Na Čile udrelo zemetrasenie z prvej desiatky

Silné zemetrasenie s magnitúdom 8,8 zasiahlo v sobotu nadránom južné pobrežie Čile. Počet hlásených obetí je viac ako 700 a toto číslo zrejme bude ďalej rásť. Zemetrasenie vyvolalo aj cunami. V Čile je viac ako dvadsať Slovákov.

Zemetrasenie v Čile
Zemetrasenie v Čile. Prevrátené autá blízko Santiaga de Chile.
Autor:

Po prvom údere zemetrasenia boli zaznamenané tri dodatočné otrasy, prvý z nich mal ešte intenzitu 6,9 stupňa Richterovej stupnice. Po nich nasledovali desiatky menších otrasov. Zemetrasenie v Chile sa dostalo do prvej desiatky najsilnejších zemetrasení vo svete v histórii. Epicentrum zemetrasenia ležalo v Tichom oceáne asi 91 kilometrov od mesta Concepcion. Podľa amerického geofyzika Roberta Williamsa bol čílske zemetrasenie stokrát silnejšie než posledné haitské, ktoré dosiahlo siedmy stupeň Richterovej škály. 

Najsilnejšie zemetrasenia v histórii (sila podľa Richterovej stupnice)
  oblasť dátum odhadovaný počet obetí
9,5 Chile 22. mája 1960 5 000
9,2 USA a Kanada 28. marca 1964 125
9,15 Indonézia 26. decembra 2004 228 000
9,0 Peru/Chile 13. augusta 1868 25 000 – 40 000
8,8 Ekvádor 31. januára 1906 1 000
8,8 Chile 27. februára 2010 zatiaľ viac ako 700
8,7 Portugalsko 1. novembra 1755 60 000
8,7 Indonézia 28. marca 2005 1 000
8,6 Chile 16. augusta 1906 20 000
8,6 India/Tibet 15. augusta 1950 1 500
8,6 Čína 16. decembra 1920 200 000
8,5 Japonsko 15. júna 1896 22 000
8,5 Chile 11. novembra 1922 800
8,5 Indonézia 12. septembra 2007 23
       

Zdroj: ČTK

Zemetrasenie má aj obete. Číle doteraz potvrdilo, že zahynulo viac ako 700 ľudí. Toto číslo bude zrejme ešte rásť, takisto ako počet ranených. Čílska prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila stav núdze a vyzvala občanov, aby zachovali pokoj. Materiálne škody budú značné. Zničených alebo poškodených je podľa miestnych údajov 1,5 milióna domov. V Chile žije asi 17 miliónov obyvateľov. Špecializovaná americká spoločnosť EQECAT v nedeľu odhadla, že hmotné škody by mohli dosiahnuť 15 až 30 miliárd dolárov.

Otrasy trvali podľa svedkov desať až 30 sekúnd, podľa niektorých až dve minúty. Ich intenzita však vyvolala paniku. Vystrašení ľudia vybiehali do ulíc, kde plakali a objímali sa od radosti, že to prežili.

„Prichádzalo to vo vlnách a trvalo to veľmi dlho. Tri minúty sú večnosť. Báli sme sa , že to bude stále silnejšie ako v nejakom strašnom hollywoodskom filme,“ uviedla Dolores Cuevasová zo Santiaga.

Medzinárodné letisko v Santiagu uzavreli, lety boli zrušené. Budovy v hlavnom meste Santiago sa triasli a niektoré sú podľa AP poškodené alebo sa zrútili. Na mnohých miestach v Santiagu sú poškodené cesty a mosty. Nové štvrte Santiaga sú odolné voči otrasiom, ale historické časti nie. Škodu hlásia na kostole Nuestra Seňora de la Providencia, kde sa zrútila zvonica. Spadla aj dvojposchodová parkovacia budova, ktorá pochovala v troskách asi 50 áut.

Veľké škody napáchalo zemetrasenie v meste Concepción, ktoré je v krajine druhé najväčšie a k epicentru zemetrasenia bolo bližšie ako Santiago. V Concepcióne sa zrútila pätnásťpochodová budova, zostalo z nej neporušených iba niekoľko poschodí. „Bol som na ôsmom poschodí a zrazu som bol dole,“ povedal Fernando Abarzua, ktorý považuje za zázrak, ženeutrpel žiadne väčšie zranenia. Jeden z jeho príbuzných zostal pod troskami, ale „stále kričí, že je v poriadku“.

V krajine popadali elektrické a telefónne vedenia, čo sťažuje komunikáciu. Otrasy pocítili aj v Argentíne a v Brazílii. Brazílske Sao Paulo, kde bolo otrasy cítiť, je pritom vzdialené od epicentra zemetrasenia 2900 km.

Svet prejavil solidaritu s Čile. Európska únia sa rozhodla vyslať prvú núdzovú pomoc v hodnote tri milióny eur. Pomoc ponúkli aj samotné členské štáty únie, ako aj Spojené štáty americké.

Vlna cunami prešla bez väčších škôd

Súostrovie Juan Fernández poničila vlna cunami. Chile v sobotu vyslalo na ostrov pomoc a začalo evakuovať Veľkonočný ostrov skôr, než tam prílivová vlna dorazila. Zemetrasenie pri pobreží Chile vytvorilo vlnu cunami, ktorá smerovala do Tichého oceánu.

Počas 24 hodín vlna prešla až k brehom Austrálie, Japonska a Ruska, ale významnejšie škody nespôsobila. Aj preto, že na mnohých miestach úrady zabezpečili evakuáciu osôb.

Súostrovie Juan Fernández, nazývané tiež Ostrovmi Robinsona Crusoea, pretože tam spisovateľ Daniel Defoe umiestnil dej románu o slávnom trosečníkovi, zaplavila prílivová vlna ako jedno z prvých a na najnižších miestach narobila veľké škody. Na ostrovoch, ktoré sú vzdialené asi 660 kilometrov od čílskeho pobrežia, trvalo žije asi 650 obyvateľov. Zahynuli traja ľudia a štyria sú nezvestní. Na pomoc obyvateľom ostrova vláda vyslala dve vojenské lode, dva vrtulníky a lietadlo s pomocou.

Preventívna evakuácia obyvateľov sa rozbehla aj na Veľkonočnom ostrove, ktorý patrí Chile a leží 3500 kilometrov od pobrežia krajiny. Čílske námornictvo evakuovalo obyvateľov z nižších častí ostrova. Bola to súčasť prípravy na pravdepodobný príchod vlny cunami k ostrovu. Žije tam asi 5 000 ľudí a čílske námorníctvo má na ňom jednu zo svojich základní.

Pred cunami po čílskom zemetrasení varovali už na začiatku aj Američania. „Zemetrasenie o takejto sile má potenciál vyvolať ničivé vlny cunami, ktoré môžu do pár minút zasiahnuť pobrežie pri epicentre a vzdialenejšie pobrežie do niekoľkých hodín,“ uviedol už skôr vo vyhlásení Amerického geologického inštitútu. Inštitútu neočakával, že cunami by mohli zasiahnuť aj pobrežie USA a Kanady, vydal však varovanie pre niektoré ďalšie štáty v oblasti.

Zemetrasenie s magnitúdom 8,8 sa pokladá za mimoriadne ničivé, schopné napáchať rozsiahle škody. Zemetrasenie, ktoré nedávno zasiahlo Haiti, malo silu 7,0. Čile zasiahlo najväčšie známe zemetrasenie s magnitúdom 9,5 v máji 1960. Zahynulo pri ňom 1655 ľudí a 2 milióny zostali bez domovov. 

V Čile sú aj Slováci

V krajine je aj 21 zamestnancov Slovenských energetických strojární Tlmače – 19 v Concepcióne a dvaja v hlavnom meste Santiago. Vedenie spoločnosti sa s nimi pokúšalo skontaktovať. „Vzhľadom na neprehľadnosť situácie a prerušené komunikačné spojenie v zasiahnutej časti Chile ešte nemožno nič povedať s definitívnou platnosťou, doteraz však nemáme informácie, že by medzi obeťami zemetrasenia boli slovenskí občania,“ informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano. Neskoršie informácie hovorili o tom, že Slováci sú v poriadku.

Zem sa triasla aj v Japonsku

Východné pobrežie japonských ostrovov Rjúkju zasiahlo v piatok večer zemetrasenie s magnitúdom 7,0. Na svojej internetovej stránke o tom informoval Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov amerických (USGS). Zemetrasenie udrelo o 5.31 miestneho času (21.31 SEČ) asi 80 kilometrov juhovýchodne od mesta Naha ležiacom na ostrove Okinawa. Otrasy vychádzali z hĺbky 22 kilometrov. Zatiaľ nie sú hlásené žiadne straty na životoch ani materiálne škody.

Súvisiace články:

lietadlo, EgyptAir

Na palube lietadla EgyptAir bol zrejme požiar, zistili experti

29.06.2016 23:01

Informácie z opraveného záznamníka letových údajov potvrdili prítomnosť dymu na palube lietadla spoločnosti EgyptAir, ktoré sa zrútilo 19. mája.

Charlie Hebdo, karikatúry, Paríž, Francúzsko, teroristický útok, týždenník, redakcia, islamisti

Charlie Hebdo opäť čelí vyhrážkam smrťou

29.06.2016 18:54

Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo opäť dostáva anonymné správy, ktorých autori hrozia jeho zamestnancom ďalším zabíjaním.

Joaquin Guzman, El Chapo

Mexický súd pozastavil vydanie narkobaróna Guzmána do USA

29.06.2016 16:57

Vydanie mexického drogového bossa Joaquína Guzmána do Spojených štátov sa môže pretiahnuť o mnoho mesiacov potom, čo mexický súd pozastavil proces extradície.

lietadlo, EgyptAir

Na palube lietadla EgyptAir bol zrejme požiar, zistili experti

29.06.2016 23:01

Informácie z opraveného záznamníka letových údajov potvrdili prítomnosť dymu na palube lietadla spoločnosti EgyptAir, ktoré sa zrútilo 19. mája.

Diaľnica D1

Križovatku Triblavina postavia v pôvodnej verzii

29.06.2016 20:18

Križovatka Triblavina na diaľnici D1 sa postaví podľa pôvodnej koncepcie s ďalšími štyrmi pruhmi a kolektormi.

Prezidentský palác, leto, fontána, kvety

Po nočnom 'návštevníkovi' v Prezidentskom paláci stále pátrajú

29.06.2016 20:14

Muž, ktorý sa v noci na utorok prechádzal po chodbe Prezidentského paláca, uniká. Polícii sa ho do našej uzávierky nepodarilo vypátrať.

Fico

Fico: Je správne, že sme počkali so schvaľovaním programu predsedníctva

29.06.2016 19:02

Premiér Robert Fico považuje za veľmi správe, že Slovensko počkalo so schvaľovaním programu predsedníctva v Rade EÚ až na posledný možný dátum, a to štvrtok 30. júna.