva v teplárňach napríklad na limit tisíc korún. Ak je balík určený členom predstavenstva neprimerane veľký, tak by ho predstavenstvo malo znížiť. Pozrieme sa, aké majú jednotlivé štátne spoločnosti vnútorné limity.

Máme výplatné pásky pani Lovasovej, ktorá v teplárni zarába aj s odmenami mesačne v prepočte 227-tisíc korún. To je v poriadku?
Neviem sa k tomu vyjadriť, jej plat nepoznám.

V roku 2008 po článkoch v našom denníku premiér Fico zastavil šéfom štátnych firiem vysoké ročné odmeny zo ziskov. Na prípade pani Lovasovej sa však zdá, že manažéri si to následne vynahradili na raste platov…
Neviem to posúdiť. Plat vo vedení teplárne je viaczložkový, závisí aj od dosiahnutých výsledkov teplárne.

Okrem darov či štedrého platu pre pani Lovasovú tepláreň platí za služby aj firme blízkej jej švagrovi a v minulosti vraj tiež firme jej sestry. Neprekáža vám ani takéto rodinkárstvo za štátne peniaze?
Ak boli zákazky pridelené v zmysle pravidiel verejného obstarávania, tak mi to neprekáža.

Po všetkom, čo sa okolo pani Lovasovej prevalilo, veríte tomu, že výbery rodinných firiem prebehli štandardne?
Ja musím vždy veriť, že bol dodržaný zákon a pravidlá, až kým sa nedokáže opak.

Spravuje fond dobre štátne firmy, keď sa ukáže, že štátne peniaze idú na dary kamarátom, súkromné plesy, ohromné platy a rodinné kšefty?
Všetky naše spoločnosti majú audit, ich hospodárenie je v poriadku. Čo sa týka ďalších požitkov, tak sú to vždy individuálne záležitosti. Nikde nie je napísané, že platy v štátnych firmách majú byť nižšie, ako majú politici. Firmy tvoria hodnoty a ak manažéri spĺňajú dobre všetky podmienky, zaslúžia si odmenu.

Pani Lovasová je manažérkou v lokálnej teplárni a na jej plat sa skladajú ľudia v cenách tepla. Vy máte napríklad zodpovednosť za viacero teplární a zarábate polovicu. Je to primerané?
Ak je údaj o plate pani Lovasovej správny, tak ja zarobím štvrtinu z jej mzdy, nie polovicu, keďže som za posledný rok nedostal odmeny. Možno sa tento pomer zdá pokrivený, ja to však takto nevnímam. Funkčne vyššie je oproti mne napríklad aj predseda parlamentu, ktorý tiež nezarobí viac ako manažéri v niektorých súkromných firmách. Treba si uvedomiť, že manažéri firiem sú odmenami motivovaní k ziskom a rozvoju spoločnosti, v ktorej pôsobia. Preto je namieste, že zarábajú viac.

Vladimír Kocourek (46)

  • Od septembra 2006 šéfuje Výkonnému výboru Fondu národného majetku. Je okresným predsedom Smeru v Senici. Vyštudoval Stredné odborné učilište v Senici ako kuchár – čašník, neskôr si doplnil stredoškolské a vysokoškolské ekonomické vzdelanie.
debata chyba