Sú aj poslanci, ktorí majú aj tri platy

Aj vyše 200-tisíc korún mesačne stoja daňových poplatníkov poslanci, ktorí sedia naraz na viacerých stoličkách.

12.07.2006 23:00 , aktualizované: 23:54
debata

Okrem toho, že boli zvolení do Národnej rady, pôsobia totiž aj ako primátori, starostovia a na iných vysokých postoch v samospráve. K 90-tisícovému poslaneckému zárobku si tak môžu pripočítať ďalšie desaťtisíce. V parlamente je približne pätina poslancov, ktorí tak poberajú dva či tri platy. Vzdať sa ich väčšinou nechcú. Z tých, ktorých Pravda oslovila, tak urobil len jeden.

Zhruba 170-tisíc korún zarobí poslanec HZDS Tibor Mikuš, ktorý je aj predsedom Trnavského samosprávneho kraja. „Konám tak, ako mi to umožňuje zákon, beriem plat poslanca aj predsedu,“ priznal sa Mikuš. Dodal, že dlhé roky zo svojich peňazí prispieva na také účely, kde je to potrebné. Koľko a na čo venoval, však už nepovedal.

Aj poslanec SNS a primátor Tvrdošína Ivan Šaško argumentuje, že dostáva len toľko, koľko mu určil zákon. Ako primátor by mal zo zákona nárok asi na 44-tisíc korún, zastupiteľstvo mu k platu schválilo ešte 50 percent navyše. Šaško tvrdí, že ani nevie, koľko v občanmi platenej funkcii zarobí. „Každý si to môže vypočítať. Ja sám neviem, koľko mi chodí na účet. Toto niekoho trápi? Akoby sme nemali inú robotu,“ reagoval. Spolu s poslaneckým príjmom má Šaško okolo 160-tisíc mesačne.

Možnosť poberať viac platov si poslanci schválili len pred dvoma rokmi v zákone o konflikte záujmov, o ktorom tvrdili, že si ho sprísnia. „Dovtedy to možné nebolo,“ konštatoval právnik Transparency International Slovensko Vladimír Pirošík. Poslanci totiž zrušili ustanovenie, podľa ktorého mohli popri poslaneckom plate mať ďalší príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, čo je v súčasnosti 6 900 korún.

Starosta Starej Bystrice a nový poslanec Smeru Ján Podmanický tvrdí, že sa možno vzdá časti svojho platu v prospech zástupcu, ktorý bude v obci úradovať počas jeho neprítomnosti. „Môj starostovský plat je v hrubom asi 50-tisíc korún,“ dodal.

Dva poslanecké posty zastáva aj Gábor Gál z SMK, ktorý poberá peniaze z Národnej rady aj Trnavského samosprávneho kraja. „Na účte sa tie peniaze dlho nezdržia, odchádzajú na rôzne iné účely,“ tvrdí Gál s tým, že prispieva na charitu. Na akú ani on nespresnil.

Jediný, kto zatiaľ ohlásil, že sa vzdá primátorského platu, je Alexander Slafkovský, poslanec SDKÚ a šéf radnice v Liptovskom Mikuláši. V rozpočte mesta tak zostane ušetrených mesačne 70-isíc korún. Či ho bude nasledovať napríklad primátor Žiliny a šéf koaličnej SNS Ján Slota, ktorý opäť sedí aj v Národnej rade, nie je známe. Telefón položil s tým, že je na dovolenke.

Niektorí poslanci majú aj viac ako dve funkcie platené z verejných zdrojov. Tibor Bastrnák je nielen poslancom zákonodarného zboru, ale aj Nitrianskeho samosprávneho kraja a primátorom Komárna. Jeho SMK pritom pred voľbami tvrdila, že do NR SR budú za stranu kandidovať len ľudia, ktorí zastávajú najviac dva takéto posty.

Ján Pataky, ktorý je v snemovni za SDKÚ, je starostom obce Hertník, sedí vo vyššom územnom celku, kde je zároveň aj predsedom komisie pre správu majetku. Tvrdí, že v Hertníku poberá len minimálnu mzdu, vo VÚC mesačnú odmenu 7 500 korún a za šéfovanie 1 500 korún. Podobne je na tom Tibor Glenda zo Smeru, ktorý je poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja, Obecného zastupiteľstva v Alekšinciach aj Národnej rady.

Rekordérom v zbieraní funkcií je zrejme Martin Kuruc z SDKÚ. Len 32-ročný poslanec sa tento týždeň stal aj zástupcom bratislavského župana, je prednostom obvodného úradu, dlhoročným poslancom ružinovského miestneho zastupiteľstva a zastupiteľstva hlavného mesta.

„Zákon to umožňuje, či sa to všetko dá stihnúť, nech posúdia voliči,“ povedal Pirošík.

debata chyba