Na Čile udrelo zemetrasenie z prvej desiatky

Silné zemetrasenie s magnitúdom 8,8 zasiahlo v sobotu nadránom južné pobrežie Čile. Počet hlásených obetí je viac ako 700 a toto číslo zrejme bude ďalej rásť. Zemetrasenie vyvolalo aj cunami. V Čile je viac ako dvadsať Slovákov.

Zemetrasenie v Čile
Zemetrasenie v Čile. Prevrátené autá blízko Santiaga de Chile.
Autor:

Po prvom údere zemetrasenia boli zaznamenané tri dodatočné otrasy, prvý z nich mal ešte intenzitu 6,9 stupňa Richterovej stupnice. Po nich nasledovali desiatky menších otrasov. Zemetrasenie v Chile sa dostalo do prvej desiatky najsilnejších zemetrasení vo svete v histórii. Epicentrum zemetrasenia ležalo v Tichom oceáne asi 91 kilometrov od mesta Concepcion. Podľa amerického geofyzika Roberta Williamsa bol čílske zemetrasenie stokrát silnejšie než posledné haitské, ktoré dosiahlo siedmy stupeň Richterovej škály. 

Najsilnejšie zemetrasenia v histórii (sila podľa Richterovej stupnice)
  oblasť dátum odhadovaný počet obetí
9,5 Chile 22. mája 1960 5 000
9,2 USA a Kanada 28. marca 1964 125
9,15 Indonézia 26. decembra 2004 228 000
9,0 Peru/Chile 13. augusta 1868 25 000 – 40 000
8,8 Ekvádor 31. januára 1906 1 000
8,8 Chile 27. februára 2010 zatiaľ viac ako 700
8,7 Portugalsko 1. novembra 1755 60 000
8,7 Indonézia 28. marca 2005 1 000
8,6 Chile 16. augusta 1906 20 000
8,6 India/Tibet 15. augusta 1950 1 500
8,6 Čína 16. decembra 1920 200 000
8,5 Japonsko 15. júna 1896 22 000
8,5 Chile 11. novembra 1922 800
8,5 Indonézia 12. septembra 2007 23
       

Zdroj: ČTK

Zemetrasenie má aj obete. Číle doteraz potvrdilo, že zahynulo viac ako 700 ľudí. Toto číslo bude zrejme ešte rásť, takisto ako počet ranených. Čílska prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila stav núdze a vyzvala občanov, aby zachovali pokoj. Materiálne škody budú značné. Zničených alebo poškodených je podľa miestnych údajov 1,5 milióna domov. V Chile žije asi 17 miliónov obyvateľov. Špecializovaná americká spoločnosť EQECAT v nedeľu odhadla, že hmotné škody by mohli dosiahnuť 15 až 30 miliárd dolárov.

Otrasy trvali podľa svedkov desať až 30 sekúnd, podľa niektorých až dve minúty. Ich intenzita však vyvolala paniku. Vystrašení ľudia vybiehali do ulíc, kde plakali a objímali sa od radosti, že to prežili.

„Prichádzalo to vo vlnách a trvalo to veľmi dlho. Tri minúty sú večnosť. Báli sme sa , že to bude stále silnejšie ako v nejakom strašnom hollywoodskom filme,“ uviedla Dolores Cuevasová zo Santiaga.

Medzinárodné letisko v Santiagu uzavreli, lety boli zrušené. Budovy v hlavnom meste Santiago sa triasli a niektoré sú podľa AP poškodené alebo sa zrútili. Na mnohých miestach v Santiagu sú poškodené cesty a mosty. Nové štvrte Santiaga sú odolné voči otrasiom, ale historické časti nie. Škodu hlásia na kostole Nuestra Seňora de la Providencia, kde sa zrútila zvonica. Spadla aj dvojposchodová parkovacia budova, ktorá pochovala v troskách asi 50 áut.

Veľké škody napáchalo zemetrasenie v meste Concepción, ktoré je v krajine druhé najväčšie a k epicentru zemetrasenia bolo bližšie ako Santiago. V Concepcióne sa zrútila pätnásťpochodová budova, zostalo z nej neporušených iba niekoľko poschodí. „Bol som na ôsmom poschodí a zrazu som bol dole,“ povedal Fernando Abarzua, ktorý považuje za zázrak, ženeutrpel žiadne väčšie zranenia. Jeden z jeho príbuzných zostal pod troskami, ale „stále kričí, že je v poriadku“.

V krajine popadali elektrické a telefónne vedenia, čo sťažuje komunikáciu. Otrasy pocítili aj v Argentíne a v Brazílii. Brazílske Sao Paulo, kde bolo otrasy cítiť, je pritom vzdialené od epicentra zemetrasenia 2900 km.

Svet prejavil solidaritu s Čile. Európska únia sa rozhodla vyslať prvú núdzovú pomoc v hodnote tri milióny eur. Pomoc ponúkli aj samotné členské štáty únie, ako aj Spojené štáty americké.

Vlna cunami prešla bez väčších škôd

Súostrovie Juan Fernández poničila vlna cunami. Chile v sobotu vyslalo na ostrov pomoc a začalo evakuovať Veľkonočný ostrov skôr, než tam prílivová vlna dorazila. Zemetrasenie pri pobreží Chile vytvorilo vlnu cunami, ktorá smerovala do Tichého oceánu.

Počas 24 hodín vlna prešla až k brehom Austrálie, Japonska a Ruska, ale významnejšie škody nespôsobila. Aj preto, že na mnohých miestach úrady zabezpečili evakuáciu osôb.

Súostrovie Juan Fernández, nazývané tiež Ostrovmi Robinsona Crusoea, pretože tam spisovateľ Daniel Defoe umiestnil dej románu o slávnom trosečníkovi, zaplavila prílivová vlna ako jedno z prvých a na najnižších miestach narobila veľké škody. Na ostrovoch, ktoré sú vzdialené asi 660 kilometrov od čílskeho pobrežia, trvalo žije asi 650 obyvateľov. Zahynuli traja ľudia a štyria sú nezvestní. Na pomoc obyvateľom ostrova vláda vyslala dve vojenské lode, dva vrtulníky a lietadlo s pomocou.

Preventívna evakuácia obyvateľov sa rozbehla aj na Veľkonočnom ostrove, ktorý patrí Chile a leží 3500 kilometrov od pobrežia krajiny. Čílske námornictvo evakuovalo obyvateľov z nižších častí ostrova. Bola to súčasť prípravy na pravdepodobný príchod vlny cunami k ostrovu. Žije tam asi 5 000 ľudí a čílske námorníctvo má na ňom jednu zo svojich základní.

Pred cunami po čílskom zemetrasení varovali už na začiatku aj Američania. „Zemetrasenie o takejto sile má potenciál vyvolať ničivé vlny cunami, ktoré môžu do pár minút zasiahnuť pobrežie pri epicentre a vzdialenejšie pobrežie do niekoľkých hodín,“ uviedol už skôr vo vyhlásení Amerického geologického inštitútu. Inštitútu neočakával, že cunami by mohli zasiahnuť aj pobrežie USA a Kanady, vydal však varovanie pre niektoré ďalšie štáty v oblasti.

Zemetrasenie s magnitúdom 8,8 sa pokladá za mimoriadne ničivé, schopné napáchať rozsiahle škody. Zemetrasenie, ktoré nedávno zasiahlo Haiti, malo silu 7,0. Čile zasiahlo najväčšie známe zemetrasenie s magnitúdom 9,5 v máji 1960. Zahynulo pri ňom 1655 ľudí a 2 milióny zostali bez domovov. 

V Čile sú aj Slováci

V krajine je aj 21 zamestnancov Slovenských energetických strojární Tlmače – 19 v Concepcióne a dvaja v hlavnom meste Santiago. Vedenie spoločnosti sa s nimi pokúšalo skontaktovať. „Vzhľadom na neprehľadnosť situácie a prerušené komunikačné spojenie v zasiahnutej časti Chile ešte nemožno nič povedať s definitívnou platnosťou, doteraz však nemáme informácie, že by medzi obeťami zemetrasenia boli slovenskí občania,“ informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano. Neskoršie informácie hovorili o tom, že Slováci sú v poriadku.

Zem sa triasla aj v Japonsku

Východné pobrežie japonských ostrovov Rjúkju zasiahlo v piatok večer zemetrasenie s magnitúdom 7,0. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS). Zemetrasenie udrelo o 5.31 miestneho času (21.31 SEČ) asi 80 kilometrov juhovýchodne od mesta Naha ležiacom na ostrove Okinawa. Otrasy vychádzali z hĺbky 22 kilometrov. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne straty na životoch ani materiálne škody.

Súvisiace články:

utečenci, Budapešť, stanica

Chaos v Budapešti: Odchodu sa dožadujú tisícky migrantov, bráni im polícia

01.09.2015 17:28

Železničná stanica Keleti v Budapešti bola na niekoľko hodín zatvorená a ľudí vyzývali, aby budovu i všetky nástupiska opustili. Neskôr začali púšťať bežných cestujúcich, nie však migrantov.

hillary, clinton, hillary clintonová

Americké ministerstvo zverejnilo 7-tisíc strán Clintonovej emailov

01.09.2015 17:00

Hillary Clintonová čelí škandálu týkajúceho sa používania súkromnej elektronickej pošty na služobné účely počas pôsobenia na čele ministerstva zahraničných vecí USA.

Arsenij Jaceňuk, Ukrajina, premiér, tlačová konferencia

Ukrajinskí radikáli opustili koalíciu, Jaceňukova vláda má ďalej väčšinu

01.09.2015 15:32

Ukrajinská Radikálna strana oznámila odchod z vládnej koalície na protest proti ústavnému zákonu o decentralizácii štátnej správy.

Google

Google vymenil obliny za hrany. Zmenil logo

01.09.2015 23:11

Americká internetová spoločnosť Google predstavila nový dizajn svojho loga. Je to už piata úprava loga firmy od roku 1998.

sucho poziar

Požiar pod Babou horou sa nedarí uhasiť, situáciu komplikuje vietor

01.09.2015 21:25

Požiar rúbaniska pod Babou horou na Orave komplikuje vietor a ťažký terén. Hasiči majú požiar zatiaľ pod kontrolou, na poľskú stranu sa nešíri.

nebankovky, pôžičky

Časť nebankoviek chce požičiavať bez licencie

01.09.2015 20:00

Podľa názoru Národnej banky Slovenska nebankové spoločnosti bez licencie nemôžu požičiavať peniaze od 1. septembra 2015. Nebankovky tvrdia iné.

Radoslav Procházka

Na sneme Siete Procházka predstavil Desatoro dobrého štátu

01.09.2015 19:35

Pod názvom Dobrý štát slúži ľuďom sa konal v Prešove snem strany Sieť. Predseda Siete Radoslav Procházka pomenoval, ako by takýto dobrý štát mal vyzerať.