Štát sa o zrúcaniny nestará

Štát sa o zrúcaniny hradov, kaštieľov a ďalších kultúrnych pamiatok na Slovensku nedokáže postarať. V ústrety však nevychádza ani tým, ktorí to robiť chcú.

15.08.2006 08:27
debata

Skupina dobrovoľníkov sa už napríklad 12 rokov stará o rozsiahlu zrúcaninu kláštora Katarínka pri Dechticiach, ktorá je vo vlastníctve štátu a v správe Lesov Slovenskej republiky. Ich snaha získať zrúcaninu do svojho majetku alebo dlhodobého prenájmu nebola doteraz úspešná.

„Takto sme odstavení od možnosti získať peniaze z európskych fondov, ale aj z domácich grantov. V minulosti sa nám podarilo získať grant z ministerstva kultúry, peniaze však nemohli byť investované priamo do zrúcaniny,“ povedal Peter Herceg z občianskeho združenia Katarínka. Po rokoch čistenia areálu od náletových drevín a buriny dobrovoľníci prešli k spevňovanie múrov. Ďalším z krokov by malo byť postavenie rozhľadne na vrchole veže bývalého kostola. Nadšenci, ktorí pracujú celé leto zadarmo, by však museli dať peniaze do cudzieho majetku. „Chceli by sme získať kontrolu nad zrúcaninou. Ak nie ako vlastníci, tak aspoň ako dlhodobí nájomcovia,“ dodal Herceg. Štátny podnik Lesy SR však dával doteraz dobrovoľníkom jasne najavo, že tento problém nie je jeho prioritou. Viaceré zrúcaniny malokarpatských hradov dokonca úradne ani neexistujú, v katastri sú evidované ako les.

V podobnej situácii ako aktivisti z Katarínky je aj starosta obce Dobrá Voda Rudolf Ružička. Zrúcanina hradu mu chátra pred očami, no investovať do nej nesmie, pretože je majetkom štátu. „Už dva roky okolo toho behám, z obecného rozpočtu sme zaplatili aj geometrický plán potrebný na prevod, ale vždy sa to zabrzdí na odmietavom stanovisku riaditeľstva Lesov SR. Hrad majú pritom evidovaný ako nepotrebný majetok, no na prevode sa s nimi nedokážeme dohodnúť,“ povedal starosta. Zrúcanine podľa neho chýba vlastník, ktorý by sa o ňu staral. Pre štátny podnik je podľa starostu zrúcanina iba okrajová záležitosť.

Hovorca Lesov SR Peter Gogola tvrdí, že snaha pomôcť obciam alebo občianskym združeniam podniku určite nechýba. Prekážkou sú však podľa neho platné zákony, ktoré dovoľujú predávať majetok len verejnou obchodnou súťažou. Problémom je aj chýbajúci zápis na listoch vlastníctva. Podnik však podľa Gogolu pripravuje materiál, ktorý bude monitorovať kultúrne pamiatky v správe Lesov SR. Tie by sa po súhlase ministerstiev kultúry a pôdohospodárstva mohli predávať.

debata chyba