Ambasáda USA je šokovaná rozhodnutím Prahy nevydať Fajáda

Veľvyslanectvo USA v Česku je šokované rozhodnutím českej strany nevydať Alída Fajáda a Chalida El Marabiho do Spojených štátov a domnieva sa, že tým vážne utrpí spolupráca orgánov činných v trestnom konaní oboch krajín. Pre podobné rozhodnutie nejestvuje podľa americkej strany žiadne ospravedlnenie.

Z vyhlásenia signovaného americkým veľvyslancom v ČR Andrewom Schapirom ďalej vyplýva, že obaja muži čelia pred americkým federálnym súdom žalobe z prípravy vrážd zamestnancov americkej vlády, z pokusu získať, prepraviť a použiť protilietadlové strely a z pokusu poskytnúť materiálnu podporu teroristickej organizácii.

Ich kauzou sa zaoberala česká justícia, ktorá súhlasila s ich vydaním do USA. Rozhodnutie Prahy podľa názoru americkej ambasády iba povzbudí zločinecké skupiny a teroristov po celom svete.

Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka sa vyjadril, že USA by rozhodnutie Prahy mali rešpektovať, a poznamenal, že minister spravodlivosti postupoval v súlade s českou legislatívou.

Samotný šéf rezortu spravodlivosti ČR Robert Pelikán, ktorý v konečnom dôsledku rozhodol o nevydaní oboch menovaných do USA, sa dnes už skôr vyjadril, že o tomto zámere hovoril s americkým veľvyslancom Andrewom Schapirom a záležitosť mu vysvetlil.

Pri rozhodovaní zohľadnil podľa vlastných slov dôkazy i skutkovú podstatu činov oboch mužov, ale aj informácie spravodajského charakteru. Súčasne pripustil, že išlo o rozhodnutie politické a medzinárodnopo­litické.

Lietadlo s prepusteným Fajádom smeruje už do Libanonu

Údajný spolupracovník libanonských tajných služieb, od roku 2014 v ČR zadržiavaný Alí Fajád, o ktorého vydanie žiadali USA pre podozrenie z podpory terorizmu a ilegálneho obchodovania so zbraňami, už opustil české územie.

Lietadlo na palube s týmto mužom je podľa informácií denníka Právo, odvolávajúce sa na nemenovaný zdroj oboznámený s prípadom, na ceste do Libanonu. Stroj podľa rovnakého zdroja odštartoval z Letiska Václava Havla v Prahe o 18.00 h, jeho pristátie v Bejrúte sa očakáva o 22.00 h.

Špeciál s Čechmi zadržiavanými v Libanone pristál v Prahe

Český vládny špeciál vezúci piatich občanov ČR, ktorí boli v Libanone zadržiavaní od júla minulého roka, pristál vo štvrtok v Prahe po lete z Bejrútu. Mužov sprevádzali českí policajti.

Na slobodu sa dostali v pondelok a odvtedy sa pripravoval ich návrat. Minister zahraničia Lubomír Zaorálek v stredu povedal, že by sa skupina mohla dostať domov práve vo štvrtok. České a tiež libanonské médiá špekulovali, že prepustenie je výsledkom dohody o výmene Čechov za Libanončana Alího Fajáda zadržiavaného v Česku. O jeho vydanie z Česka usilujú Spojené štáty.

Päticu mesiace nezvestných občanov ČR tvorili Fajádov právnik Jan Švarc, organizátor ich cesty do Libanonu, príslušník českých bezpečnostných zložiek Martin Psík, ktorý plnil v Libanone úlohy tajnej služby, ako aj reportéri jindřichohradeckej televízie Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň a ich tlmočník Adam Homsi. Dobeš a Kofroň mali za prísľub rozhovoru so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom nakrúcať reportáže z utečeneckých táborov.

Úlohu vojenského spravodajstva a jeho príslušníka Martina Psíka v prípade dnes predpoludním v Poslaneckej snemovni vysvetľoval členom komisie na kontrolu tejto tajnej služby jej šéf Jan Beroun.

„Určite je to nepríjemná situácia, ale viac by som sa k tomu nechcel vyjadrovať,“ poznamenal aj s ohľadom na prebiehajúce vyšetrovanie polície. Tá sa okrem iného sústreďuje na zodpovedanie otázky, ako vojenská a civilná rozviedka koordinovali svoje informácie. Beroun však špekulácie médií v tejto oblasti označil za nafúknutú bublinu.

Prostredník údajne ponúkal informácie o Čechovi unesenom o niekoľko mesiacov skôr v Líbyi. Kým česká civilná rozviedka údajne ponuku považovala za pascu, vojenské spravodajstvo poslalo do Libanonu svojho dôstojníka ako jedného z päťčlennej skupiny.

Civilná rozviedka vďaka správe z ministerstva zahraničia vedela, že Libanonci českým diplomatom v Bejrúte pohrozili odvetou za Fajádovo zatknutie. O tom istom varovaní česká armádna tajná služba nemala tušenie.

Možnosť výmeny naznačovalí tiež libanonské médiá. Denník An-Nahar napísal, že päticu mužov neuniesli. Česi sa zdržiavali v Libanone ako hostia a libanonské bezpečnostné zdroje o nich vedeli.

Cieľom bolo vyvinúť tlak na české úrady a prinútiť ich k prepusteniu agenta Hizballáhu Fajáda zadržaného v Česku, ktorého cieľom boli členovia Hizballáhu pôsobiaci v Európe, napísal denník.

Fajád je v Česku vo väzbe od apríla 2014 a čelí obvineniu zo spolupráce s teroristami. O jeho vydanie, ktoré už povolil súd, žiadajú Spojené štáty, kde mu hrozí až doživotie. Američania tvrdia, že Fajád a jeho spolupracovníci chceli predať kokaín a zbrane americkým vládnym agentom, ktorí predstierali, že sú členmi kolumbijskej teroristickej organizácie FARC.

Súd v Prahe rozhodol o okamžitom prepustení Fajáda na slobodu

O okamžitom prepustení libanonského občana Alího Fajáda – údajného pracovníka libanonských tajných služieb – z väzby rozhodol dnes Mestský súd v Prahe. Minister spravodlivosti ČR Robert Pelikán totiž nepovolil jeho vydanie do USA, informovali dnes české médiá s odvolaním sa na hovorkyňu súdu Markétu Puci.

Fajádovo meno sa spájalo v ostatných dňoch s prepustením pätice Čechov, ktorí zmizli v libanonsko-sýrskom pohraničí ešte v júli 2015 a ktorých našli zdravých a v uspokojivom stave v pondelok večer.

Túto súvislosť potvrdil pre denník Hospodářské noviny minister obrany ČR Martin Stropnický: „Päť ľudí sa v poriadku vráti do Prahy, pokiaľ Fajád nebude vydaný do USA. Je to prepojené,“ dodal.

Podľa hovorkyne súdu platí rovnaké rozhodnutie ako v prípade Fajáda aj pre občana Pobrežia Slonoviny Chalida El Marabiho, zadržiavaného pre podozrenie z podpory terorizmu a ilegálneho obchodovania so zbraňami. O treťom podozrivom Faouzim Jaberovi, ktorý disponuje takisto cestovným pasom Pobrežia Slonoviny, zatiaľ minister spravodlivosti podľa jej slov nerozhodol.

Americká strana obviňuje spomínanú trojicu, že prisľúbila americkým agentom vydávajúcim sa za povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) dodávky zbraní vrátane rakiet zem-vzduch. Faouzi Jaber mal prisľúbiť i pomoc s prepravou a uskladnením kokaínu v západnej Afrike. Drogy a zbrane, s ktorými sa malo obchodovať, mali mať hodnotu viac ako 160 miliónov Kč.

Súvisiace články:

Brusel, útok, policajti

Do nákupného centra pri Bruseli vtrhol muž a začal strieľať

22.10.2016 14:19

Desiatky ľudí evakuovali z nákupného centra v belgickom meste Chatelineau 50 kilometrov južne od Bruselu po tom, ako tam neznámy muž spustil streľbu.

Grécko, utečenci

Pri pobreží Líbye zachránili vyše 3300 migrantov

22.10.2016 12:15

Vyše 3 300 migrantov sa podarilo v piatok zachrániť pri pobreží Líbye. Sedem ďalších plavbu do Talianska neprežilo.

ceta, ttip, protest

Pokračuje rokovanie o záchrane pripravenej dohody CETA

22.10.2016 10:47

Predseda Európskeho parlamentu Schulz a kanadská ministerka obchodu Freelandová sa v sobotu zišli v Bruseli a rokujú o možnej záchrane pripravenej dohody CETA.

Brusel, útok, policajti

Do nákupného centra pri Bruseli vtrhol muž a začal strieľať

22.10.2016 14:19

Desiatky ľudí evakuovali z nákupného centra v belgickom meste Chatelineau 50 kilometrov južne od Bruselu po tom, ako tam neznámy muž spustil streľbu.

Robert Fico, summit EÚ

Kiska je plne v rukách svojich poradcov, vyhlásil opäť Fico

22.10.2016 14:08

Vláda bude musieť naprávať škody, ktoré spôsobilo stretnutie Kisku a tibetského duchovného dalajlámu. Vyhlásil to premiér Robert Fico.

Programová konferencia strany Smeru 2016, robert fico, fico

Fico: Smer chce vytvoriť silný program 'politiky s ľudskou tvárou'

22.10.2016 13:41, aktualizované: 15:00

Sociálna demokracia na Slovensku stojí pred ťažkou úlohou. Musí ponúknuť alternatívne sociálne a ekonomické myslenie, tvrdí Robert Fico.

Programová konferencia Smeru 2016, smer, fico, sobotka, thomas drozda, sigmar gabrie,

Sigmar Gabriel na konferencii Smeru: Ľudia musia cítiť, že im pomáhame

22.10.2016 12:36, aktualizované: 12:42

Sociálni demokrati by mali hájiť myšlienky slobody a solidarity, aby ľudia cítili, že im Európa pomáha. Myslí si to nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel.