Obama podporil právo Turecka na sebaobranu

Americký prezident Barack Obama v utorok v Paríži podporil právo Turecka na sebaobranu. Vyjadril sa tak v súvislosti s incidentom spred týždňa, keď turecká stíhačka F-16 raketou zostrelila ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom. Incident vyvolal napätie vo vzťahoch Ruska a Turecka.

01.12.2015 11:52
debata (110)

Obama vystúpil s vyhlásením na podporu práva Turecka na sebaobranu a na ochranu svojho vzdušného priestoru po tom, ako sa v Paríži stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Obaja prezidenti sa v Paríži zúčastňujú na konferencii OSN o klimatických zmenách (COP21).

Americký prezident informoval, že s Erdoganom hovorili o spôsoboch, ktorými by Turecko a Rusko zmierniť napätie vo svojich vzťahoch. V tejto súvislosti vyzval obe krajiny, aby sa zamerali na boj proti „spoločnému nepriateľovi“ – radikálnej organizácie Islamský štát. „Všetci máme spoločného nepriateľa, je ním IS, a ja sa chcem ubezpečiť, že sa sústredíme na túto hrozbu,“ apeloval Obama.

Rusko v reakcii na zostrelenie svojej stíhačky prijalo sériu diplomatických a ekonomických opatrení a pozastavilo aj mnoho spoločných projektov, napríklad v oblasti kultúry a vzdelávania.

Výnos, ktorý ruský prezident Vladimir Putin podpísal minulý víkend, zahŕňa nariadenie o zákaze dovozu niektorých tovarov z Turecka, najímanie tureckých štátnych príslušníkov ruskými firmami a pozastavenie bezvízového styku.

Súčasťou ekonomických opatrení je aj zákaz predaja zájazdov do Turecka, ktoré je obľúbenou dovolenkovou destináciou mnohých Rusov, ako aj charterových letov medzi oboma krajinami.

V tejto situácii turecká strana Rusko vyzýva na dialóg. V tomto zmysle sa dnes vyjadril turecký premiér Ahmet Davutoglu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa po incidente so stíhačkou niekoľkokrát pokúšal telefonicky spojiť s Putinom, snažil sa aj o dohodu o stretnutí, ktorá sa mohla uskutočniť v kuloároch COP21.

Rusko však na tieto ponuky nereagovalo. Naopak, prišlo s obvinením, že príčinou zostrelenia ruskej stíhačky bola snaha chrániť dodávky ropy od Islamského štátu Turecku. Turecko tieto obvinenia rozhodne odmieta.

Prezident Erdogan sa v pondelok v Paríži vyjadril, že by musel odstúpiť, ak by sa obvinenia Ruska ukázali ako pravdivé. Dodal, že rovnako by mal postupovať aj Putin, ak by sa jeho obvinenia na adresu Turecka ukázali ako falošné.

Putin však podľa TASS tvrdí, že Rusko má k dispozícii správy, ktoré jeho obvinenia na adresu Turecka potvrdzujú.

110 debata chyba
Viac na túto tému: #Barack Obama #Turecko #zostrelenie lietadla