USA a Rusko hovoria a Erdogan koná

"Obe strany kladne ocenili výsledky mníchovského rokovania medzinárodnej podpornej skupiny pre Sýriu z 11. až 12. februára, ktoré potvrdilo princípy a schválenie rezolúcie BR OSN číslo 2 254, či už z humanitárneho aspektu, ako aj z pohľadu rozvoja možností dosiahnutia prímeria a začatia skutočného politického procesu," cituje AFP z lakonicky znejúceho vyhlásenia ruskej strany po nedeľňajšom telefonickom rozhovore prezidentov USA a Ruska, Baracka Obamu a Vladimira Putina. Zatiaľ čo svetoví lídri spolu hovoria, Ankara a saudskoarabský Rijád konajú, či presnejšie nebezpečne provokujú.

Petro Porošenko, John Kerry, Mníchovská konferencia
Zatiaľ čo ukrajinský prezident Petro Porošenko (vľavo) sa v Mníchove pokúšal upútať pozornosť účastníkov summitu na dianie v jeho krajine, šéf diplomacie USA John Kerry sa viac venoval Sýrii a Rusku, ktoré opätovne vyzval na zastavenie leteckých útokov.
Autor: ,

„Turecká armáda v nedeľu už druhý deň ostreľovala pozície kurdských milícií na severe Sýrie,“ informovali agentúry. Ich cieľom sú teda sýrski Kurdi, ktorých ako efektívnu silu v boji s teroristami z Islamského štátu vojensky podporujú aj USA. Ankara však po ostreľovaní kurdských pozícií išla ešte ďalej. Spojencom Kurdov, ako aj ich milíciám dala v nedeľu ultimátum, podľa ktorého sa majú stiahnuť z prihraničného sýrskeho územia.

„Turecko nemá právo zasahovať do vnútorných vecí Sýrie. Ak sa tak stane, tak celý sýrsky ľud sa postaví proti (Turkom),“ cituje Reuters vzápätí reakciu Sáliha Muslima Muhammada, lídra kurdskej strany Demokratický zväz. Zároveň pripomenul, že leteckú základňu, ktorú Turci v sobotu ostreľovali a ktorú kontroluje ozbrojené krídlo jeho strany, mali ešte donedávna v rukách príslušníci teroristickej skupiny Front an Nusrá, odnože Al-Kajdá.

K tureckej vojenskej aktivite sa pridala aj Saudská Arábia, ktorá plánuje premiestniť na tureckú vojenskú leteckú základňu Incirlik niekoľko strojov. Podľa Reuters tam však bolo počas víkendu iba jedno lietadlo. Rijád už avizoval, že v prípade pozemnej operácie podporí svojho tureckého spojenca aj vyslaním sto príslušníkov špeciálnej jednotky. Podľa poradcu kráľovského ministerstva obrany Ahmeda Asírího sa Rijád hlavne „sústredí na bombardovanie sýrskeho mesta Rakka“.

Určite to však nebude také „hrdinské“ ťaženie ako v prípade nedeľňajšieho leteckého útoku Saudskoarabov, ktorého cieľom bol ateliér Fajsala al Musábu v jemenskom meste Saná. Podľa agentúry SANA výsledkom sú dvaja mŕtvi vrátane 14-ročného chlapca a zranenie utrpelo 15 osôb. Saudskoarabská monarchia prísne dodržujúca islamské právo šaría najnovšie navrhuje zvrhnúť silou Bašára Asada, prezidenta sekulárnej Sýrie. Pritom rovnako ako Ankara aj Rijád sa pokúša svoje vojenské aktivity v zahraničí skryť za „spoločný boj s islamskými teroristami“.

Zdá sa, že ani americko-ruská „telefonická“ zhoda názorov na riešenie prímeria a humanitárnej pomoci Sýrčanom neprekáža Washingtonu v jeho snahe verbálne útočiť proti Rusom. Neprestáva ho znepokojovať hlavne ruská vojenská pomoc Damasku na žiadosť samotných Sýrčanov. Šéf diplomacie USA John Kerry v sobotu na summite 52. medzinárodnej konferencie o bezpečnostnej politike v Mníchove opätovne „dôrazne“ vyzval Rusov, aby „zastavili útoky proti legitímnej sýrskej opozícii“. Moskva to odmietla s tým, že v Sýrii útočí výlučne na teroristov.

Čítajte viac

Na rozdiel od viac ako šesťdesiatčlennej medzinárodnej koalície vedenej USA majú totiž Rusi k dispozícii okrem iného sýrsku spravodajskú sieť fungujúcu na teroristami okupovanom sýrskom území. Aj preto ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý na trojdňovej mníchovskej konferencii skončenej v nedeľu zastupoval prezidenta, zopakoval, že „neexistujú žiadne dôkazy o ruskom bombardovaní sýrskych civilistov“.

Na druhej strane na rastúcu tureckú vojenskú aktivitu na zvrchovanom sýrskom území reagoval Washingtonu iba symbolicky. Hovorca ministerstva zahraničia John Kirby v noci na nedeľu totiž vyzval Turecko aj sýrskych Kurdov, aby „ustúpili a radšej sa zamerali na spoločnú hrozbu v podobe bojovníkov Islamského štátu“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Charlie Hebdo, karikatúry, Paríž, Francúzsko, teroristický útok, týždenník, redakcia, islamisti

Charlie Hebdo opäť čelí vyhrážkam smrťou

29.06.2016 18:54

Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo opäť dostáva anonymné správy, ktorých autori hrozia jeho zamestnancom ďalším zabíjaním.

Joaquin Guzman, El Chapo

Mexický súd pozastavil vydanie narkobaróna Guzmána do USA

29.06.2016 16:57

Vydanie mexického drogového bossa Joaquína Guzmána do Spojených štátov sa môže pretiahnuť o mnoho mesiacov potom, čo mexický súd pozastavil proces extradície.

Vladimir Putin, Recep Tayyip Erdogan

Putin sa s Erdoganom dohodol na normalizácii vzťahov

29.06.2016 15:09

Ruský prezident Vladimir Putin sa rozhodol so svojim tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom, že obe krajiny zahája obnovu normalizácie vzťahov.

Diaľnica D1

Križovatku Triblavina postavia v pôvodnej verzii

29.06.2016 20:18

Križovatka Triblavina na diaľnici D1 sa postaví podľa pôvodnej koncepcie s ďalšími štyrmi pruhmi a kolektormi.

Prezidentský palác, leto, fontána, kvety

Po nočnom 'návštevníkovi' v Prezidentskom paláci stále pátrajú

29.06.2016 20:14

Muž, ktorý sa v noci na utorok prechádzal po chodbe Prezidentského paláca, uniká. Polícii sa ho do našej uzávierky nepodarilo vypátrať.

Fico

Fico: Je správne, že sme počkali so schvaľovaním programu predsedníctva

29.06.2016 19:02

Premiér Robert Fico považuje za veľmi správe, že Slovensko počkalo so schvaľovaním programu predsedníctva v Rade EÚ až na posledný možný dátum, a to štvrtok 30. júna.

Charlie Hebdo, karikatúry, Paríž, Francúzsko, teroristický útok, týždenník, redakcia, islamisti

Charlie Hebdo opäť čelí vyhrážkam smrťou

29.06.2016 18:54

Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo opäť dostáva anonymné správy, ktorých autori hrozia jeho zamestnancom ďalším zabíjaním.