Barroso o situácii na Ukrajine: Je to vojna proti Rusku

Počas nedávneho 41. výročného stretnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose sa veľká pozornosť približne 2 500 špičiek svetového ekonomického, politického a spoločenského diania sústredila na najnovší vývoj na Ukrajine.

José Manuel Barroso
José Manuel Barroso.
Autor:

Medzi najviac sledované prejavy patrili v tomto smere vyjadrenia José Manuela Barrosa, bývalého predsedu Európskej komisie. O svoje názory sa po summite podelil aj v rozhovore pre denník Ukrajinska pravda.

„Nazývam vždy veci pravým menom – je to vojna proti Rusku,“ reagoval okrem iného Barroso na otázku, týkajúcu udalostí na Ukrajine s tým, že za desať rokov šéfovania Európskej komisie (EK) považuje z geopolitického hľadiska za najťažší problém práve vývoj na Ukrajine. Z ekonomického pohľadu zase krízu v Grécku.

Na tzv. ukrajinských raňajkách v Davose pritom zopakoval, že Ukrajina musí robiť reformy a EÚ s USA jej v tom musia pomáhať. „Terajší reformátori sú síce dobrí ľudia, ktorí majú pravdepodobne výlučne blahodárne ciele, ale času už niet. Reformy nielen že neštartujú, ale vôbec ešte nezačali. A pritom Ukrajine na ich realizáciu ostali nie mesiace ale týždne,“ vyhlásil kategoricky Barroso.

Na otázku denníka Ukrajinska pravda o zvrhnutom ukrajinskom prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi ako partnerovi pri podpise asociačnej dohody s úniou expredseda EK povedal: „Európska únia nevyberala konkrétneho politického lídra v súvislosti s otázkami eurorientácie. Vždy sme chceli mať vzťahy s Ukrajinou ako s krajinou,“ upozornil Barroso s tým, že „na Ukrajine boli samozrejme proeurópsky orientované strany, ktoré by teda mali byť prioritné, ale náš cieľ nespočíval v podpore niektorého z ich lídrov“.

Dnes už bývalý predseda EK sa zmienil aj o mnohých a dlhotrvajúcich rozhovoroch s Janukovyčom ako predstaviteľom štátu. „Možno bol proruský, ale vtedy bojoval za zblíženie s Európskou úniou. Bolo mi však jasné, že ísť ďalej bol problém, vrátane tlaku zo strany Ruska,“ dodal Barroso pre ukrajinské noviny. Podľa neho je vraj možné, že práve preto Janukovyč hovorili rozdielne veci rôznym ľuďom.

„Na rokovaní so mnou i ďalšími predstaviteľmi Európskej komisie ale Janukovyč demonštroval záujem o eurointegráciu. Preto sme s ním aj rokovali,“ spomína Potrugalčan donedávna ešte v „službách“ Bruselu. Zároveň pripomenul, že EK mala v tom čase jedinú odpoveď pre všetkých: v súčasnosti Ukrajina nie je pripravená na členstvo v únii a ponúknuť jej môžeme podpísanie asociačnej dohody.

Na otázku ukrajinských novín ako reagoval Janukovyč na Barrosove žiadosti, aby nepoužil počas udalostí na kyjevskom Majdane silu a či bol pripravený na dialóg s úniou, politik reagoval: „Často som s ním hovoril o budúcich vzťahoch, o európskej voľbe. Videl som v ňom osobnosť, väčšiu za akú ho považujú dnes“.

Podľa Barrosa aj keď bol vraj Janukovyč bábkou Moskvy, bol do určitej mieri úprimným človekom. Po dlhých rozhovoroch medzi štyrmi očami, ale s tlmočníkom, dospel expredseda EK k záveru, že bývalý ukrajinský prezident mal nejednoznačný charakter. Ako podotkol na rozdiel od dnešných jednoznačných záverov o jeho osobe.

„Bol pod určitým ruským tlakom, ale neviem o aký konkrétny tlak išlo. Možno robiť iba hypotetické závery, ale ja to nechcem. Jediné, čo môžem tvrdiť je, že to myslel úprimne keď hovoril, že pre Ukrajinu bude najlepšie, ak sa zblíži s Európskou úniou,“ uzavrel rozhovor pre denník Ukrajinska pravda José Manuel Barroso.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

ukrajina, jaceňuk, bitka,

Ukrajinská vláda kritizovaná za pomalé reformy nepadla

16.02.2016 11:11, aktualizované: 21:07

Ukrajinský parlament neodvolal vládu. Pre uznesenie o vyslovení nedôvery hlasovalo 194 poslancov.

Ukrajina, výmena zajacov, proruskí separatisti, armáda, vojaci, vojsko, ozbrojenci

V Donbase zomreli traja ľudia, povstalci sú v bojovej pohotovosti

13.11.2015 10:12, aktualizované: 14:35

Proruskí separatisti v povstaleckej časti Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny uviedli svoje sily do plnej bojovej pohotovosti.

Ukrajina, voľby

V Kyjeve avizujú zemetrasenie vo vláde

28.10.2015 14:00

Viac ako polovica Ukrajincov ignorovala komunálne voľby na Ukrajine. Kyjev nimi chcel otestovať pevnosť vládnutia a opozícia zase svoj politický vplyv

iPad mini Retina, tablet, Apple

Írsko sa zatiaľ nedokázalo zhodnúť na postupe v kauze Apple

31.08.2016 23:00

Írska vláda sa na stredajšom zasadnutí nedokázala dohodnúť na tom, či sa odvolá proti rozhodnutiu Bruselu v kauze Apple.

Nigéria, vojak, tank, Boko Haram,

Najväčšiu ekonomiku Afriky zrazila lacná ropa po rokoch do recesie

31.08.2016 21:30

Nigéria v stredu oficiálne oznámila, že sa prepadla do recesie, prvýkrát od roku 1991. Najväčšiu africkú ekonomiku zrazili dole najmä nízke ceny ropy.

Kanada

Kanadská ekonomika klesla najprudším tempom za sedem rokov

31.08.2016 20:50

Kanadská ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku najprudší pokles za posledných sedem rokov, respektíve od svetovej finančnej krízy.

angela merkelová, eú

Merkelová: Všetci migranti nebudú môcť v Nemecku zostať

31.08.2016 20:40

Viac ako milión migrantov, ktorí vlani prišli do Nemecka, predstavuje problém, a nie všetci tam budú môcť zostať, uviedla Angela Merkelová.