Csatáryho neprekvapilo zatknutie, pripravoval sa naň

Podozrivý nacistický zločinec László Csatáry nebol prekvapený, keď ho po niekoľkých desaťročiach na úteku tento týždeň zatkla maďarská polícia. Povedal to v štvrtkovom rozhovore pre miestny denník Magyar Hírlap. "Pripravoval som sa na vypočúvanie," citujú noviny 97-ročného Maďara. "Celé mesiace som si pripravoval poznámky, ktoré pripojím k mojej výpovedi," vysvetlil.

Maďarské bezpečnostné zložky zatkli Csatáryho v stredu. Obviňujú ho z vojnových zločinov a účasti na deportáciách 15 700 Židov do koncentračného tábora Osvienčim v roku 1944. Csatáry bol vysokým policajným dôstojníkom v Košiciach, ktoré boli v tom čase súčasťou Maďarska.

Pripisujú mu taktiež kruté zaobchádzanie s obyvateľmi košického židovského geta. Československé orgány Csatáryho po vojne v neprítomnosti odsúdili na trest smrti, až do roku 1995 sa mu však darilo ukrývať v Kanade, odkiaľ po odhalení musel utiecť.

Csatáryho údajne vypátrali na základe informácií maďarskej prokuratúry reportéri britského bulvárneho denníka The Sun. Cetrum Simona Wiesenthala ho len krátko predtým zaradilo na prvé miesto najhľadanejších nacistických zločincov. V súčasnosti je v domácom väzení, kde si počká na vznesenie formálnych obvinení.

Súvisiace články:

Ďalšie články
Ukraina, ľudia, zástava, hymna,

Kyjev na Ukrajinu nepustí Rusov vo veku 16-60 rokov

17.04.2014 17:10

Ukrajinské úrady oznámili ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot, že do krajiny nevpustia ruských mužov vo veku od 16 do 60 rokov.

Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský premiér obvinil Putina zo sabotáže volieb na Ukrajine

17.04.2014 15:40

Moskva je podľa Arsenija Jaceňuka tiež zodpovedná za úmrtia, ku ktorým došlo počas nedávnych stretov na východe krajiny.

Vladimir Putin, Krym, obrazovka

Ukrajinská tajná služba vraj zadržiava desať ruských agentov

17.04.2014 15:19

Ukrajina zadržiava asi desať ruských občanov, z ktorých všetci majú väzby na tajné služby. Informoval ukrajinská Štátna bezpečnostná agentúra (SBU).

trajekt, Južná Kórea

Kapitán juhokórejskej lode sa vraj zachránil medzi prvými

17.04.2014 14:43

Šesťdesiatdeväťročný kapitán juhokórejského trajektu, ktorý sa v stredu potopil pri brehoch Kórejského polostrova, podľa nepotvrdených správ opustil loď medzi prvými.

Ľudia odporúčajú