Desaťtisíce Indov vyšlo na smútočný pochod po smrti znásilnenej ženy

Vo veľkých mestách vyšli desaťtisíce Indov na smútočné pochody po správe, že brutálne znásilnené dievča, ktoré sa v týchto dňoch stalo symbolom všetkých ženských obetí násilia v tejto krajine, zomrelo. Dvadsaťtriročná žena zomrela v piatok v noci (v sobotu ráno miestneho času) v nemocnici v Singapure. Policajti len niekoľko hodín po tom obvinili z vraždy šiestich podozrivých útočníkov, hrozí im trest smrti.

29.12.2012 09:34 , aktualizované: 16:48
India, znásilnenie, smútočný pochod Foto:
Po správe o tom, že brutálne znásilnené dievča zomrelo, vyšli desaťtisíce Indov do ulíc a usporiadali smútočné pochody.
debata (28)

Mladú ženu v polovici decembra v Dillí zbila a znásilnila skupina mužov v idúcom autobuse. Jej mŕtve telo ešte v sobotu previezli späť do Indie. V indickej metropole panujú prísne bezpečnostné opatrenia. Polícia uzavrela veľké oblasti vo vnútri vládnej štvrte a v okolí pamätníka Indická brána v centre mesta. Práve tam prebiehali pred Vianocami veľké demonštrácie, počas ktorých sa zranili desiatky ľudí a jeden policajt zomrel. Príslušníci poriadkových síl proti ich účastníkom zasahovali slzným plynom a vodnými delami. Úrady uzavreli aj najmenej desať staníc metra.

Sústrasť pozostalým vyjadrili najvyšší predstavitelia krajiny vrátane premiéra Manmóhana Singha a prezidenta Pranába Mukherdžího, ktorý zosnulú ženu, študentku medicíny, označil za „skutočnú hrdinku“.

Minister vnútra Sušílkumár Šinde v televízii NDTV apeloval na to, aby si ľudia pamiatku zosnulej ženy uctili pokojne. „Prosím, nechoďte do ulíc,“ žiadal. Aj šéf polície v Dillí vyzýval občanov k pokojnej reakcii. Premiér Singh vyhlásil, že prípad brutálneho znásilnenia by mal byť podnetom pre zmeny týkajúce sa ochrany žien pred násilím. „Možno prehrala svoj boj o život, ale my teraz musíme zaistiť, aby jej smrť nebola zbytočná,“ uviedol.

Prípad núti indickú vládu k diskusii o mimoriadnom treste. Najvyšší trest pre páchateľov znásilnenia je v súčasnosti doživotie. Minister vnútra Šinde už ale hovoril o možnosti ťažšieho trestu v mimoriadne brutálnych prípadoch. V Indii sa trest smrti vykonáva len výnimočne, od roku 2004 popravili dve osoby – muž, ktorý znásilnil a zabil školáčku a jediný z atentátnikov, ktorý prežil teroristický útok v Bombaji z roku 2008.

K útoku na mladú ženu, študentku medicíny, došlo 16. decembra. Skupina mužov ju zbila železnými tyčami a znásilnila v autobuse, ktorým cestovala so svojím priateľom. Aj jeho násilníci zbili. Dievča skončilo so závažnými zraneniami a začali mu zlyhávať životne dôležité orgány. V polovici tohto týždňa ju po desiatich dňoch hospitalizácie v nemocnici v Dillí previezli pre poskytnutie špecializovanej liečby do Singapuru. Indická polícia už v súvislosti s týmto brutálnym útokom zatkla šesť ľudí.

28 debata chyba