Severná Kórea uskutočnila jadrový test, Soul bije na poplach

Severná Kórea oznámila, že v utorok úspešne vykonala svoj ​​historicky tretí jadrový výbuch.

Severná Kórea
Juhokórejčan sleduje na televíznej obrazovke zábery z demolácie chladiacej veže jadrového komplexu, v nadväznosti na správu o jadrovej skúške vykonanej Severnou Kóreou.
Autor:

Krátko predtým, ako ráno Pchjongjang oficiálne skúšku potvrdil, oznámila odpálenie jadrovej bomby v komunistickej KĽDR susedná Južná Kórea. Soul zároveň na 15:00 SEČ zvolal mimoriadnu schôdzku Bezpečnostnej rady OSN. O jadrovej skúške Severná Kórea podľa juhokórejskej agentúry Jonhap v pondelok vopred informovala Čínu a USA.

Americká geologická služba USGS zaznamenala v 3:57 SEČ otrasy v KĽDR o sile 4,9 stupňa magnitúdy. Epicentrum bolo v blízkosti podzemnej jadrovej strelnice Pchunggje s ohniskom asi kilometer pod povrchom. Otrasy ihneď potom vyvolali podozrenie, že Pchjongjang vykonal jadrový test.

Režim skúšku potvrdil asi po troch hodinách. Tamojšie oficiálne médiá oznámili, že armáda bezpečným spôsobom otestovala jadrové zariadenie aj napriek odporu OSN, ktorá Pchjongjang vyzvala k zastaveniu vývoja tohto typu zbraní. Predchádzajúce dva jadrové testy uskutočnila táto stalinistická krajina v rokoch 2006 a 2009.

Podľa juhokórejského ministerstva obrany výbuch zodpovedal sile šiestich až siedmich kiloton TNT, to je zhruba tretinová sila pumy Fat Man, ktorú v auguste 1945 zhodili Spojené štáty na japonské mesto Nagasaki.

Juhokórejská meteorologická agentúra pred oficiálnym potvrdením uviedla, že seizmické vlny sú podľa všetkého umelého pôvodu, čo by znamenalo pravdepodobný test atómovej zbrane. Tomu nasvedčuje aj epicentrum otrasov, ktoré je v blízkosti jadrovej strelnice. Aj Organizácia pre kontrolu úplného zákazu jadrových skúšok (CTBTO), ktorá je pod patronátom OSN a má sídlo vo Viedni, ohlásila z KĽDR „neobvyklú seizmickú aktivitu“.

KĽDR koncom januára v reakcii na pritvrdenie sankcií Bezpečnostnej rady OSN oznámila, že podnikne tretí jadrový test a že plánuje vypustenie ďalších rakiet dlhého doletu.

V poradí tretí test podľa AP znamená veľký pokrok v snahe severokórejského stalinistického režimu vyvinúť jadrovú hlavicu, ktorú by mohli niesť rakety. Zároveň by to bol jasný signál, ktorý by svetu vyslal severokórejský vodca Kim Čong-un, ktorý sa v krajine chopil moci v decembri 2011 po smrti svojho otca Kim Čong-ila.

Pre Bezpečnostnú radu OSN bude test skúškou, pretože po nedávnom severokórejskom štarte rakety dlhého doletu, ktorý podľa Západu KĽDR maskovala vesmírnym programom, Pchjongjang potrestala ďalšími sankciami. Tiež režim pod hrozbou „významnej akcie“ vyzvala, aby v budúcnosti ďalšie odpaly rakiet nepodnikal a aby rešpektoval zákaz jadrovej činnosti.

Jadrový test by mohol KĽDR priviesť do ešte väčšej izolácie. Čína, najbližší spojenec režimu, krajinu totiž koncom januára varovala, že jej po prípadnom teste obmedzí pomoc. Chudobná Severná Kórea pritom ekonomicky prežíva len vďaka čínskej podpore a medzinárodnej potravinovej pomoci, pripomenula vtedy AFP.

Čína, Rusko i USA odsúdili jadrovú skúšku

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v utorok rozhodne odsúdil KĽDR za ďalší pokusný jadrový výbuch. K odsúdeniu Severnej Kórey za už tretiu jadrovú skúšku v poradí sa pripojilo aj Rusko a Veľká Británia, uviedli tlačové agentúry.

Podľa Pan Ki-muna je „poľutovaniahodné“, že sa Pchjongjang vzoprel medzinárodným výzvam, aby sa podobných provokatívnych krokov vyvaroval. Ide o vážne porušenie rezolúcií OSN, a tiež o značne destabilizujúci čin, uviedol vo vyhlásení hovorca Pan Ki-muna Martin Nesirky.

Čína sa tiež ostro postavila proti jadrovému testu. Svojho spojenca Peking vyzval, aby dodržiaval svoje protijadrové záväzky a vyvaroval sa akcií, ktoré zhoršujú situáciu na Kórejskom polostrove, napísala agentúra Reuters.

„Ide o pevný postoj Číny dosiahnuť denuklearizáciu Kórejského polostrova a zabrániť šíreniu jadrových zbraní, rovnako ako udržať mier a stabilitu severovýchodnej Ázie,“ uviedlo čínske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení.

Britský minister zahraničia William Hague vo vyhlásení „ostro“ odsúdil severokórejský jadrový test. Podľa zdroja ruského ministerstva zahraničia, ktorý citovala agentúra Interfax, tým Pchjonjang porušil svoje medzinárodné záväzky. Za „krajne poľutovaniahodný“ označil jadrový výbuch aj japonský premiér Šinzó Abe.

Jadrová skúška je podľa amerického prezidenta Baracka Obamu vysoko provokatívnym činom, ktorý podkopáva regionálnu stabilitu. KĽDR tým porušila svoje povinnosti na základe viacerých rezolúcií OSN, dodal Obama, ktorého citovala agentúra Reuters.

Podľa jeho slov severokórejský jadrový výbuch predstavuje hrozbu voči USA i medzinárodnému mieru a stabilite. Americký prezident preto vyzval na „urýchlenú a vierohodnú“ medzinárodnú akciu.

Japonsko bude po severokórejskom teste merať radiáciu

Japonsko plánuje vyslať vojenské lietadlá, ktoré majú odobrať vzorky vzduchu s cieľom zmerať v ňom po severokórejskom jadrovom teste radiáciu. Informovali o tom v utorok tamojší predstavitelia a médiá. Minister obrany Icunori Onodera zvolal schôdzku popredných vojenských funkcionárov a nariadil im pripraviť odber rádioaktívnych látok z ovzdušia. „Sme pripravení vyslať naše lietadlá a odobrať vzorky, hneď ako nás o to požiada kancelária premiéra,“ povedal hovorca japonských vzdušných síl. Miestne médiá uviedli, že armáda počas dňa vyšle stroje z troch základní na severe, v strede a juhozápade Japonska.

Súvisiace články:

Savčenková, Ukrajina, protest

Podľa prieskumu chce 30% Ukrajincov trvalo žiť v zahraničí

24.10.2016 18:11

Celkovo 30 percent Ukrajincov by chcelo mať trvalý pobyt v zahraničí, 40 percent by tam chcelo len pracovať, pričom doma by zostalo takmer 65 percent.

Bidzina Ivanišvili, Gruzínsko

Strana Gruzínsky sen si upevnila moc v parlamente

24.10.2016 14:55

Konečné volebné výsledky parlamentných volieb v Gruzínsku ukázali, že vládnuca strana Gruzínsky sen si upevní svoju moc v parlamente.

ceta, ttip, protest

Problém so zmluvou CETA musí vyriešiť Belgicko, tvrdí hovorca komisie

24.10.2016 14:10, aktualizované: 20:14

Súčasnú situáciu, keď jeden z belgických regiónov naďalej odmieta súhlasiť s obchodnou zmluvou CETA medzi EÚ a Kanadou, musí vyriešiť predovšetkým belgická strana.

čerpacia stanica, nafta, benzín, benzínová pumpa, benzínka, diesel, bionafta

Irak rebeluje, nechce znižovať ťažbu ropy

24.10.2016 22:54

Ropný trh reagoval na vyhlásenie Iraku, ktorý dal najavo, že nechce byť zahrnutý do plánovaného zníženia ťažby v rámci OPEC.

Volkswagen Touareg

Štátny úradník Vážny si kúpil luxusné auto

24.10.2016 20:00

Ľubomír Vážny (Smer) ako čerstvý šéf Sociálnej poisťovne podpísal zmluvu na kúpu luxusného SUV automobilu.

(typo - nepouzivat v orise) úver, peniaze, euro, plat, dôchodok

Strojári v Detve sú v štrajkovej pohotovosti

24.10.2016 19:59

Zamestnanci PPS Group Detva vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom je neúspešné vyjednávanie o novej kolektívnej zmluve.

doláre

Číňania si kúpili štvrtinu amerického Hiltonu

24.10.2016 18:58

Čínsky konglomerát HNA Group kupuje približne 25-percentný podiel amerického prevádzkovateľa hotelov Hilton.