Ruské úrady začali vyšetrovať 'genocídu' zo strany Ukrajiny

Ruské úrady oznámili, že začali vyšetrovať spáchanie zločinu "genocídy ruskojazyčného obyvateľstva" na východe Ukrajiny, kde päť mesiacov zvádzali boje proruskí povstalci s ukrajinskou armádou, tí začiatkom septembra uzavreli prímerie.

29.09.2014 20:43
debata (143)

Na bojisku teraz povstalci hlásia nálezy údajných masových hrobov. Moskva pripisuje ukrajinskému vedeniu vinu za smrť najmenej 2 500 ľudí. „Vyšetrovanie zistilo, že nezistené osoby z najvyššieho politického a vojenského vedenia Ukrajiny vydávali rozkazy na úplné vyhladenie rusky hovoriacich občanov,“ uviedol hovorca ruských vyšetrovateľov Vladimir Markin podľa agentúry Interfax.

V dôsledku bezohľadného nasadenia raketometov Grad a Uragan, neriadených leteckých rakiet, taktických rakiet Točka-U a ďalších druhov ťažkých zbraní zahynulo podľa Markina najmenej 2 500 ľudí a viac ako 300-tisíc ľudí muselo utiecť zo svojich domovov do Ruska.

Za genocídu hrozí v Rusku až 20 rokov väzenia a trest smrti, pripomenul hovorca podľa Interfaxu a dodal, že počínanie ľudí z ukrajinského vedenia, ktorí vydávali rozkazy, je trestné nielen z pohľadu ruských zákonov, ale aj medzinárodných noriem. Trest smrti sa v Rusku už dlhé roky neuplatňuje.

Ruskí vyšetrovatelia nemajú žiadne právomoci mimo Ruska, podotkla agentúra AFP a dodala, že v konflikte, ktorý si podľa OSN vyžiadal viac ako 3 200 mŕtvych, nasadili ťažké zbrane obe strany, ako ukrajinská armáda, tak i separatisti.

Ukrajinské úrady na vyhlásenie ruských vyšetrovateľov ešte nereagovali. Kyjev naopak Moskvu obviňuje z podpory separatistov aj priameho zapojenia ruských jednotiek do bojov. Tri masové hroby, ktoré separatisti našli na východe Ukrajiny v miestach dislokácie ukrajinských jednotiek, podľa agentúry ITAR-TASS videli cez víkend pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Koľko je tam tiel a ako tí ľudia zomreli, sa zistí pri exhumácii,“ uviedol „vicepremiér“ doneckých povstalcov Andrej Purgin. Údajne štyri obete z jedného hrobu zabili výstrely do hlavy zblízka.

V danej oblasti údajne pôsobil prápor ukrajinských dobrovoľníkov Ajdar, ktorému prehmaty a vojnové zločiny vyčítali aj medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International.

Naopak šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Valentin Nalyvajčenko podľa agentúry Unian vyhlásil, že na povstaleckých územiach na východe Ukrajiny, v okolí Donecka i ďalších miest, existovali koncentračné tábory, mučiarne, popraviská a masové hroby ukrajinských občanov, zavraždených separatistami, ktorí medzitým ušli do Ruska .

143 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina