Štrbské Pleso patrí Štrbe, primátor Tatier hovorí o politickom nátlaku

Nespokojnosť a sklamanie netajil primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš po tom, ako Najvyšší súd opäť potvrdil, že Štrbské Pleso patrí obci Štrba. Podľa Mokoša rozsudok nerešpektuje právny názor z nálezu Ústavného súdu SR. "Mrzí ma, že sa nerozhodovalo podľa práva, ale na základe politických tlakov jednotlivcov i rôznych skupín," uviedol po vynesení rozsudku Mokoš.

16.04.2009 13:24 , aktualizované: 14:50
Mokoš Foto:
Primátor mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.
debata

Odmietol povedať, kto politicky tlačil na súd, novinárom odporučil, aby sa na to spýtali členov senátu. Tatry sú podľa Mokoša perlou Slovenska a preto nemožno pripustiť, aby sa stali predmetom parcelácie a záujmov nátlakových skupín. „Ako účastník konania v rámci nápravy takéhoto rozhodnutia a odstránenia jeho následkov využijeme všetky ďalšie prístupné právne prostriedky,“ uzavrel Mokoš.

Súdne rozhodnutie potešilo starostu obce Štrba Michala Sýkoru. „Také uvoľnenie, že konečne to máme za sebou, že je to definitíva,“ opísal svoje pocity po odchode zo súdnej siene Sýkora a dodal, že "to naše úsilie, ktoré vyvíjame od roku 1990, aby v rámci reštitúcie nám bolo vrátené naše katastrálne územie, je dnes definitívne potvrdené. Podľa Sýkoru Štrba v budúcnosti bude spolupracovať s Vysokými Tatrami. Pripustil, že časom sa na Štrbskom Plese vymenia aj tabule.

Najvyšší súd v odvolacom konaní dnes opäť potvrdil skoro jedenásť rokov staré rozhodnutie katastrálneho odboru Okresného úradu v Poprade, ktorým úrad vyhovel reštitučnej žiadosti obce Štrba. Obec si vtedy nárokovala vrátenie územia Štrbského Plesa. Najvyšší súd dal teraz za pravdu predstaviteľom Štrby, podľa ktorých došlo k pričleneniu tohto územia k mestu Vysoké Tatry v období, na ktoré sa vtedajší zákon vzťahoval.

Spor medzi Štrbou a Vysokými Tatrami sa začal v roku 1997, keď obec Štrba požiadala o reštitúciu územia Štrbského Plesa podľa vtedy platného katastrálneho zákona. Podľa tohto zákona sa mohli obce uchádzať o územia, ktoré im boli odňaté v rokoch 1948 až 1989. V júli 1998 katastrálny odbor Okresného úradu v Poprade vyhovel obci Štrba. Mesto Vysoké Tatry sa voči tomuto rozhodnutiu odvolalo. Krajský súd v Prešove v roku 1999 zrušil rozhodnutie okresného úradu a vec vrátil na nové konanie. Táto situácia sa ešte niekoľkokrát zopakovala.

Až v roku 2005 Najvyšší súd presunul spor na Krajský súd v Banskej Bystrici. Ten opäť rozhodol v prospech obce Štrba a rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici potvrdil v roku 2007 aj Najvyšší súd SR, kde sa odvolalo mesto Vysoké Tatry. Na základe rozhodnutia par­lamentu prešla k 1. januáru 2008 správa Štrbského Plesa spod mesta Vysoké Tatry, vrátane zápisu do katastra, pod obec Štrba. Mesto Vysoké Tatry sa obrátilo na Ústavný súd.

Ten vlani 9. septembra zrušil rozhodnutie Naj­vyššieho súdu z 3. mája 2007, na základe ktorého obec Štrba získala Štrbské Pleso, a celú vec mu vrátil na ďalšie konanie. Ústavný súd zároveň rozhodol, že bolo porušené základné právo mesta Vysoké Tatry na súdnu a inú právnu ochranu a porušené bolo aj základné právo mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách. Na základe rozhodnutia Ús­tavného súdu mesto Vysoké Tatry oznámilo obci Štrba, že od 1. januára 2009 opäť preberá správu Štrbského Plesa. Obec Štrba s tým však nesúhlasila.

debata chyba