Súd oslobodil hekerov, ktorí sa dostali do sytému NBÚ

Prvá veľká hekerská kauza, ktorá sa dostala pred slovenské súdy, sa v prvom kole končí víťazstvom komunity počítačových pirátov. Bratislavský okresný súd skonštatoval, že slovenská polícia, ktorá pri vyšetrovaní dokonca spojila sily s americkou FBI, na nich zatiaľ nevyzrela.

14.10.2010 16:09 , aktualizované: 18:17
NBÚ, Červený, Lenárt Foto:
Jakub Červený a Patrik Lenárt na súdnom pojednávaní v januári 2010.
debata (16)

Hekerská komunita pred štyri a pol rokom prienikom do počítačového systému Národného bezpečnostného úradu upozornila na jeho nedostatočné zabezpečenie. Úrad bol chránený triviálnym heslom „nbusr123“. Okresný súd oslobodil Jakuba Červeného a Patrika Lenárta, ktorí sú z tohto prieniku obžalovaní.

Podľa sudkyne Marcely Kosovej je nepochybné, že útoku došlo, nepodarilo sa však preukázať, že ho má na svedomí dvojica mladíkov. Kauza však bude pokračovať, prokurátor sa na mieste odvolal.

„Dúfam, že NBÚ má aj svoje verejné servery zabezpečené tak, že sa tam nikto nedostane, alebo sa presťahuje z môjho obvodu niekam inam a nič podobné sa už na tomto súde neobjaví,“ netajila trestná sudkyňa, že prípad z úplne inej oblasti ju potrápil.

Že ide aj o vec prestíže mužov zákona, dokazuje nie celkom bežná situácia. Prokuratúra bola do poslednej chvíle ochotná celkom upustiť od trestu, ak sa Červený a Lenárt k skutku priznajú. Tí však aj vo štvrtok zopakovali, že sú nevinní. „Od začiatku mám pocit, že je tu snaha za každú cenu niekoho obviniť,“ uviedol v záverečnej reči 25-ročný Lenárt.

Systém NBÚ v apríli 2006 pomocou vírusu, takzvaného „trójskeho koňa“ prelomili útočníci s prezývkami „br“ a „tuxo“. Polícia sa k nim dostala vďaka zhabanému serveru hackerskej komunity. „Br“ mal v adresári uložené dve trofeje z útoku – snímky počítačovej obrazovky dokazujúce prítomnosť v zaheslovanom priestore NBÚ. V adresári sa tiež našiel životopis Jakuba Červeného, čím podľa obžaloby „br“ prezradil svoju identitu.

Polícia zaistila aj internetovú komunikáciu „br“ a „tuxa“, ktorí sa cez program ICQ rozprávali aj o takých podrobnostiach ako je ich hmotnosť, výška a zdravotný stav, či o najbližších rodinných príbuzných. To vyšetrovateľov priviedlo k Lenártovi.

„Neviem si predstaviť lepšiu identifikáciu obžalovaných,“ uviedol v záverečnej reči prokurátor Ján Šanta. Ak takéto dôkazy súdu nestačia, potom podľa neho za súčasného technického stavu, ktorý sa premieta to znaleckého dokazovania, nie je možné dokázať žiadnemu hackerovi nič, pretože sa vždy môže brániť tým, že elektronické údaje boli zámerne pozmenené.

Červený s Lenártom to aj tvrdia. „Vo svete počítačov sú možnosti neobmedzené. Vytvoriť falošnú identitu niekoho je otázka pár minút alebo sekúnd,“ tvrdí Lenárt.

Na súde bol vo štvrtok prítomný i zástupca NBÚ, ktorý sa však nechcel k rozhodnutiu vyjadrovať. Úrad doteraz neinformoval, či za zlyhania pri ochrane svojho počítačového systému niekoho potrestal.

16 debata chyba