Sulíkovci ukazujú svoje maniere

Straníci zo SaS sú vo vysokých funkciách iba niekoľko týždňov, no nedajú si ujsť príležitosť, ako z nich vyťažiť čo najviac. Namiesto toho, aby sprísňovali zákony, tak ako to sľubovali pred voľbami, využívajú ich nedostatky vo svoj prospech.

09.08.2010 20:36
debata

Takto založili pochybnú eseročku Liberálny dom, ktorá mala zabezpečiť do straníckej kasy príjmy z prenájmu nehnuteľností. Okrem toho si užívajú aj ďalšie výhody, ktoré im z funkcie prináležia. Ako Pravda zistila, päť straníkov v letnej sezóne využilo rekreačné zariadenie v Častej-Papierničke, ktoré prevádzkuje Národná rada, na súkromnú akciu.

Hovorkyňa parlamentu Beáta Skyvová potvrdila, že išlo o rekreáciu, na ktorej sa zúčastnilo päť ľudí. Trvala od piatka večera do soboty obeda. Na rozdiel od bežných návštevníkov, ale aj iných poslancov, dostala skupina výnimku na pobyt so psom. Pohyb psov najmä v čase, keď je otvorený bazén, je tu pritom zakázaný.

Výnimku im udelila kancelária Národnej rady, ktorej šéfuje Michal Nižňan. Ten je spoluautorom programu strany Sloboda a Solidarita. „Časť roka je možné mať v zariadení psa a vzhľadom na to, že nebolo možné ho odložiť inde, zostal v areáli, samozrejme, neustále pod dohľadom,“ vysvetlila Skyvová, prečo rekreanti straníci dostali takúto výhodu.

Predseda SaS Richard Sulík sa zasa najnovšie zviditeľnil výletom do Salzburgu súkromným lietadlom spoločnosti VIP Wings, spájanej s podnikateľom Vladimírom Poórom. Odmietal totiž povedať podrobnosti o nákladoch na cestu aj o svojich spoločníkoch. Nezodpovedaná zostáva aj existencia spornej eseročky Liberálny dom, ktorá má zarábať na komerčnom prenájme nehnuteľností.

„Po prvých krokoch pri zostavovaní Koaličnej zmluvy, vlády, vládneho programu SaS spomedzi všetkých koaličných strán vzbudzuje najväčšie rozpaky. Zatiaľ nevyvrátila tézu, že je stranou na jedno použitie. Kauza s Liberálnym domom či výletom do Salzburgu svedčia skôr v prospech tejto tézy,“ hodnotí účinkovanie SaS politológ Michal Horský. „Ak sa včas SaS nespamätá, toto volebné obdobie môže byť jej posledné,“ dodáva politológ Juraj Marušiak.

Sulík podľa denníka Sme do Salzburgu letel s priateľmi. Menovať ich odmietol. „Nebudem hovoriť ich mená. Bola to súkromná záležitosť. Výlet pre potešenie,“ uviedol pre Pravdu. Vylúčil akýkoľvek lobing počas výletu. Tvrdí, že boli len na večeri s jedenástimi chodmi za 140 eur pre jedného.

„Nebol som pozvaný nikým, všetko si pekne sám zaplatím z mojich súkromných peňazí. Mam ich dosť na to, aby som si raz za čas dovolil aj takúto márnotratnosť,“ zdôraznil. To, že s VIP Wings sa spája podnikateľ Vladimír Poór, vedel. Spoločnosť má desať lietadiel a podľa neho je problém s ňou neletieť.

Sulík nakoniec zverejnil len jedno meno zo šesťčlennej spoločnosti – Ivana Zemanoviča, ktorý má zákazky aj v štátnej správe. Ten mal byť iniciátorom výletu aj pilotom. So Sulíkom sú priatelia. Zemanovič v roku 1990 založil firmu Tecton na predaj kancelárskej a počítačovej techniky. Počítače a programové vybavenie zabezpečuje aj pre zákazníkov v štátnej správe. Obchoduje aj s realitami, autami a inými komoditami a službami.

„Ivan Zemanovič navrhol, aby sme sa vybrali do Salzburgu na večeru súkromným lietadlom, že to vôbec nie je až také drahé, že on vybaví lietadlo a bude pilotovať,“ napísal Sulík v diskusii na webe.

Náklady si rozpočítajú, každý vraj dá asi 750 eur z vlastného vrecka. Dodáva, že ešte nevie, koľko ho bude výlet stáť, lebo Ivan Zemanovič je momentálne v Poľsku a faktúru dostane až keď sa vráti. „Možné to je preto, lebo s firmou VIP má nadštandardné vzťahy (lieta pre nich),“ opisuje Sulík svoj výlet.

debata chyba