Grécko: Počet utečencov prudko vzrástol, boja sa zimy

Počet utečencov prichádzajúcich na grécke ostrovy prudko vzrástol na 7 000 za deň z približne 4 500 na konci septembra. Hlavnou príčinou sú zrejme obavy, že sa čoskoro zhorší počasie, informovala dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

09.10.2015 18:42
debata (13)

„Z toho čo vidíme, tieto počty budú stabilné (na tejto úrovni), pokým to umožní počasie,“ povedal na tlačovom brífingu hovorca IOM Joel Millman. „V minulých dvoch rokoch to bolo tak, že čím chladnejšie počasie a horšie plavebné podmienky, tým menej ľudí bolo ochotných absolvovať cestu,“ citovala ho tlačová agentúra Reuters.

Tento rok prekročilo Stredozemné more a prišlo do Európy doteraz 526 797 utečencov a migrantov. Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dorazila väčšina z nich do Talianska a Grécka, ale vyše 3 000 ďalších sa pri pokuse prekonať more utopilo.

Vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres navštívi v sobotu grécky ostrov Lesbos, ktorý je jedným z hlavných vstupov do EÚ pre ľudí prichádzajúcich z Turecka. V nadchádzajúcich dňoch bude tiež rokovať s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v Aténach, informovala hovorkyňa UNHCR Melissa Flemingová.

„Dráma na gréckom ostrove pokračuje v nezmenšenom rozsahu,“ pokračovala a dodala, že Guterres navštívi aj prijímacie centrá pre migrantov v Grécku. UNHCR privítala, že EÚ začala program relokácie 160 000 utečencov z Talianska a Grécka do ďalších krajín únie. Prvá skupina 19 žiadateľov o azyl z Eritrey už odcestovala z Talianska do Švédska.

„Relokácie sú významný krok smerom k stabilizácii utečeneckej krízy v Európe. Treba však urobiť viac,“ dodala hovorkyňa. UNHCR podľa jej slov dúfa, že sa čoskoro začne aj relokácia utečencov z Grécka. „Je významné, že sa to začalo a že to je postup, ktorý funguje. Myslím si, že sa to bude pomaly rozbiehať, ale keď ten proces bude fungovať, naberie to na rýchlosti,“ citovala ju agentúra Reuters.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #utečenci #chladné počasie #migračná kríza