Superutorok súperov nerozsúdi

Superutorok býval ako cieľová páska. V tohtoročných pretekoch o Biely dom je však finiš v nedohľadne. Minimálne u demokratov môžu voľby vo vyše dvadsiatich štátoch namiesto rozhodnutia priniesť superneistotu. Najväčšiu šancu tešiť sa po utorňajších voľbách tak má republikán John McCain, ktorému prieskumy dávali slušný náskok pred jeho rivalom Mittom Romneym.

05.02.2008 12:34
McCain a Clintonová Foto:
John McCain a Hillary Clintonová.
debata

„Myslím, že by sme po utorku mohli skončiť,“ vyhlásil McCain. Radosť mu však kazí to, že zaostáva v Kalifornii – štáte, ktorý prideľuje najviac delegátov na nominačný zjazd. Tam senátor zo susednej Arizony prehráva s Romneym napriek tomu, že ho podporil najväčší denník Los Angeles Times a dokonca i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

Schwarzeneggerova rodina však nie je jednotná. Manželka prvého muža štátu Maria Shriverová, ktorá pochádza z demokratického kennedyovského klanu, vyjadrila svoje sympatie demokratovi Barackovi Obamovi.

„Ak by bol Obama štátom, bol by Kaliforniou,“ vyhlásila Schwarzeneggerova manželka. „Otvorený. Šikovný. Nezávislý. Novátorský. Inšpirujúci. Rojko. Vodca.“

Voľby v USA
Voľby v USA Voľby v USA

Štyria kandidáti na prezidenta Spojených štátov, ktorí majú podľa doterajších výsledkov najviac šancí na úspech. Z tábora demokratov sú to Hillary Clintonová (zľava) a Barack Obama, štvoricu dopĺňajú republikáni John McCain a Mitt Romney.

Demokrati váhajú

Do dnešných súbojov obaja demokratickí kandidáti vstupovali bok po boku. V prieskumoch síce o prsia viedla Hillary Clintonová, no jej náskok bol minimálny a čoraz viac sa zmenšoval. Je preto veľmi pravdepodobné, že dnešok u demokratov nerozhodne nič a Obama s Clintonovou budú musieť zvádzať súboj o nomináciu až do letného nominačného zjazdu. Na rozdiel od republikánov totiž demokrati v jednotlivých štátoch rozdeľujú hlasy pomerným systémom a tesné víťazstvá a prehry preto na približne remízovom stave nič podstatné nezmenia.

Hillary Clintonová sa snaží misky váh predsa len prevážiť na svoju stranu zdôrazňovaním svojej skúsenosti. ,,Prešla som viacerými tvrdými kampaňami," vyhlásila Clintonová, podľa ktorej by Obama neprežil republikánske útoky. „Môj súper ešte nepodstúpil krst ohňom. Viete, čo sa stane v boji o Biely dom. Nič si nenahovárajme.“

Aj Obama, ktorý stavia na svojom imidži kandidáta zmeny, vytiahol svoju osvedčenú zbraň – vojnu v Iraku. „Ak bude kandidátom republikánov John McCain, musíme sa spýtať sami seba, či chceme postaviť kandidáta s podobnými názormi na Irak, ako má John McCain, alebo niekoho, kto ponúkne silný kontrast,“ lovil hlasy illinoiský senátor.

Bude McCain oslavovať?

Ako republikánska ozvena Obamu znel Mitt Romney, ktorý sa snaží vykoľajiť McCainovo úsilie zabezpečiť si skorú nomináciu. „Môžeme si dovoliť kandidáta, ktorý je neodlíšiteľný od Hillary Clintonovej a Baracka Obamu v názore na imigráciu, globálne otepľovanie či zdanenie palív?“ Romney má podľa prieskumov veľkú šancu zvíťaziť v Kalifornii, no celkovo sa jeho zaostávanie za McCainom zväčšuje. Senátor z Arizony ťaží z odstúpenia bývalého newyorského starostu Rudyho Giulianiho, s ktorým lovili voličov v rovnakých umiernených vodách.

O túto výhodu je pripravený Romney, ktorý sa snaží predstavovať ako kandidát konzervatívneho krídla Republikánskej strany. Podporu mu však odčerpáva baptistický kazateľ a bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, ktorého stále uprednostňuje  veľká časť konzervatívnej pravice. Huckabee na McCaina vôbec neútočí, naopak, bráni ho pred Romneyho útokmi. To by mohlo naznačiť, že poškuľuje po viceprezidentskej kandidatúre po McCainovom boku. „Ak chce Romney hovoriť o súboji už len dvoch mužov, fajn. Ale potom som to ja a McCain,“ odporučil Huckabee Romneymu, aby sa vzdal.

Romney sa však napriek slabým výsledkom zo začiatku volebnej sezóny stále drží, pretože na rozdiel od ostatných kandidátov mu jeho osobné bohatstvo umožňuje investovať veľa prostriedkov do reklamy. Romney tak môže robiť kampaň i v štátoch, ktoré jeho súperi z dôvodov finančnej náročnosti vynechávajú.

Republikáni vo väčšine superutorkových štátov hlasy delegátov rozdeľujú podľa systému víťaz berie všetko. McCain síce stráca na Romneyho v Kalifornii, no má vrch v ostatných štátoch, bohatých na delegátov.

Superutorok
Superutorok Superutorok
Superutorok
Superutorok Superutorok
debata chyba