Strany nevyhodia lenivých poslancov

Politické strany sa nechystajú potrestať svojich poslancov, ktorí v parlamente spia na vavrínoch. Naopak, do parlamentných volieb bez problémov nasadia politikov, ktorí za celé štyri roky od zvolenia v roku 2006 nenapísali ani jediný návrh zákona. Do konca volebného obdobia budú pritom poslanci rokovať už len 19 dní.

04.01.2010 05:23
Parlament, poslanci, NR SR Foto:
Rokovacia sála slovenského parlamentu býva väčšinou poloprázdna.
debata

Najviac pasívnych politikov sedí v Smere premiéra Roberta Fica, ten však má aj najväčší klub. „Meradlom nie je, koľko zákonov ten-ktorý poslanec navrhol. Úlohou parlamentu je schvaľovať zákony, s ktorými príde vláda,“ povedala podpredsedníčka poslaneckého klubu Smer Jana Laššáková. Z ich 50-členného klubu nepredložilo ani jednu novelu 11 poslancov.

Jedným z nich je napríklad Pavol Goga. Podľa neho nie je rozdiel medzi poslancom, ktorý navrhuje zákony, a tým, ktorý to nerobí. „Práca poslanca je predsa aj o inom. Ide aj o prácu v pléne, v kluboch, v samotnom teréne s ľuďmi či v regiónoch,“ uviedol Goga. Za parlamentnú prácu mesačne dostáva 3 600 eur.

Pasivitu nevyčíta svojim ľuďom ani SNS. Spomedzi 19 národniarov nenavrhlo nijakú zmenu paragrafov cez návrh zákona sedem politikov. „Sme spokojní s ich účasťou na prioritách národniarskeho programu,“ uviedol šéf klubu SNS Rafael Rafaj. Každý poslanec podľa neho vykazuje aktivitu v niečom inom. Jedni pracujú v klube, druhí vystupujú v rokovacej sále pred kamerami.

Podľa Miklósa Duraya (SMK) politici často navrhujú novely len preto, aby sa objavili v médiách. „Poslanecká iniciatíva je čudná z toho pohľadu, že väčšina návrhov je podávaná preto, aby sa o danom poslancovi písalo v novinách,“ myslí si Duray, z ktorého pera tiež nepochádza nijaká novela.

Rekordérkou na opačnom brehu je opozičná poslankyňa Monika Gibalová (KDH), ktorá je za toto volebné obdobie podpísaná pod 26 novelami. So všetkými však narazila na koaličnú väčšinu, ktorá ich odmietla podporiť. Naposledy jej stopli novelu zákona, ktorá mala zabezpečiť, aby každoročné zvyšovanie dôchodkov minimálne pokrylo náklady, ktoré vznikli rastom cien.

Parlament momentálne eviduje 28 zákonodarcov, ktorí neprišli s nijakým návrhom zákona. Viacerí z nich nejavia záujem ani o vystúpenia v pléne. Rečníckemu pultu sa vyhýbajú napríklad Jaroslav Demian, Emília Müllerová (obaja zo Smeru), László Köteles a György Juhász z SMK či Ján Rusnák z SDKÚ. „O kvalite nehovorí robenie čiarok za vystúpenie či predložené zákony. Dobrý politik môže pracovať v ústraní,“ tvrdí predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš.

O tom, kto sa dostane na kandidačnú listinu do nových volieb, budú strany rozhodovať začiatkom roka. Kandidátku musia v marci odovzdať Ústrednej volebnej komisii.

S málo aktívnymi politikmi sa chce porátať SMK. „Sú, bohužiaľ, aj takí poslanci, ktorí nehýria aktivitou, a to sa musí pri zostavovaní kandidačnej listiny prejaviť,“ uviedol predseda poslaneckého klubu strany Gyula Bárdos.

Akých prešľapov sa dopustili politici

Najviac má na konte predseda SNS Ján Slota. Patrí medzi najväčších absentérov. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) mu však ani raz neodobral plat za to, že nechodí do práce. O jednu mesačnú mzdu ho pripravil iba šéf výboru pre ľudské práva József Berényi (SMK), ktorému neprišiel na zasadnutia. Paška sa ho zastal, aj keď vysvitlo, že Slotu podpisuje do prezenčnej listiny v parlamente šéf klubu Rafael Rafaj. Slota v tomto roku vulgárne vynadal policajtke v parlamentnej garáži. Trikrát ju osočil ,,Ty p…a! Ospravedlniť sa odmietol.

Trestnému stíhaniu sa vyhli Ján Kvorka (Smer) a Sergej Chelemendik (SNS). Koaliční poslanci ich odmietli zbaviť poslaneckej imunity. Chelemendikovi hrozilo stíhanie za ublíženie na zdraví, pretože spôsobil nehodu, pri ktorej sa zranila jedna žena. Kvorku chcela prokuratúra stíhať za násilie voči Rómovi, ktorému mal chodiť za frajerkou.

Dopravné predpisy ignorovali politici SMK Pál Csáky a Miklós Duray. Duray sa v roku 2006 odmietol podrobiť skúške na alkohol. Nefúkal ani po nehode v roku 2008, keď sa znova odvolal na imunitu. Durayov stranícky šéf Csáky musel vysvetľovať rýchlu jazdu. Policajti mu namerali na ceste, kde bola povolená päťdesiatka, rýchlosť 103 km/h. Pochybenie vysvetľoval tým, že nezbadal značku.

Poslankyňa Renáta Zmajkovičová (Smer) vyštudovala za právničku s odpísanou diplomovkou. Do textu práce skopírovala viacero paragrafov rokovacieho poriadku Národnej rady, ktoré vydávala za vlastný text. Za pirátsku diplomovku nepadol nijaký trest. Zmajkovičová sa obránila tým, že paragrafy necitovala pre technickú chybu. Podľa Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici diplomovka bola v poriadku.

Poslanec Jozef Rydlo (SNS) čelil kritike, že si pred menom neoprávnene píše akademické tituly Dr. a prof. Ako ich získal, nevysvetlil. Vo Švajčiarsku mal neoprávnene poberať invalidný dôchodok. Jeho exmanželka ho zas obvinila, že sa ju a deti pokúsil zabiť.

O poslancovi za SDKÚ Ferdinandovi Devínskom vyšlo najavo, že spolupracoval s ŠtB. Komunistickú rozviedku informoval o kolegoch na univerzite v Londýne, kde v roku 1986 študoval. Devínsky sa po odhalení vzdal funkcie šéfa školského výboru.

Pre chybu odišla z parlamentu Iveta Radičová (SDKÚ). Mandátu sa vzdala po tom, čo hlasovala za svoju kolegyňu Tatianu Rosovú. Radičová vysvetlila porušenie zákona tým, že unáhlene stlačila tlačidlo, keď Rosová nestíhala v časovom limite dôjsť k hlasovaciemu pul­tu.

Parlamentná práca nenadchla bývalého futbalového rozhodcu a nováčika v politike Ľuboša Micheľa (predtým SDKÚ, teraz nezávislý). Vynechal dve tretiny hlasovaní. Za absencie prišiel len o dva mesačné platy, teda 7 200 eur. Poslaneckým povinnostiam sa vyhýba najmä po tom, čo začal na Ukrajine pracovať pre futbalový klub Šachtar Doneck.

debata chyba