Sulík u Radičovej rokoval o vláde

Predseda SaS Richard Sulík sa neunúval čakať na konečné výsledky volieb a prišiel do volebného stanu SDKÚ dohadovať budúcu vládu.

13.06.2010 02:04 , aktualizované: 03:06
debata (10)

Strany sa predbežne dohodli na prednostnom rokovaní o budúcej štvorkoalícii v zostave SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd. O účasti SMK v budúcom kabinete sa vôbec nehovorilo.

Radičová už v nedeľu absolvuje prvé neoficiálne bilaterálne rokovania o možnej spolupráci so stranami SaS, KDH a Most-Híd, ak sa dostane do parlamentu. „Bavili sme sa o tom, že sa budeme baviť,“ povedal predseda SaS Richard Sulík pri odchode z centrály strany Mikuláša Dzurindu.

SMK podľa Radičovej odsunulo do úzadia rozhodnutie, že sa nebudú zúčastňovať na politických diskusiách v médiách, za nešťastný považuje líderka SDKÚ aj prístup SMK k maďarskému zákonu o dvojakom občianstve.

„Ježiš, to by bolo úžasné, Johny Cash by nebol v parlamente,“ reagoval Sulík na otázku, ako by sa cítil, keby sa do parlamentu nedostala SNS.

Šéf SaS bol pozdraviť aj Dzurindu, ktorý sa neobjavuje od zatvorenia volebných miestností medzi kolegami a novinármi. „Nebojte sa, príde,“ vysvetľovala Radičová s tým, že čakajú na výsledky volieb. Sulík podotkol, že predvolebná kampaň je náročná a na človeku zanechá stopy únavy.

Čarnogurský očakáva komplikované rokovania

Parlamentné voľby podľa Jána Čarnogurského ukázali, že maďarská menšina na Slovensku nie je naklonená radikálnej protislovenskej politike.

„Maďarská menšina nie je naklonená tomu, aby sa stala predĺženou rukou vlády Viktora Orbána v Bratislave. Naopak, uprednostňuje politiku rokovania, dohovorov a kompromisov. Z toho hľadiska patrí poklona Bélovi Bugárovi za to, že sa pustil do organizovania takejto strany, pretože tým veľmi prispel ku konštruktívnemu spolužitiu v strednej Európe,“ uviedol Čarnogurský, pričom dodal, že Most-Híd volilo aj mnoho Slovákov a medzi nimi aj jeho sestra.

Za druhý dobrý výsledok volieb označil fakt, že HZDS sa pravdepodobne nedostane do parlamentu. „Takýto nedôstojný koniec HZDS hovorí o tom, že nekonštruktívnou hulvátskou populistickou politikou sa nedá dlhšiu dobu existovať, pretože vývoj to všetko odhalí,“ vyhlásil Čarnogurský a Vladimírovi Mečiarovi odkázal, že by mal začať šetriť na fľašu koňaku, o ktorú sa s ním chcel Čarnogurský staviť. Čarnogurský totiž pred 20 rokmi tvrdil, že KDH prežije HZDS.

Rokovania o zostavení novej vlády budú podľa Čarnogurského komplikované a budú trvať dlhší čas. „Medzi stranami sú veľké programové rozdiely. Ako zlúčiť SaS s KDH, keď SaS žiada partnerstvá homosexuálov či legalizáciu marihuany, a KDH to odmieta? Bude to veľmi komplikované,“ dodal historicky prvý predseda KDH.

10 debata chyba