Štát vo volebnom roku premrhal takmer pol miliardy eur

Štát v minulom volebnom roku použil neefektívne verejné prostriedky v objeme 484 mil. eur. Konštatuje to Inštitút ekonomických a spoločenských analýz INESS, ktorý zosumarizoval medializované prípady plytvania v minulom roku.

11.05.2011 15:19
Peniaze, euro, sporenie Foto:
Ilustračné foto
debata

„Suma 484 mil. eur obsahuje napríklad odmeny vyplácané v stratových štátnych podnikoch, peniaze premrhané v sociálnych podnikoch, ktoré musí Slovensko vracať EÚ a množstvo príkladov plytvania a neefektívneho nakladania s našimi peniazmi pri nákupe tovarov a služieb štátom,“ uvádza INESS na svojom blogu. Priemerný ročný objem plytvania od začiatku projektu v roku 2007 tak predstavuje 356 mil. eur.

Objem plytvania v minulom roku, teda takmer 500 mil. eur, je podľa inštitútu INESS takmer identický s objemom zdrojov, aký išiel v roku 2010 na stredoškolské vzdelávanie alebo vyše polovica výdavkov ministerstva obrany. „Prínosné zníženie odvodov zamestnancov podľa navrhovanej reformy o 1 % by predstavovalo výpadok verejných zdrojov cca 200 mil. eur. Pri eliminácii plytvania teda existuje priestor rovno na 2-percentné zníženie bez výpadku vo verejných zdrojoch,“ upozorňuje INESS.

Suma prípadov v kategórii klientelizmus zachytených v roku 2010 dosiahla 102 mil. eur, čo je podľa inštitútu pod ročným priemerom 134 mil. eur od začiatku projektu. „Túto sumu naplnili podozrivé tendre na ministerstve školstva, obrany, činnosť Slovenského pozemkového fondu či zmluvy úradu vlády, ktoré preveruje polícia ale aj prípady klientelizmu na úrovni obcí a miestnych samospráv,“ spresňuje INESS.

V projekte Plytvanie štátu INESS sleduje aj súdne spory štátu a verejnej správy. „Prípady ukončených súdnych sporov, ktoré médiá priniesli za posledné štyri roky nás vyšli spolu na 105 mil. eur,“ spresňuje inštitút. Ďalšou kategóriou sú prípady, v ktorých bola vykonaná náprava alebo boli zastavené po tom, ako na ne zamerali pozornosť slovenské médiá. Celkový objem klientelizmu a plytvania, ktorému sa podarilo zabrániť vďaka práci médií od zahájenia projektu tak dosiahol podľa inštitútu 380 mil. eur.

Databáza Plytvanie štátu inštitútu INESS už obsahuje 530 zdokumento­vaných prípadov plytvania a klientelizmu, ktoré priniesli printové médiá od roku 2007. Zmyslom databázy podľa INESS nie je absolútne presné vyčíslenie jednotlivých prípadov, nakoľko to ani vzhľadom na nedostatok informácií nie je možné, ale zaevidovanie všetkých problematických postupov predstaviteľov štátu v nakladaní s verejnými financiami.

debata chyba