Súčasťou gréckeho príbehu je aj slabosť Európy

"Väčšina Grékov chce radšej zostať doma so svojou rodinou alebo ísť na pohárik, nie demonštrovať. Keď je však frustrácia priveľká, zapoja sa do protestov," povedala pre Pravdu grécka politologička Stella Ladiová z Univerzity Panteion v Aténach.

09.11.2011 14:49
demonštranti, SYRIZA Foto: ,
Členovia Strany ľavicovej koalície SYRIZA demonštrujú s heslom "Skončite s vládami bankárov, úspornosť je problémom a nie riešením" pred vchodom na Akropolu v Aténach.
debata (1)

Keď grécky premiér Jorgos Papandreu ohlásil referendum o balíku európskej pomoci Grécku, bol to šok. Teraz sa to snaží vysvetliť, že išlo o taktický krok, ako prinúť pravicovú opozíciu z Novej demokracie spolupracovať. Mohlo to tak byť?
Zdá sa mi až zábavné tvrdiť, že išlo o taktický ťah. Veď to obrátilo Európu na hlavu a spochybnilo európsku dohodu. Vyzerá to tak, že teraz to odstupujúci predseda vlády a šéf socialistov Papandreu používa ako výhovorku. Nie som si však istá, prečo to urobil. Je to jeden z tých momentov gréckej politiky, ktoré sa dajú len ťažko pochopiť. Koniec koncov išlo o hlúpy krok a neviem prečo ho niekto nezastavil.

Viedlo to k tomu, že Grécko bude mať vládu národnej jednoty. Je to dobré pre krajinu?
Dalo sa to však urobiť aj bez oznámenia referenda. Ak to bol naozaj taktický ťah, tak Papandreovi gratulujem. Veci sa napokon pohli pozitívnym smerom, to sa dá uznať.

Sú pozitívom predčasné voľby v čase, keď sa skôr žiada stabilita?
Je to veľmi zložitá situácia, preto by ma neprekvapilo, keby sme mali v Grécku voľby až neskôr ako vo februári. To bol pôvodný termín. Strany musia presadiť mnoho zložitých opatrení a zároveň ich čaká kampaň. Aj po voľbách to vyzerá tak, že budeme mať koaličnú vládu. Veľké strany stratili popularitu. V parlamente bude možno sedem-osem strán. Nová vláda bude akýmsi testom, ako môžu socialisti a pravica spolupracovať. Zaujímavé pritom je, že Nová demokracia ako opozícia narobila väčšie škody krajine ako vláda. Väčšinou je to tak, že politici pri moci spôsobujú problémy. Pravica však akoby nechápala problémy a je mimoriadne populistická.

Naozaj to Nová demokracia nechápe alebo len nechce chápať?
Nemá žiadne skúsenosti z toho, ako sa rodia dôležité rozhodnutia aj na európskej úrovni. Jej politici hovoria o tom, že by dokázali získať lepšie podmienky pre Grécko. Nová demokracia tvrdí obyvateľom, že by situáciu zvládla aj s menej dôraznými úspornými opatreniami. Ale ani samotní Gréci jej to neveria.

Bude výsledkom volieb koaličná vláda?
Podľa prieskumov ani jedna strana neposkladá kabinet samotná. Môže sa stať, že vládnuť bude jedna z veľkých strán s menšou. Vytváranie koalície bude asi chaotické.

Akú kampaň predvedie Nová demokracia?
Budú zase predstierať, že môžu zmeniť dohody. Tvrdia, že potrebujeme viac peňazí do ekonomiky a menej úsporných opatrení a vyššiu produktivitu práce. Nie som však presvedčená, že Nová demokracia vie, ako by to malo vyzerať.

A čo ľavicový Pasok?
Socialisti budú tvrdiť, že doteraz situáciu zvládli. Dokázali udržať Grécko v Európskej únii.

Veľa sa hovorí o tom, že v Grécku vládnu politické dynastie? Ako to ovplyvňuje krajinu?
Vidíme to aj v iných štátoch a strany sa preto stávajú menej demokratickými. Neviem, či je táto kríza dostatočná na to, aby sa to zmenilo. Vyzerá to tak, že ak je niekto pekár, tak i jeho syn bude pekár. To isté sa deje v politike. Aby došlo k zmene, musia sa zapojiť bežní ľudia. Ale nielen vo forme protestov, ale v reálnom vstupe do politických procesov. V Európe vidím istú apatiu urobiť to. V Grécku sa však ľudia o politiku celkom zaujímajú.

Ak bude premiérom bývalý podpredseda Európskej centrálnej banky Lukas Papadimos, pokladáte to za dobrú voľbu ?
Áno. Má skúsenosti z finančného sektora. Je to technokrat, nie politik. Má dobrý profil v Európe i v Grécku.

Má nejaké politické ambície? Poznajú ho vôbec Gréci?
Príliš nie. On však vie, že nie je jeho úlohou byť populárny, ale byť logickým hlasom v celom procese.

Aj niektorí slovenskí politici tvrdia, že Gréci sú leniví, preto vznikla táto kríza. Nie je však skôr pravda to, že túto krajinu politici roky nedokázali riadiť vhodným spôsobom?
Prvou časťou príbehu je to, že politický manažment krajiny vytvoril obrovské problémy. Takže Grécko sa stalo najslabším článkom v eurozóne. Lenže druhou časťou príbehu je slabosť samotnej Európy. Grécko si musí urobiť svoje domáce úlohy, ale vyzerá to tak, že EÚ nemôže byť len peňažnou úniou, ale skutočnou federáciou.

Starosta Atén Jorgos Kaminis včera vyhlásil, že Gréci zbožňujú demonštrácie. Je to podľa vás tak?
Netvrdila by som to. V Aténach budú vždy napríklad na 1. mája demonštrácie. Ak však ľudí presvedčíte, že úsporné opatrenia majú zmysel do budúcnosti, bude aj menej protestov. Väčšina obyvateľov chce radšej zostať doma so svojou rodinou alebo ísť na pohárik, nie demonštrovať. Keď je však frustrácia priveľká, zapoja sa do protestov.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba