Sulíkovu demagógiu si všimli aj Nemci

Existujú dobré dôvody, prečo by sme sa mali Slovenskom zaoberať. Týmito slovami okomentoval nemecký denník Frankfurte Allgemeine Zeitung vystúpenie predsedu SaS Richarda Sulíka v tamojšej verejnoprávnej televízii ARD. V predvečer hlasovania nemeckého parlamentu o navýšení eurovalu tam totiž vysvetľoval, že ho netreba schváliť.

30.09.2011 12:00
Richard Sulík, SaS Foto:
Predseda SaS Richard Sulík
debata (70)

Sulík na otázku moderátorky Anne Will: Vaša strana sa volá Sloboda a Solidarita. Prečo nie ste solidárny s Gréckom? odpovedal: „Priemerný grécky dôchodok je približne 1 600 eur. Teraz bude o 20 percent zredukovaný, na 1 250 eur. Na Slovensku je dôchodok 360 eur. Myslíte si, že je solidárne slovenskému dôchodcovi povedať, milý pane, zvýšime vám DPH, aby grécky penzista mohol dostávať tých svojich 1 250 eur? To nemá so skutočnou solidaritou nič spoločné. To je perverzná solidarita,“ tvrdil.

Denník však upozornil, že Sulíkove cifry sú úplne demagogické: podľa údajov OECD priemerný dôchodok v Grécku v roku 2007 dosahoval 617 eur. „Má nám to však brániť v tom, aby sme sa zaujímali o situáciu na Slovensku?“ A ďalej autor dodal: „Štátny tajomník na ministerstve financií Steffen Kampeter nám potom pripomenul, že Slovensko má vyšší rozpočtový deficit ako Nemecko.“

Frankfurter Allgemeine Zeitung v súvislosti so Sulíkovým vystúpením ešte skonštatoval: „Slovensko ako člen eurozóny musí odhlasovať euroval, no Sulík túto politiku odmieta. Euroval preto môže v októbri skutočne stroskotať. Existujú preto dobré dôvody, prečo by sme sa mali Slovenskom zaoberať. Doteraz bola nemecká debata o európskej politike čisto nemecká záležitosť. Takisto aj v nespočetnom množstve talkshow venovaných tejto téme sa vyskytoval hosť z inej európskej krajiny len zriedka. Anne Will sa to pokúsila zmeniť – no neuspela. Nikoho totiž nezaujíma, ako sa o tejto téme diskutuje v iných štátoch Európy, hoci ide o údajnú ´európsku solidaritu´.“

© Autorské práva vyhradené

70 debata chyba