Súdni znalci financujú Harabinovo a Kaliňákovo ministerstvo

Súdnym znalcom štát už roky dlhuje státisíce eur. Oni však musia platiť štátu povinné poplatky načas, inak ich ministerstvo spravodlivosti vyčiarkne zo zoznamu. Na rozdiel od znalcov, ktorí pracujú pre súkromné firmy a dostávajú peniaze "na drevo", znalci pracujúci pre políciu či súdy, naopak, financujú štát zo svojho. Potom mesiace čakajú, či im štát znalecké posudky zaplatí. Niektorí to musia riešiť pôžičkami, aby mohli zaplatiť dopredu preddavky na daň či odvody do poistných fondov.

02.05.2009 17:52
debata

„Platíme štátu rôzne poplatky, medzi nimi aj preddavky na daň či do poistných fondov. Odkiaľ máme brať peniaze a odviesť poplatky za to, čo sme zarobili len fiktívne?“ pýta sa znalec z odboru medicíny, lekár Ondrej Bohuš zo Zvolena.

Ministerstvo spravodlivosti má v zozname okolo 3 000 súdnych znalcov a tlmočníkov. Podľa hovorcu Michala Jurčiho 55 z nich už požiadalo o vyškrtnutie zo zoznamu.

Rezort tvrdí, že vypláca znalcom peniaze priebežne, na rozdiel od minulosti, keď im roky dlhoval milióny korún. „Nie je možné vopred naplánovať, koľko bude súdnych sporov, kde bude potrebný súdnoznalecký posudok,“ reagoval Jurči. Koľko eur im však dlhujú, neprezradil.

Znalci upozorňujú, že ak sa situácia nezmení, ľudia budú na rozhodnutia súdov čakať ešte dlhšie ako doteraz. Mnohí sú rozhodnutí dať sa vyčiarknuť zo zoznamov znalcov a pracovať radšej pre súkromníkov. To by predĺžilo konanie pred súdmi. Tie totiž často pri rozhodovaní potrebujú znalecké posudky.

Ministerstvo poukazuje na to, že s prieťahmi v dôsledku nekonania znalcov si už poradilo. „Začali sa ich kontroly. Za posledné obdobie bolo takto zo zoznamu vyčiarknutých niekoľko znalcov pre porušenie zákona. A zrýchlilo sa súdne konanie,“ hovorí Jurči.

Znalci tvrdia, že začiatkom januára dostávali na účet peniaze za posudky z minulého roka. „Časť pohľadávok za minulý rok a prvé mesiace tohto roka ministerstvo neuhradilo vôbec,“ povedal znalec zo Zvolena. Nepáči sa im, že kým oni dotujú štát, rezort míňal peniaze na drahé autá či opakované prestavby súdov a oni za vykonanú prácu nedostali nič.

Podobne sú na tom aj stovky súdnych znalcov z odboru dopravy. Ministerstvo vnútra im dlhuje 1,5 milióna eur. Rezort hovorí, že s platením meškajú pre finančnú krízu a skresaný rozpočet.

Podobné problémy hasilo ministerstvo spravodlivosti aj vlani. Za služby muselo advokátom pre nemajetných ľudí a súdnym znalcom doplatiť vyše 3,3 milióna eur. Viacerí znalci prestali robiť pre ministerstvo posudky. Podobne reagovali aj advokáti. Využili možnosť a dali sa vyčiarknuť zo zoznamu advokátov ex offo.

debata chyba