Pakistanský minister ponúka 100-tisíc dolárov za smrť autora filmu

Pakistanský minister železníc Ghulam Ahmad Bilúr ponúka odmenu 100 000 dolárov za smrť autora protiislámského filmu Nevinnosť moslimov. Agentúre AP povedal, že by odmenu zaplatil z vlastného vrecka.

Nevinnosť moslimov
Záber z filmu Nevinnosť moslimov.
Autor: Youtube

V islamských krajinách v uplynulých dňoch protestovali tisíce vyznávačov islamu proti americkému filmu, ktorý podľa nich uráža ich proroka Mohameda, keď ho vykresľuje ako podvodníka a chlípníka. Len v Pakistane v piatok pri násilnostiach vyvolaných amatérskym filmom zomrelo viac ako 20 ľudí. V so­botu v Islama­bade už pokojne demonštrovalo vyše 1500 ľudí.

Pakistanský minister dokonca naznačil, že odmena je určená aj fundamentalis­tickému hnutiu Taliban a teroristickej organizácii Al-Kájda, ak sa ujmú „svätej povinnosti“ a pomôžu nájsť a zabiť autora filmu.

Autorstvo kontroverzného nízkorozpočtového filmu nie je úplne jasné. Údajný autor upútavky k filmu Nakoula Basseley Nakoula sa skrýva. Trailer s arabským dabingom sa tento mesiac objavil na portáli YouTube.

Spojené štáty svojim občanom odporúčajú necestovať do Pakistanu. Tamojšia americká ambasáda zaplatila televízne spoty, v ktorých americký prezident Barack Obama a ministerka zahraničia Hillary Clintonová film odsudzujú.

Ďalšie články
Edward Snowden

Rusko masovo nezbiera dáta o komunikácii, odkázal Putin Snowdenovi

17.04.2014 13:57

Ruský prezident Vladimir Putin poprel, že by Rusko masovo zbieralo dáta z internetovej a telefonickej komunikácie, ako to robila americká tajná služba NSA.

Ukrajina, Slaviansk, vojaci

Europoslanci vyzvali Rusko, aby stiahlo vojakov od ukrajinských hraníc

17.04.2014 13:31

Moskva by mala okamžite stiahnuť svoje jednotky od východnej hranice Ukrajiny a prestať riadiť separatistické sily, ktoré sa snažia o pripojenie častí krajiny k Rusku.

Vladimir Putin

Putin v debate: Mám právo použiť silu na Ukrajine, dúfam, že ju nepoužijem

17.04.2014 10:35, aktualizované: 14:00

Vladimir Putin v televíznej debate odmietol, že na ukrajinskom východe je ruská armáda, za tamojšími aktivitami sú podľa neho miestni ľudia. Sledujte živý prenos.

trajekt, Južná Kórea

Po stovkách ľudí z potopeného trajektu stále pátrajú

17.04.2014 10:35

Silné vodné prúdy, dážď a zlá viditeľnosť sťažujú vo štvrtok pátranie po 287 ľuďoch, ktorí sú stále nezvestní po potopení trajektu pri južnom pobreží Južnej Kórey.

Ľudia odporúčajú