Štát spustil konkurzy. Skončí sa rodinkárstvo?

Na teplé kreslá v energetických podnikoch s vplyvom štátu sú po rokoch prvýkrát vypísané verejné výberové konania. Na stránke ministerstva hospodárstva sa ľudia môžu uchádzať spolu o tridsať pozícií v predstavenstvách štrnástich podnikov. Mohla by sa tak skončiť dlhoročná prax zaváňajúca klientelizmom a rodinkárstvom.

04.05.2012 20:00 , aktualizované: 05.05.2012 15:00
Energetika, klíma Foto:
Štát po rokoch prvýkrát vypísal verejné výberové konania na vedúce pozície v energetických podnikoch s vplyvom štátu.
debata (44)

Občanom často zvyšovalo tlak, keď bral niekto niekoľko tisíc eur mesačne v štátnom podniku len preto, že bol kamarátom politika.

Ešte za pôsobenia minulého ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) sa napríklad do predstavenstva firmy spravujúcej tranzitný plynovod dostal Branislav „Bejzo“ Bajza, spevák skupiny Polemic. Nahradiť by ho mal odborník s vysokoškolským diplomom a najmenej 5-ročnou praxou v odvetví. Podľa odborníčky na transparentnosť sú konkurzy posun vpred, otázne však je, ako dopadnú. Pochybné napríklad je, že nie sú známi ľudia, ktorí budú kandidátov hodnotiť.

Podmienky na člena predstavenstva SPP s odmenou v tisícoch eur mesačne

Bezúhonnosť, VŠ 2. stupňa právnického, ekonomické, strojárskeho alebo elektrotechnického zamerania, prax v riadení 5 rokov, anglický jazyk úrovne A, znalosť problematiky v oblasti energetiky a ekonomiky podniku.

Uchádzač musí mať riadiace a organizačné schopnosti a zručnosti, komunikačné a prezentačné schopnosti, musí byť spoľahlivý, zodpovedný, samostatný, adaptabilný, flexibilný, asertívny, emocionálne stabilný, odolný proti záťaži a musí mať analytické myslenie.

„Odborníci musia veriť, že konkurzy budú seriózne a férové, aby boli presvedčení, že to nebude fraška. Práve ľudia v komisiách sú dôležitým ukazovateľom, či poslanie životopisu a vypracovanie motivačného listu nebude pre kandidáta iba strata drahocenného času,“ vysvetľuje Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko.

Zato v rezorte dopravy uznesenie vlády spred roka o povinných výberových konaniach nateraz obišli a do predstavenstiev železničných podnikov dosadili ľudí bez tendrov. Konkurzy neboli zatiaľ ani v rezorte pôdohospodárstva.

Podľa Sičákovej sú dôležité podmienky a spôsob výberu. Snahu hľadať ľudí do podnikov cez výberové konania deklaroval napríklad v minulosti aj exminister Jirko Malchárek, napokon sa do podnikov aj tak dostali spriaznené osoby. O údajných korupčných praktikách v podnikoch s vplyvom štátu z čias ministrovania Malchárka hovorí aj spis Gorila, ktorý preveruje polícia.

Aké mená teraz vzídu z konkurzov na miesta v energetických firmách, ukáže sa po 15. máji, keď je na väčšinu pozícií stanovená uzávierka prihlášok. „Uvidíme, koľko ľudí bude mať záujem predložiť životopisy, aby rezort skutočne mohol vyberať najkvalitnejších odborníkov,“ mieni Sičáková.

Rezort hospodárstva o výberoch zatiaľ veľa nepovedal. O zverejnení ponuky sa uchádzači mohli dozvedieť iba z webovej stránky ministerstva. V prípade hodnotiteľov je podľa hovorcu Stanislava Jurikoviča zatiaľ isté iba to, že šéfom komisie bude pravá ruka ministra – vedúci služobného úradu. Okrem neho budú otvárať obálky ďalší dvaja ľudia a tajomník. Napriek tomu však ministerstvo tvrdí, že súťaž má byť férová.

„Hlavným kritériom pri výbere bude, aby dosadený kandidát bol nielen vzdelaný v odbore, ale aby mal odbornú prax. Cieľom je, aby akcionára v orgánoch firmy zastupovali zodpovední ľudia,“ zdôvodňuje Jurikovič.

Malatinského predchodca túto snahu hodnotí pozitívne. „Teší ma, že aj nový minister hospodárstva postupuje podľa normy, ktorá posunula kultúru obsadzovania miest vo firmách s účasťou štátu,“ vraví Miškov.

Za jeho pôsobenia však bol do predstavenstva eustreamu, dcérskej firmy SPP, dosadený spevák skupiny Polemic. Podľa elektronického výpisu z obchodného registra do vedenia firmy prišiel bez konkurzu v polovici septembra 2011, teda viac ako pol roka po prijatí nariadenia o nutnosti prijímania ľudí prostredníctvom výberových konaní. Miškov to zdôvodňuje tak, že jeho nominácia prebehla „ešte pred schválením materiálu vládou“.

Manažérov do štátnych firiem bez konkurzu dosadil nedávno aj minister dopravy Ján Počiatek (Smer). Koncom apríla vymenil šéfov Národnej diaľničnej spoločnosti i troch železničných firiem. Cez hovorcu Martina Kóňu však Počiatek odkázal, že nominácie sú iba dočasné.

„Výberové konania na posty generálnych riaditeľov podľa zákonom stanovených podmienok prebehnú v najbližších šiestich mesiacoch,“ spresňuje Kóňa a dodáva, že riaditelia boli vybratý podľa odbornosti a skúseností.

Koľko miest v podnikoch chce obsadiť ministerstvo hospodárstva
SIEA generálny riaditeľ
SPP 3 miesta
SPP – distribúcia 1 miesto
eustream 1 miesto
Východoslovenská distribučná 2 miesta
VSE 2 miesta
Slovak Telekom 3 miesta
ZSE Energia 2 miesta
ZSE Distribúcia 2 miesta
ZSE 2 miesta
SEPS 5 miest
Elektroenergetické montáže 1 miesto
SSE 2 miesta
SSE – Distribúcia 2 miesta
Slovenské elektrárne 2 miesta
POZNÁMKA: OKREM SLOVENSKEJ INOVAČNEJ A ENERGETICKEJ AGENTÚRY  

IDE O MIESTA V PREDSTAVENSTVÁCH .[bc4 tar fs10]{valign:top} ||

Zdroj: MH SR

© Autorské práva vyhradené

44 debata chyba