Kde sú 'zelení ľudkovia' a kto je tretia sila?

Ešte v nedeľu sa objavila v médiách správa, podľa ktorej ukrajinskú hranicu prekročila kolóna vozidiel s 1 200 ozbrojencami bez poznávacích znakov známych z minulosti ako "zelení ľudkovia".

21.08.2014 08:21
Krym, vojaci Foto:
,,Zelení ľudkovia" v ruských uniformách bez hodnostného označenia počas obsadenia polostrova Krym.
debata (21)

V stredu už ukrajinské spravodajské zdroje s odvolaním sa na očitých svedkov informovali o ich preniknutí do obliehaného východoukrajinského Luhanska. Naposledy „živých“ ozbrojencov oblečených podľa Ihora Vorončenka, jedného z veliteľov armády, v ruských uniformách bez hodnostného označenia, videli západní novinári na ruskom území. Tesne pred hranicou s Ukrajinou.

Zatiaľ poslednú fotografiu o pohybe ruskej kolóny zaznamenala v utorok agentúra Reuters, ale kolóna bola stále na ruskom území. Aj spravodajca novín Guardian v stredu potvrdil pohyb ruskej vojenskej techniky smerom k hranici s tým, že to nevyzerá na vtrhnutie na územie susedného štátu, ale skôr „na dodávky zbraní povstalcom“. Alexandr Zacharčenko, líder doneckých odporcov vlády v Kyjeve, síce priznal prítomnosť ťažkej vojenskej techniky, ale podľa neho nepochádza z ruských dodávok. Ide o „korisť zhabanú v ukrajinských armádnych skladoch“.

Verejnosť viac ako zatiaľ stále „stratení“ zelení ľudkovia znepokojujú informácie o každodennom ostreľovaní Luhanska a Donecka. Podľa ukrajinskej provládnej agentúry UNIAN len v utorok v samotnej Doneckej oblasti zahynulo počas ostreľovania takmer 40 civilistov. Zdravotníci zase informovali, že od marca zomrelo v spomínanej oblasti 951 ľudí a 1 748 utrpelo zranenie. Podobnú tragickú štatistiku denne oznamujú aj povstalci. Obe bojujúce strany však odmietajú podiel na vraždení nevinných obyvateľov vrátane žien, detí a starcov V tejto súvislosti sa v stredu objavilo podozrenie Vladimira Rubana, ukrajinského generála vo výslužbe a šéfa skupiny vyjednávačov, ktorí sa už tri mesiace zaoberajú výmenou zajatcov. Vďaka prirodzenej autorite generála, ktorú má na oboch znepriatelených stranách, sa mu podarilo oslobodiť zo zajatia už desiatky vojakov, gardistov, ale vrátiť späť aj zajatých vzbúrencov.

„V oblasti bojov na juhovýchode aktívne operujú diverzanti. Bojujú proti ukrajinskej armáde aj separatistom,“ tvrdil generál v rozhovore pre denník Ukrajinskaja pravda. Podľa neho existuje akási tretia sila. Zatiaľ ju vraj tak volajú. Jej aktivisti v obývaných štvrtiach nešetria muníciou a z ťažkých zbraní kropia jednu aj druhú stranu.

„Armáda aj separatisti sa teraz usilujú zistiť, čo sú to za ľudia. V Donecku aj v Kyjeve hovoria zatiaľ o tretej sile,“ povedal generál Ruban. Zároveň pripomenul, že v Donbase sú na oboch bojujúcich stranách aj žoldnieri.

„Medzi separatistami sú Rusi. V Doneckej i Luhanskej oblasti. Aj na strane ukrajinskej armády bojujú žoldnieri z členských krajín únie. Ako totiž ináč nazvať skutočnosť, že spolu s nami bojuje na našej strane Poľsko aj Švédsko,“ pripomenul Ruban napriek tomu, že poľské ministerstvo zahraničných vecí poprelo účasť Poliakov na bojových operáciách na juhovýchode Ukrajiny. Zato švédski fašisti sa pred novinármi neskrývajú.

Dianie súvisiace s vývojom na Ukrajine

  • Ukrajina ráta s pôžičkou 1,4 miliardy dolárov (asi jedna miliarda eur), ktorú by mala na rokovaní 29. augusta odsúhlasiť rada riaditeľov Medzinárodného menového fondu. Informoval o tom v stredu na zasadnutí kabinetu jeho šéf Arsenij Jaceňuk, citovaný agentúrou UNIAN s tým, že ak Kyjev získa pôžičku, tak to bude znamenať, že ide správnym smerom v oblasti reforiem.
  • Skupina štyroch mladých ľudí vyvesila v noci na stredu na jednej zo siedmich najvyšších budov v Moskve ukrajinskú zástavu a pokúsili sa prefarbiť hviezdu na jej streche na národné farby Ukrajiny. Podozrivých už polícia stíha podľa príslušných paragrafov, o čom informovala agentúra RIA Novosti.
  • Ukrajinská vláda zakázala vysielanie 14 ruských televíznych staníc, ktoré podľa ministerstva vnútra šíria vojnovú propagandu. Poradca ministerstva vnútra Anton Heraščenko v tejto súvislosti povedal, že zákaz, ktorý je dočasný, zaviedli za „propagáciu vojny a násilia“. Heraščenko pripomenul, že podobné opatrenia prijalo v marci aj Rusko, keď zastavilo vysielanie ukrajinských televíznych kanálov na Kryme, ktorý neskôr Moskva anektovala. Zároveň pripomenul, že „v Rusku nevysiela ani jediná ukrajinská televízna stanica“.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #armáda #vojna #Ukrajina #separatisti