Svet upadne do hospodárskej depresie a USA čaká revolúcia

Gerard Celente už vyše dvadsať rokov poskytuje prognózy do budúcnosti a v amerických médiách si za to vyslúžil prezývku Nostradamus. Jeho predpovede sa však nezriedka spĺňajú. Rok 2009 však Celente nevidí ružovo. Práve naopak, tvrdí, že nás čakajú veľmi zlé časy.

10.01.2009 11:40
Gerard Celente Foto:
debata

Aký bol rok 2008?
Presne taký, ako sme predpovedali.

To znamená?
V ročenke prognóz na rok 2008, ktorú sme vydali na konci decembra 2007, sme hovorili najmä o prepuknutí paniky na finančných trhoch. A tá aj prišla. Teraz tvrdíme, že nás čakajú ešte oveľa horšie časy.

Finančná kríza však mnohých zaskočila nepripravených. Kedy sa to vlastne všetko začalo?
To je vec, ktorá sa ťahá už desaťročia a siaha až k vláde Richarda Nixona, ktorý presadil zrušenie zlatého štandardu pre americký dolár. Vravel, že dolár nemusí byť krytý zlatom, ale postavený na sile americkej ekonomiky. Vtedy to aj mohol povedať. Veď neexistovala globálna ekonomická konkurencia, Čína a India boli považované za krajiny tretieho sveta a podobne. Krízy sa odvtedy pravidelne opakujú. Ekonomická kríza na konci 70. rokov, potom prudký rast a následný kolaps akciového trhu v 80. rokoch, internetová bublina v 90. rokoch a teraz tu máme finančný kolaps.

Prečo sa tieto situácie opakujú?
Pretože vždy, keď akciový trh stroskotá, vláda nenechá investorov, aby pocítili bolesť z ich finančných strát, no vždy sa znížia úroky a do obehu sa vyšle množstvo nových lacných peňazí. Po internetovej bubline sa úroky dostali na 46–ročné minimum. A o tom to celé je. Peniaze sa stávajú bezcennými.

Rovnako však vlády a centrálne banky reagovali aj teraz. Znížili sadzby a pripravili niekoľkostomi­liardové záchranné balíčky.
Presne tak. To je jediné, čo vedia. Znížiť úroky alebo vytlačiť nové peniaze.

Podľa vás to teda nie je východisko z krízy?
A čo som hlúpy?! Samozrejme, že to nie je riešenie. Len to povedie k hyperinflácii a nárastu cien. A robia to stále tí istí ľudia. Počas Clintonovej éry bol zrušený zákon z čias Veľkej hospodárskej krízy, ktorý zakazoval bankám poskytovať poistenie, brokerské služby a podobne. Dôsledok vidíme všetci. A teraz si Obama do svojho tímu zobral tých istých ľudí. Myslíte, že tí istí ľudia, čo tieto problémy spôsobili, ich aj vyriešia? No to ťažko!

Ako sa žije Američanom v súčasnosti?
Mizerne. Situácia nikdy nebola taká deprimujúca. Vymizla radosť zo života a z ľudí sa stali pracujúce a v mnohých prípadoch už aj nepracujúce mŕtvoly.

Myslíte, že by sa táto mizéria mohla preniesť aj do ďalších krajín?
Celý svet má túto zvláštnu schopnosť preberať od Američanov tie najhoršie návyky, čo máme. Najviac svetu chutí naša popkultúra a rýchle občerstvenie.

Ako myslíte, že sa bude finančná kríza vyvíjať? Niektorí analytici napríklad hovoria, že dokonca aj rast čínskej ekonomiky môže padnúť na nulu.
Neviem či to bude naozaj až  nulový rast, no rast Číny sa určite spomalí. Kríza sa rozšíri do celého sveta. Ekonomiky upadnú do recesie a niektoré do hospodárskej depresie.

Čo by mali v tejto situácii robiť bežní ľudia?
V prvom rade by nemali minúť peniaze, ktoré nemajú. Nemali by nakupovať na dlh a nemali by kupovať zbytočnosti. My nerobíme finančné poradenstvo a neradíme ľuďom, čo by mali so svojimi peniazmi robiť. No čítame, že napríklad Rusi nakupujú šperky a americké doláre. Ja nechápem, prečo by mal niekto kupovať doláre. To sú takí hlúpi? Vidíme však, že mnoho ľudí kupuje zlato. Ešte raz, my poradenstvo neposkytujeme, no zlato nakupujem aj ja.

Ako sa svet z tejto hospodárskej krízy dostane?
Určite nie tým, že sa budú tlačiť nové peniaze. Pozrite sa však napríklad na 90. roky, keď prišli nové informačné technológie a internet, ktorý úplne zmenil spôsob, akým funguje biznis. Sú to práve nové postupy, nové produkty a služby a výrobné kapacity, ktoré by mohli pomôcť.

Takže cesta von vedie cez inovácie, nove technologické postupy a podobne?
Áno, to je jediný možný postup. Nové výrobné kapacity, produkty a nie rôzne finančné operácie, ktoré sú postavené na neexistujúcich hodnotách.

Hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu Olivier Blanchard predpovedá, že kríza sa neskončí skôr ako v polovici roka 2010. Aký je váš názor?
Mne je jedno, čo hovorí Blanchard. Prečo by som mal a vôbec ktokoľvek počúvať, čo si myslia ľudia, ktorí ani nevideli, že nejaká kríza môže prepuknúť a ani netušili, kedy sa to stane. A títo ľudia teraz vravia, čo sa stane alebo nestane najbližšie? Prečo by im mal niekto veriť? Hovoriť kedy sa skončí kríza, je úplný nezmysel. To sú typické byrokratické vyhlásenia. Neexistuje nič, čím by mohol niekto podporiť svoje tvrdenia o tom, kedy sa kríza skončí. Ani ja neviem, kedy sa skončí, ale som si istý, že bude trvať prinajmenšom desať rokov. Prinajmenšom.

Ak teda prijaté opatrenia nepomôžu, čo mohli vlády spraviť, aby situáciu zlepšili?
Nemali robiť nič. To, čo je zlé pre Wall Street, je dobré pre podnikateľov a malé podniky. Súkať peniaze do obrovských finančných korporácií a výrobných podnikov je mrhanie peniazmi. Mali ich nechať padnúť, však si za situáciu, do ktorej sa dostali, môžu sami. Na ich mieste mohlo vyrásť niečo nové a zdravšie. Peniaze sa takto opäť dostali len k privilegovaným, ktorí podľa vlády sú príliš veľkí na to, aby padli. Keď sa podnikateľ dostane do problémov, kto mu pomôže? Nikto. V tejto krajine bude revolúcia.

Revolúcia? Aká revolúcia?
Taká ako bola v USA v roku 1776. Ľudia nebudú donekonečna platiť dane ľuďom, ktorí nezastupujú ich záujmy. Revolúcie predsa nie sú žiadnym výnimočným javom. To len tu si myslíme, že sme proti nim imúnni. Pozrite sa, koľkí ľudia prišli o domovy, koľko pribúda nezamestnaných. A keď sú ľudia hladní, vonku v chlade a nemajú prácu, tak sa jednoducho budú búriť. Budú sa chcieť pomstiť. Veď nemajú už viac čo stratiť.

Ste naozaj presvedčený, že k tomu dôjde?
Absolútne.

Američania si za prezidenta zvolili Baracka Obamu a ten im sľúbil zmenu, ponúkal im nádej…
Zmenu? Akú zmenu? Jeho voliči, tzv. liberálni demokrati, nenávidia politikov, ako je napríklad Dick Cheney. A Dick Cheney pogratuloval Obamovi k výberu ľudí do bezpečnostnej rady. Tak aká zmena? Obama si k sebe zobral ľudí z Clintonovej éry a aj Bushových ľudí. Odkiaľ a od koho má teda tá zmena vyjsť?

Čo iné okrem hospodárskej krízy rok 2009 prinesie? Napríklad klimatické zmeny. Dosiahne sa nejaké riešenie ako sa im postaviť?
V zlých ekonomických časoch ustupujú všetky ostatné témy do úzadia. Klimatické zmeny už nebudú takou horúcou témou ako doteraz. To by sa muselo stať niečo výnimočné, dôjsť ku klimatickej katastrofe alebo podobne. Ale keď už k nej dôjde, bude aj tak príliš neskoro, aby sa s tým niečo spravilo.

A čo napríklad na poli vedy? Dajú sa čakať nejaké nové, prevratné objavy?
V žurnále prognóz na rok 2009 sa venujeme najmä kmeňovým bunkám. V tejto vedeckej oblasti by naozaj mohlo dôjsť k prelomovému objavu, ktorý by svetu dal nádej na vyvinutie liekov na dosiaľ neliečiteľné choroby. Na poli vedy a výskumu sa však môže prihodiť čokoľvek. No verím, že náš tip na kmeňové bunky vyjde.

Gerard Celente (62) žije v New Yorku. Je zakladateľom a riaditeľom inštitútu Trend Research, ktorý vydáva ročenku predpovedí na ďalšie roky s názvom Trend Journal. Celente sa považuje za politického ateistu s dôrazom na svoje motto Mysli za seba. Dokázal sa presadiť správnym predpovedaním rozpadu Sovietskeho zväzu, posledných dvoch recesií, prasknutím internetovej bubliny, ázijskej menovej krízy z roku 1997 či rozšírením americkej invázie z Afganistanu do Iraku. Nostradamus, ako ho občas prezývajú, je preto často oslovovaný médiami od CNN, New York Times či Washington Post až po The Economist či Financial Times.

debata chyba