Štátne milióny sa sypú jednej firme

Jednu zákazku za druhou, už najmenej za 150 miliónov korún (5 mil. eur), priklepla súčasná vláda súkromnej firme Centire najmä za audity fungovania úradov. Po ministerstve financií, kultúry a zahraničných vecí zvíťazila najnovšie aj vo verejnom obstarávaní v Sociálnej poisťovni. Zarobiť jej dala aj kancelária Národnej rady a Slovenská televízia.

09.09.2008 10:57
Peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Hoci išlo o niekoľkomiliónové zákazky, vo väčšine prípadov sa do súťaže prihlásila len jedna firma. Či boli tendre výhodné len pre ňu, sa nedá dokázať. „Robieva sa to tak, že sa vypíše verejné obstarávanie v súlade so zákonom, ale s takými podmienkami, ktoré má šancu splniť len jedna vopred dohodnutá firma. Je to však veľmi ťažko dokázateľné,“ reagoval ekonomický analytik Pavol Kárász.

Ministerstvá aj firma Centire však také úvahy odmietajú. Firma tvrdí, že vyhráva preto, lebo odvádza skvelú robotu, a nie preto, žeby sa vedela dohodnúť s politikmi. Centire, predtým ako S&K Management Systems, bola pri miliónových tendroch aj za bývalej vlády.

„Úspechy našej spoločnosti sú postavené na jedinečných znalostiach, skúsenostiach, špičkovom odbornom tíme viac ako sto interných zamestnancov a veľkom množstve úspešne realizovaných projektov. Kvalifikovaní experti realizujú náročné projekty nielen pre ministerstvá, ale aj nadnárodné spoločnosti na Slovensku i v zahraničí,“ tvrdí generálna riaditeľka spoločnosti Renáta Kiselicová.

Niektoré projekty, za ktoré berie firma milióny korún, však vyvolávajú pochybnosti. Za nezmyselné označil napríklad verejné obstarávanie v STV bývalý člen Rady STV Ladislav Straka. Firma Centire má televízii za milióny korún poskytnúť informačné služby v súvislosti s čerpaním fondov EÚ. Podľa Straku sa však také služby dali zabezpečiť aj bezplatne.

Pochybnosti vyvoláva aj audit objednaný ministerstvom kultúry, ktorý stál 9,5 milióna korún (315-tisíc eur). „V košickom divadle bol audit robený zrejme len pro forma. Zamestnanci mali totiž podklady vypracovať sami a doteraz sa jeho výsledky podľa zamestnancov neprejavili,“ tvrdí poslankyňa parlamentu Jarmila Tkáčová (SDKÚ).

Rezort kultúry sa bráni, že úspora sa ešte len prejaví. „Optimalizácia organizačnej štruktúry bola vykonaná, jej výsledkom je zníženie pracovných miest v rezorte kultúry od januára budúceho roku o 177. To znamená len na mzdách úsporu okolo 40 miliónov korún (1,33 mil. eur) ročne,“ uviedol jeho hovorca Jozef Bednár.

Audity si objednali štátne inštitúcie preto, aby zlepšili svoje fungovanie a ušetrili. Odborníci však priznávajú, že najmä pri štátnych zákazkách osoh nie je zaručený. „Niekedy sa dá odfláknuť robota za milióny tak, že sa iba skopíruje starý audit,“ hovorí manažér, ktorý sa podobnými projektmi zaoberá. Svoje meno si neželal zverejniť z obavy, že stratí prácu.

Čo sa týka ceny auditu v štátnej a verejnej správe, dodáva, že býva výrazne nadhodnotená. „Audit naozaj môže mať cenu miliónov korún. Prečo by sa však v štátnej správe veci robili za najnižšiu reálnu cenu, keď tá sa dá nadhodnotiť? Cena sa zvyšuje napríklad tým, že sa vyúčtuje vyšší počet hodín alebo ľudí,“ uzatvára.

debata chyba