Japonskí aktivisti obsadili sporné ostrovy, Čína hrozí odvetou

Skupina Japoncov, medzi ktorými sú aj viacerí politici vrátane poslancov, v nedeľu rozprestrela národnú vlajku na jednom zo sporných ostrovov Senkaku.

Japonsko, Čína
Členovia japonského nacionalistického hnutia mávajú vlajkami po tom ako sa vylodili na ostrove
Autor: Reuters

Na tie si nárokuje aj Čína, ktorá už pohrozila, že podobné provokácie nezostanú bez jej odozvy. Asi desať členov nacionalistického hnutia Ganbare Nippon (Do toho, Japonsko) na ostrov priplávali po tom, ako vyskočili zo svojich lodí. Tých zakotvilo pri brehoch Senkaku až 20 a na svojich palubách viezli podľa odhadov asi 150 ľudí.

K incidentu prichádza len niekoľko dní po tom, ako Tokio z ostrovov vyhostilo pročínskych demonštrantov. „Toto je nepochybne japonské územie,“ cituje agentúra AFP jedného z aktivistov, ktorí na Senkaku rozprestreli japonské vlajky. Celú akciu pritom označil za „obrovský úspech“ a vládu v Tokiu vyzval, aby ich podporila.

Napätie medzi Japonskom a Čínou vypuklo začiatkom júla, keď čínske lode dvakrát vstúpili do vôd v blízkosti ostrovov bohatých na prírodné zdroje, na ktoré si robia nárok Tokio aj Peking. Sporných osem ostrovov vo Východočínskom mori je neobývaných, ukrývajú však významné náleziská zemného plynu a ropy. Japonsko ostrovy obsadilo v roku 1885, Čína však tvrdí, že jej patria už od 16. storočia.

Ďalšie články
Repliky lodí Nina a Santa Maria

Po stroskotaní portugalskej lode sú dvaja mŕtvi a traja nezvestní

17.04.2014 19:13

Dvoch mŕtvych a troch nezvestných si vo štvrtok vyžiadalo stroskotanie portugalskej rybárskej lode, ktorú pri španielskych brehoch zastihlo zlé počasie.

Ukrajina, vojaci, zbrane, Kramatorsk

Proruskí separatisti prenikli do budovy letiska v Donecku

17.04.2014 18:00, aktualizované: 19:53

Proruskí separatisti prenikli do budovy medzinárodného letiska v Donecku. K stretom dochádza aj v Kramatorsku a Slaviansku.

Ukraina, ľudia, zástava, hymna,

Kyjev na Ukrajinu nepustí Rusov vo veku 16-60 rokov

17.04.2014 17:10, aktualizované: 18:10

Ukrajinské úrady oznámili ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot, že do krajiny nevpustia ruských mužov vo veku od 16 do 60 rokov.

Arsenij Jaceňuk

Ukrajinský premiér obvinil Putina zo sabotáže volieb na Ukrajine

17.04.2014 15:40, aktualizované: 19:30

Moskva je podľa Arsenija Jaceňuka tiež zodpovedná za úmrtia, ku ktorým došlo počas nedávnych stretov na východe krajiny.

Ľudia odporúčajú