Ruskí vojaci by za boje na Ukrajine mohli ísť za mreže. Poslanci hľadajú riešenie

Ruský parlament má prerokovať poslanecký návrh zákona, ktorý by ruským bojovníkom na východe Ukrajiny priznal oficiálny status vojnových veteránov. Informovala o tom v ruskom vysielaní rozhlasová stanica Rádio Sloboda.

Ukrajina, Doneck, proruskí separatisti, radikáli, ozbrojenci
Moskva tvrdí, že proruským separatistom jej vojaci nepomáhajú. Pripúšťajú len prítomnosť dobrovoľníkov alebo vojakov na dovolenke.
Autor: ,

Navrhovateľ zákona Vjačeslav Tetekin tak chce zabrániť tomu, aby ruských „dobrovoľníkov“ stíhali za službu v cudzom vojsku, ktorú ruské zákony zakazujú. Na východoukrajinský front ich podľa Tetekina prešlo približne 30-tisíc.

Ruský zákon trestá službu v cudzom vojnu až 15-ročným väzením. Rusi, ktorí bojujú na ukrajinskom Donbase na strane východoukrajinských separatistov však podľa komunistu Tetekina plní ruské štátne záujmy, aj keď na Ukrajinu vraj odišli bojovať z vlastnej vôle.

„Niektorí tam bojovali týždeň, iní niekoľko mesiacov. Podľa informácií predstaviteľov povstaleckej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky prešlo na front približne 30-tisíc ruských dobrovoľníkov,“ povedal Tetekin pre Rádio Sloboda.

S priznaním statusu vojnového veterána je spojená finančná kompenzácia, ktorá by však podľa ruského poslanca štátnu pokladňu nezaťažila. „Musíme sa hlavne postarať o pozostalých po mŕtvych bojovníkoch a o ranených. Sú ich stovky, možno tisíce. Títo ľudia obhajovali národné záujmy Ruska a štát je povinný sa o ne postarať,“ povedal Tetekin.

Moskva v oficiálnych vyhláseniach pritom dôrazne popiera, že by na Donbase bojovali príslušníci jednotiek ruskej armády. Pripúšťa však, že na východe Ukrajiny pôsobia ruskí „dobrovoľníci“ vrátane vojakov na dovolenke.

Súvisiace články:

Trump

Trump novým dekrétom zruší ochranu životného prostredia

28.03.2017 12:34

Trump zruší alebo upraví vládne regulácie, ktorými jeho predchodca Barack Obama obmedzil hospodársku činnosť v prospech ochrany životného prostredia.

G7

Taliansko počas summitu G7 zavrie svoje hranice

28.03.2017 12:12

Rím počas májového summitu skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) dočasne obnoví kontrolu na svojich hraniciach.

Benoît Hamon

Francúzski socialisti padajú pred voľbami do vlastnej jamy

28.03.2017 12:00

Francúzski socialisti prežívajú pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami ťažké obdobie.

euro, peniaze, hotovosť

Nemeckí investori favorizujú Česko, Poľsko, Slovensko. Pre členstvo v EÚ

28.03.2017 13:43

Česká republika je medzi krajinami strednej a východnej Európy najatraktívnejšou investičnou lokalitou pre nemeckých investorov.

šiaci stroj, žena, šitie

Práca už nie je vzácna. Mnohí sa jej skôr vyhýbajú

28.03.2017 13:00

Ak ponuka prevýši dopyt, treba ponúknuť viac. A platí to aj o pracovných ponukách.

vojak, obrana, armáda

Ministerstvo obrany nakúpi vozidlá za 1,2 miliardy eur

28.03.2017 12:46

Ministerstvo obrany plánuje pre vojakov kúpiť bojové obrnené vozidlá 8x8 a bojové obrnené a viacúčelové taktické vozidlá 4x4.

Trump

Trump novým dekrétom zruší ochranu životného prostredia

28.03.2017 12:34

Trump zruší alebo upraví vládne regulácie, ktorými jeho predchodca Barack Obama obmedzil hospodársku činnosť v prospech ochrany životného prostredia.