Asad: Prílev utečencov do Európy sa zastaví až po porážke terorizmu

Sýrsky prezident Bašár Asad tvrdí, že utečenci zo Sýrie, ktorí prichádzajú do Európy, utekajú zo svojej vlasti najmä v obave pred teroristami a pred následkami terorizmu. V podmienkach teroru a ničenia infraštruktúry neexistuje možnosť uspokojiť základné potreby, upozorňuje Asad, podľa ktorého Sýrčania unikajú pred terorizmom, a možnosť, ako si zarobiť na živobytie, hľadajú v akejkoľvek krajine sveta.

16.09.2015 13:30 , aktualizované: 14:52
sýria, prezident, baššár al-asad, asad, bašár... Foto: ,
Sýrsky prezident Bašár Asad.
debata (62)

V rozhovore v stredu uverejnenom rozhovore pre ruské médiá Asad kritizoval Západ a jeho informačnú kampaň, podľa ktorej títo ľudia „utekajú pred sýrskou vládou, označenou nikdy nie inak, len ako ‚režim‘“. Upozornil tiež, že západné štáty „oplakávajú utečencov“, ale súčasne od začiatku konfliktu podporujú „teroristov“.

Asad pripomenul, že Západ spočiatku označoval udalosti v Sýrii za pokojné protesty, potom za demonštrácie umiernenej opozície, a teraz už hovorí o terorizme v podobe Islamského štátu (IS) a Frontu an-Nusra, pričom vina za ich objavenie sa pripisuje sýrskej vláde. Sýrsky prezident upozornil, že ak Západ bude pokračovať v tejto propagande, bude sa musieť pripraviť na prijímanie stále ďalších utečencov.

Ak Európanov znepokojuje osud utečencov, nech prestanú s podporou teroristov

„Otázka nestojí tak, či Západ prijme alebo neprijme utečencov. Treba odstrániť prvotné príčiny daného problému,“ vyzval Asad. Naliehal, že ak „Európanov znepokojuje osud utečencov, nech najprv prestanú s podporou teroristov“. Zdôraznil, že terorizmus treba zničiť „všade“, nie iba v niektorých oblastiach, čím reagoval na otázku ohľadom vytlačenia islamistov zo sýrsko-tureckého pohraničia.

Vyhlásil, že Sýria je pripravená spolupracovať v boji s terorizmom so všetkými krajinami, ktoré chcú IS poraziť. Súčasne však vyhlásil, že v koalícii vedenej Spojenými štátmi „také želanie nebadať“. Za partnera v boji s terorizmom však označil „spriatelené štáty ako Rusko a Irán“. Asad tvrdí, že korene súčasnej krízy v Sýrii treba hľadať vo vpáde Spojených štátov do Iraku v roku 2003.

Diplomati začali v minulých dňoch hovoriť o tom, že Rusko rokuje o prechodnom pláne pre Sýriu. Asad má podľa neho síce zostať dočasne prezidentom, ale s obmedzenými právomocami. Britský denník The Guardian napísal, že v roku 2012 ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin navrhoval Asadovu rezignáciu.

„Povedal tri veci: po prvé je potrebné vyzbrojiť opozíciu, po druhé okamžite začať dialóg medzi Asadom a opozíciou a po tretie nájsť elegantné riešenie, ako Asada prinútiť odstúpiť,“ citoval britský denník bývalého fínskeho prezidenta Marttiho Ahtisaariho, ktorému to Čurkin povedal.

Odovzdal tento ruský odkaz Američanom, Britom a Francúzom. „Nestalo sa však nič, pretože vtedy boli všetci presvedčení, že Asad do niekoľkých týždňov odstúpi. Bola to premárnená príležitosť,“ povedal Ahtisaari.

V rozhovore, ktorý poskytol viacerým ruským médiám, Asad vyhlásil, že kroky Spojených štátov amerických viedli v Iraku k rozkolu na základe vierovyznania, čo sa čiastočne prejavilo aj na situácii v Sýrii a „zjednodušilo splnenie úlohy spočívajúcej v podnietení medzikonfesio­nálnych sporov“. Pripomenul, že Sýria bola kategoricky proti invázii USA do Iraku, ktorú označil za „agresiu“.

„Sme susedmi Iraku. Vedeli sme, že dôsledkom tejto vojny bude rozkol Iraku na základe príslušnosti k tomu-ktorému vierovyznaniu,“ vysvetlil Asad. Dodal, že Sýria na dôvažok na západe susedí s Libanonom – ďalším konfesionálne rozdeleným štátom. „My sme medzi nimi a veľmi dobre sme si uvedomovali, že toto všetko na nás bude mať vplyv,“ uviedol.

Za druhý, nie menej dôležitý prelomový fakt Asad označil podporu, ktorú Západ začiatkom 80. rokov poskytoval „teroristom v Afganistane, označovaným za bojovníkov za slobodu“. Asad v rozhovore pre ruské médiá súčasne pripomenul, že Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) sa objavil na scéne v Iraku v roku 2006 a „Washington s ním nijako nebojoval“.

Sýrsky prezident sumarizoval, že všetky tieto faktory spoločne vytvorili podmienky na začatie pohybov, ktoré podporoval Západ a financovali štáty Perzského zálivu, najmä Saudská Arábia a Katar. Logistickú podporu týmto pohybom poskytovalo Turecko, tvrdí Asad, podľa ktorého tamojší prezident Recep Tayyip Erdogan je z hľadiska svojej ideológie blízkym panarabskému hnutiu Moslimskí bratia.

Asad od začiatku konfliktu je za jeho riešenie prostredníctvom dialógu

Erdogan podľa Asada verí, že „zmena situácie v Sýrii, Egypte a Iraku povedie k vytvoreniu nového sultanátu, nie osmanského, ale patriaceho Moslimským bratom“. Sultanát bude zaberať územie od Atlantického oceánu po Stredozemné more, tvrdí Asad. Sýrsky prezident poznamenal, že k chybám v riadení dochádza v každom štáte, „ale tieto chyby nie sú osudové“ a „nedá sa nimi nič ospravedlňovať“.

„Čo také sa muselo stať, aby to viedlo k tomu, čo sa deje teraz v Sýrii?“ položil otázku a súčasne sa spýtal, prečo nedochádza k revolúciám v krajinách Zálivu, osobitne v Saudskej Arábii, „ktorá nemá ani poňatia o demokracii“.

Pokiaľ ide o urovnanie krízy v Sýrii, Asad pripomenul, že od začiatku konfliktu je za jeho riešenie prostredníctvom dialógu. Upozornil však, že musí byť vnútrosýrsky. Dodal, že úspech bol dosiahnutý nie v Ženeve, ale v Moskve, a vyslovil očakávanie, že v ruskej metropole sa čoskoro uskutoční ďalšie kolo rokovaní.

Predpokladom začatia mierového procesu v Sýrii a realizácie akýchkoľvek dohôd je však podľa Asada porážka teroristických skupín, a to nielen Islamského štátu, ale aj Frontu an-Nusra a ďalších. Pokiaľ ide o svoje účinkovanie v sýrskej politike, Asad uviedol, že odstúpi, ak si to bude želať sýrsky ľud, ale nie pod tlakom Západu.

Asad je odhodlaný poraziť IS a spolupracovať pritom so Západom

Sýrsky prezident Bašár Asad opäť obvinil západné štáty z podpory teroristických skupín Front an-Nusra a Islamský štát (IS). V rozhovore pre ruské médiá Asad vyhlásil, že Turecko, ktoré má tesné kontakty so Západom, zásobuje obe organizácie zbraňami, peniazmi a dobrovoľníkmi. Asad podotkol, že turecké vedenie „neurobí ani krok bez súhlasu USA“.

Vyhlásil, že „títo obdivovatelia Západu považujú terorizmus za eso, ktoré možno občas vytiahnuť z rukáva a použiť“. V tejto súvislosti vyslovil predpoklad, že západné štáty a ich spojenci „teraz chcú využiť Front an-Nusra proti IS“. „Možno preto, že IS sa im do istej miery vymkol spod kontroly,“ pripustil Asad. Uviedol, že „USA a západné krajiny by mohli zlikvidovať IS“, súčasne však vyjadril pochybnosť, či to naozaj chcú urobiť.

Asad v rozhovore informoval, že na strane povstalcov v Sýrii bojujú občania viac ako 90 štátov. Sýrska vláda sa môže opierať len o vnútorné rezervy, uviedol. Poukázal na prípady, keď sa k vládnym silám v ich boji s terorizmom pridali aj bývalí povstalci, ktorí „pochopili svoju chybu“.

Priznal, že Sýria dostáva od Iránu „aktívnu vojenskú pomoc“ v podobe zbraní. Zdôraznil však, že iránske jednotky v Sýrii nie sú. Uviedol, že dochádza k výmene špecialistov, ktorá podľa jeho slov bola vždy a uskutočňuje sa v rámci bilaterálnych zmlúv. Asad súčasne vysoko vyzdvihol pomoc Iránu Sýrii „v tejto barbarskej vojne“.

Vyhlásil, že armáda je odhodlaná bojovať s terorizmom do jeho úplnej porážky. Poukázal v tejto súvislosti na dvojznačnú pozícii krajín, ktoré sa zapojili do koalície vedenej USA a bojujúcej proti IS. Podľa Asada sa „nedá byť proti terorizmu a súčasne ho podporovať“. Ako príklad uviedol postoj Turecka, Jordánska a Saudskej Arábie, ktoré sa podľa neho „tvária, že sú časťou protiteroristickej koalície na severe Sýrie, ale podporujú terorizmus na juhu, severe a severozápade, teda na územiach, kde virtuálne bojujú s terorizmom“.

Asad kritizoval, že koalícia vedená USA nekoordinuje svoj postup so sýrskym velením, aj keď majú spoločného nepriateľa. „Medzi vládami a ozbrojenými silami USA a Sýrie nie je nijaká koordinácia ani kontakty,“ informoval. Nedochádza k nej ani prostredníctvom tretích krajín, ako to bolo ešte v roku 2014, keď bol kontaktnou krajinou Irak. Neochotu USA spolupracovať v boji proti IS so Sýriou označil Asad za prejav krátkozrakosti a tvrdohlavosti.

Asad: USA nedokážu uznať fakt, že Sýria je jedinou silou, ktorá vedie s IS pozemný boj

Vyhlásil, že USA nemôžu a nedokážu uznať fakt, že Sýria je jedinou silou, ktorá vedie s IS pozemný boj. Pripustil, že z hľadiska USA by sa začatie spolupráce so Sýriou rovnalo priznaniu, že boj Damasku s islamistami je efektívny. Snahy koalície pod vedením USA vytvoriť na severe Sýrie, v blízkosti hraníc s Tureckom, tzv. bezpečnú zónu označil Asad za neprijateľné.

"Ak hovoríme, že na hraniciach s Tureckom nebudú teroristi, znamená to, že v iných oblastiach zostanú. Podobná rétorika je pre nás neprijateľná. Terorizmus musí byť zničený všade, " zdôraznil Asad a dodal, že Sýria už 30 rokov vyzýva na vytvorenie medzinárodnej aliancie na boj s terorizmom.

Napriek tomu, ako vyhlásil Asad, je Sýria pripravená spolupracovať v boji proti IS s ktoroukoľvek z krajín vrátane Saudskej Arábie, Turecka i USA, „ak zmenia svoju politiku a reálne sa postavia terorizmu“. Asad upozornil, že sa „nedá byť proti terorizmu a súčasne ho podporovať“. Asad však jednoznačne vylúčil možnosť otvorenia dialógu s IS a inými teroristickými organizáciami.

„Dialóg s nimi nemôže viesť k žiadnemu reálnemu výsledku. S nimi treba bojovať, viesť vojnu na zničenie. Nijaký dialóg s nimi nie je možný,“ vyhlásil sýrsky prezident. Súčasne zdôraznil, že sýrske vedenie je pripravené viesť rokovania s politickými silami, ak by viedli k potlačeniu teroristickej hrozby a následne k posilneniu stability.

Asad oznámil, že je pripravený obnoviť dialóg aj so západnými politikmi, ak to Sýria bude potrebovať a bude jej to na osoh. Zdôraznil, že nejde o jeho osobu, ale o blaho národa. Súčasne však vyslovil predpoklad, že na Západe sa proti nemu i proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vedie propagandistická vojna. Vyhlásil, že Západ tak chce v Sýrii, Rusku a ďalších štátoch dosiahnuť zmenu vo vedení a dosadiť tam ľudí, ktorí „by konali v ich záujme, nie v záujme svojej vlasti“.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #utečenci #Bašár al-Asad