Švajčiarsky prezident je silný populista

Šéf Bieleho domu Barack Obama víta švajčiarskeho prezidenta a ten mu odpovedá jódlovaním. Karikatúra v denníku La Tribune de Geneve sa dá vysvetliť dvojako - ako narážka na slabšiu angličtinu hosťa alebo jeho nacionalizmus. A možno oboje.

07.12.2012 09:30
Ueli Maurer Foto: ,
Ueli Maurer, nový švajčiarsky prezident, je známy kritikou bližších vzťahov s Európskou úniou a tiež vyslovuje výhrady proti prisťahovalectvu.
debata

Nakreslenou postavou vedľa Obamu je Ueli Maurer. Švajčiarsky minister obrany, ktorý sa stal novou hlavou štátu. Vďačí za to ústave, podľa ktorej členovia vlády každoročne rotujú vo funkcii prezidenta. Voľba preto bola pre parlament takpovediac povinnou jazdou, ukázala však zdržanlivý vzťah k Maurerovi. „Z 202 hlasov získal 148, čo je tretí najhorší výsledok za posledných takmer 50 rokov,“ poznamenal Švajčiarsky rozhlas o jedinom kandidátovi na úrad prezidenta. Maurer si však ťažkú hlavu nerobí. „Je mi to jedno. Nemal som nijakú predstavu o počte hlasov, ktoré môžem získať,“ odpovedal na otázku novín Le Matin, či necíti sklamanie.

Aký je dôvod odstupu? Politické pochybnosti o Maurerovi prejavuje najmä ľavica. Je vplyvný člen populistickej pravicovej Švajčiarskej ľudovej strany. Má časté výhrady proti prisťahovalcom, spochybňuje bližšie vzťahy štátu s Európskou úniou. „Ľudia obdivujú našu demokraciu, boli sme najlepšou ekonomikou na svete,“ povedal raz pre noviny Die Zeit v narážke na to, prečo sa má krajina helvétskeho kríža držať bokom od medzinárodnej integrácie.

Maurer je syn chudobného roľníka, má 62 rokov a šesť detí. Keďže vyrastal na vidieku, hovorí sa o ňom, že doteraz má stále radšej čerstvý vzduch ako život v kancelárskych priestoroch. „Necítim sa príjemne pod presklenou strechou,“ zdôveril sa v jednom rozhovore pre denník Neue Zürcher Zeitung.

Dalo by sa o ňom povedať, že je mužom dvoch tvárí. „Jeho láskavosť je uznávaná rovnako medzi pravicou aj ľavicou, ale veľa sa hovorí o jeho nečinnosti a nekompetentnosti,“ napísal týždenník L'Hebdo.

Ako minister obrany je terčom kritiky za to, že neprestáva vychvaľovať švédske bojové lietadlá značky Gripen. „Podľa viacerých správ sú nevhodné pre potreby švajčiarskej armády,“ upozornil La Tibune de Geneve. Denník tiež pripomenul výrok Maurera o tom, že švajčiarske ozbrojené sily chce vidieť ako najlepšie na celom svete. „Je to paradox v krajine, ktorá je neutrálna,“ pozastavili sa tieto noviny.

Treba, aby Švajčiarsko bolo rešpektované v zahraničí, to je jeden z mojich cieľov, povedal Maurer pre Le Matin, keď dostal otázku, čo chce v novej funkcii dosiahnuť. Post prezidenta je vo Švajčiarsku reprezentatívny, nedá sa preto hovoriť o silných právomociach. Keďže Maurer je známy prílišnou výrečnosťou, sám zrejme pochopil, že spraví lepšie, ak prenechá zahraničné cesty inému politikovi. Poznamenal, že vo väčšine týchto návštev ho bude zastupovať viceprezident a šéf diplomacie Didier Burkhalter.

Švajčiarske médiá toto rozhodnutie ocenili. Napríklad La Tribune de Geneve poukázal na to, že Maurer sa často nepridŕža napísaného prejavu a reční z hlavy. Vzhľadom na jeho názory by tak mohol svojej krajine v zahraničí podkúriť. Na verejnosti však tvrdí, že príčina jeho postoja je úplne iná: „Chcem byť najužitočnejší vo Švajčiarsku. Ak usúdime, že má vycestovať Burkhalter, tak pôjde on. Ak bude potrebné, aby som išiel do cudziny ja, samozrejme, že pôjdem,“ citoval ho Le Matin.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba