Irán nedovolí pád al-Asadovho režimu

Iránska vláda bude naďalej podporovať Sýriu pod vedením prezidenta Baššára al-Asada, keďže ju považuje za jeden z "pilierov" blízkovýchodnej aliancie, ktorej súčasťou je aj islamská republika. Tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí to vyhlásil po utorňajšom stretnutí s al-Asadom v Damasku.

Baššár al-Asad
Sýrsky prezident Baššár al-Asad
Autor: SITA/AP

Teherán podľa neho „nikdy nedovolí rozpad osi odporu, ktorej neodmysliteľným pilierom je Sýria“. Jeden z najbližších spolupracovníkov iránskeho vodcu Alího Chameneího tiež vyjadril presvedčenie, že udalosti v Sýrii „nie sú vnútornou záležitosťou, ale konfliktom medzi osou odporu na jednej strane a regionálnymi i globálnymi nepriateľmi tejto osi na tej druhej“. Narážal pritom na regionálne protiizraelské spojenectvo, ktorého súčasťou sú Irán, Sýria a libanonská militantná organizácia Hizballáh.

Iránski predstavitelia obviňuju susedné Turecko a krajiny Perzského zálivu z vyzbrojovania sýrskych opozičných síl, čím podľa nich napomáhajú znepriateleným Spojeným štátom a Izraelu v ich snahe zvrhnúť al-Asadov režim. Iránsky televízny kanál al-Álam pretým citoval Džalílího vyjadrenie, podľa ktorého „kríza v Sýrii musí byť vyriešená vnútorne prostredníctvom národného dialógu, a nie prostredníctvom zásahu vonkajších síl“. „Sýrčania sú nepriateľskí voči akémukoľvek pánu podporovaného Sionistami a Spojenými štátmi,“ dodal dlhoročný diplomat.

Samotný al-Asad po stretnutí s Džalílím vyhlásil, že Damask je naďalej odhodlaný potlačiť protivládne povstanie, ktoré vypuklo pred takmer 17 mesiacmi, a očistiť krajinu od „teroristov“. Podľa jeho slov, ktoré citovala štátna tlačová agentúra SANA, je Sýria „schopná prekaziť zahraničné plány zacielené na os odporu a úlohu Sýrie v nej“.

Sýrsky vládny režim v pondelok utrpel nečakaný úder, keď premiér Rijád Hidžáb utiekol do Jordánska a oznámil, že sa pridal k al-Asadovym protivníkom. Stal sa tak doteraz najvyšším predstaviteľom Damasku, ktorý sa rozhodol pre takýto krok. V Sýrii medzitým pokračuje protipovstalecká ofenzíva, ktorej ohniskom je najväčšie mesto krajiny Halab (Aleppo).

Ďalšie články
Jemen, Sýria, nepokoje

Voľby v Sýrii budú v júni, Asad chce kandidovať

21.04.2014 13:35

Kandidovať chce aj súčasný prezident Baššára Asad, ktorý sa v prípade víťazstva stane prezidentom už po tretí raz.

zbraň, pištol, ozbrojenec, lúpež, krádež, zlodej, lupič

Ozbrojenec v Rusku prepadol banku, zadržiava rukojemníkov

21.04.2014 12:30

Ozbrojenec v západoruskom Belgorode prepadol banku a zajal niekoľko rukojemníkov. Útočník vraj žiada 25 miliónov rubľov.

Bhután, mnísi, budhizmus

V Bhutáne vypukla revolúcia mobilov a internetu

21.04.2014 12:00

Bhután preskakuje z feudálneho veku do modernej doby bez toho, aby prešiel industriálnej epochou. Za 30 alebo 40 rokov môže prejsť vývojom, ktorý inde trval storočia.

Kráľovná Alžbeta II. portrét

Alžbeta II. má 88 rokov. Pozrite si jej nový veselý portrét

21.04.2014 11:22

Britská kráľovná Alžbeta II. oslavuje v pondelok 88. narodeniny. Pri tejto príležitosti jej fotograf David Bailey vytvoril nový portrét.

Ľudia odporúčajú