Je Usama bin Ládin nový Che Guevara?

Sedem rokov po páde dvojičiek je na Usamu bin Ládina stále vypísaná odmena vo výške desiatok miliónov dolárov. Šéf teroristickej siete Al-Kajdá však zmizol. Občas sa prihovorí svetu z audionahrávky, no jeho hlas už nevydáva rozkazy. Ako inšpirácia však teroristom stále dobre slúži.

Usama bin Ládin
Usama bin Ládin.
Autor:

„Usama a Al-Kajdá stále zohrávajú výnimočnú symbolickú úlohu,“ tvrdí Paul Wallace, expert na terorizmus z Missourskej univerzity. „Budú hrozbou bez ohľadu na to, čo sa Usamovi napokon stane. Mladšie generácie moslimov na celom svete zvyknú byť ešte radikálnejšie ako ich rodičia. To teroristom poskytuje širokú základňu nových síl, ochotných reagovať na vnímané ohrozenie islamu.“ Usama bin Ládin, muž, ktorý ponížil Ameriku, je pre časť mladých radikálnych moslimov stále hrdina. Podľa šéfa nemeckých tajných služieb Ernsta Uhrlaua sa z neho stal ,,Che Guevara terorizmu".

V súčasnosti však už vedenie Al-Kajdá v rovnakej podobe ako pred niekoľkými rokmi neexistuje. „Sieť Al-Kajdá sa stala hnutím, ktoré pozostáva z viacerých veľmi voľne pospájaných skupiniek a ľudí,“ vysvetľuje Mathieu Deflem, sociológ z Juhokarolínskej univerzity. „Niekedy je jediným spojením len príbuznosť cieľov a ideológie. Al-Kajdá bývala voľným združením od začiatku, no vtedy aspoň mala jasného lídra a vedenie. Dnes sa k nej hlásia ľudia, ktorí s pôvodnou organizáciou nemajú nič spoločné.“

Na rozdiel od Usamovej Al-Kajdá si jej nasledovníci vyberajú ciele mimo územia Spojených štátov. „Bolo to len niekoľko pokusov, aj to zväčša veľmi amatérskych,“ pripomína expert na terorizmus z Marylandskej univerzity Christopher Hewitt napríklad topánkovú bombu Richarda Reida. ,,Môže to byť dôsledok kvalitnej práce bezpečnostných zložiek a narušenia operácií Al-Kajdá útokom na Afganistan. No podľa mňa sa skôr o nič ani nepokúsili. V Amerike je niekoľko miliónov nelegálnych prisťahovalcov a do krajiny sa dostávajú milióny ton drog, takže nevidím dôvod, prečo by si tam nenašla cestu aj Al-Kajdá."

Neznamená to však, že hrozba je nadobro zažehnaná. „Každá úspešná teroristická organizácia musí z bezpečnostných dôvodov z času na čas zmeniť svoju taktiku,“ tvrdí Robert Johnson, odborník na terorizmus z univerzity v britskom Bathe. „Al-Kajdá sa však bude ďalej snažiť držať stratégie, ktorá ju smutne preslávila – útokov na civilistov vo veľkom meradle. Možno sa pokúsi o použitie druhotných bômb, ktoré vybuchnú v blízkosti prvej explózie, aby zasiahli čo najviac ľudí.“

Zatiaľ teroristi nemajú k dispozícii zbrane hromadného ničenia, ale dá sa predpokladať, že je v ich záujme získať ich a použiť.
Z dlhodobého hľadiska je však Al-Kajdá odsúdená na neúspech. „Jednoducho nebude schopná splniť svoje ciele,“ predpovedá Johnson. „Tak ako džihádistické organizácie 19. a 20. storočia povstali, no neskôr ochabli a zmizli.“

Theresa Mayová

Mayová: Odchádzame z Európskej únie, nie z Európy

29.03.2017 15:51

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila v stredu v britskom parlamente odštartovanie procesu, ktorého výsledkom bude vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

ivan korčok

Korčok: Rokovania o brexite budú komplexné

29.03.2017 14:59

Britský veľvyslanec pri EÚ Tim Barrow v stredu odovzdal predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list, podpísaný britskou premiérkou Theresou May, ktorým sa spúšťa brexit.

pyton

Našli strateného Indonézana. V tele sedemmetrového pytóna

29.03.2017 14:26

Známi 25-ročného Akbara skontaktovali políciu po tom, ako sa muž nevrátil z palmových plantáží.

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.

Kiska, Andrej Kiska,

Kiska súkromne prelietal takmer milión eur

29.03.2017 16:03, aktualizované: 18:39

Takmer miliónovú sekeru zaťal do štátnej kasy prezident Andrej Kiska. Toľko stáli jeho súkromné lety z Bratislavy na východné Slovensko.

denník Pravda, ocenenie

Pravda má prestížnu cenu Best Buy Award

29.03.2017 16:00

Pravda získala ocenenie Best Buy Award 2017/2018 za najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu v kategórii denníkov.