Stredoškoláci v Pruskom nemajú lavice ani zošity. A je im dobre

Trieda bez lavíc, žiaci chodia na vyučovanie bez zošitov, učiteľky oslovujú krstnými menami a tykajú im. Takáto experimentálna trieda funguje od začiatku školského roka na Strednej odbornej škole v Pruskom neďaleko Ilavy. Určená je pre žiakov, ktorí sú zdravotne znevýhodnení, ale chcú sa vzdelávať. Niektorí sa dokonca chystajú na vysokú školu.

16.09.2009 08:53
vozíčkari, vozíček, zdravotne postihnutí Foto:
Po vyučovaní odchádzajú Dávid Poludvorný (vľavo) a Juraj Orechovský so svojimi rodičmi domov.
debata

„Nie sme tu ako bežní pedagógovia, skôr týmto študentom nahrádzame rodinu, alebo sme pre nich kamaráti. Snažíme sa vžiť do ich situácie, do ich postihnutia. Niektorí majú vývinové poruchy učenia, ale aj rôzne telesné či sluchové postihnutie, máme tu vozičkárov, ale aj autistu,“ hovorí o triede Mária Trenčanová, špeciálna pedagogička.

Škola má približne 500 žiakov a 50 z nich je zdravotne znevýhodnených. V triede sedia žiaci spolu s dvoma učiteľkami na stoličkách v kruhu a debatujú. Uprostred sú papiere a ceruzky, ak treba niečo napísať alebo nakresliť, pomôcky majú po ruke. Vyučovanie je o komunikácii, učiteľky sa so žiakmi rozprávajú o tom, čo ich chcú naučiť.

„Predtým som chodil do školy v Nemšovej, do špeciálnej triedy. Tu mám viac kamarátov, takže mi je tu lepšie. Teším sa na to, keď sa začneme učiť aranžovať kvety,“ povedal mladý vozičkár Dávid Poludvorný z Trenčína.

„Tu sme k sebe lepší, rovnocennejší. V škole, do ktorej som chodil pred úrazom, sme museli len sedieť a počúvať. Tu je to hrou, čo si zapamätáme, to vieme. V normálnej triede sme sa museli drviť naspamäť, tu viac debatujeme, a tým si zapamätáme viac,“ dodal Juraj Orechovský z Nemšovej, ktorý pri úraze prišiel o ruku a zostal odkázaný na vozík.

Simona Sabová z Dubnice nad Váhom chce ísť po maturite študovať ekonomiku na vysokej škole. O Pruskom hovorí, že tunajší spôsob vyučovania je oveľa menej stresový. „Na predchádzajúcej škole bolo veľa žiakov a pani profesorky ma odsudzovali, lebo som veľa vymeškávala pre svoju chorobu. Som epileptička a málo ľudí to vie pochopiť, či sú to študenti alebo vyučujúci,“ dodáva.

Žiaci nemusia bývať v internáte, rodičia ich do školy vozia každý deň. Tí, čo majú menšie postihnutie, dochádzajú sami. Podľa Kataríny Duchovej, ktorá je poverená vedením odboru školstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, podobné triedy s tvorivým učením chcú otvoriť aj v ďalších častiach kraja.

debata chyba