BBC odhaľuje vzťah Jána Pavla II. s filozofkou Tymienieckou

Stanica BBC v dokumente poodhaľuje súkromie bývalého pápeža Jána Pavla II. Zverejňuje časť jeho korešpondencie a fotografií, ktoré 30 rokov uchovávala poľská národná knižnica a ktoré dokumentujú vzťah Jána Pavla s vydatou americkou filozofkou poľského pôvodu Annou-Teresou Tymienieckou. BBC upozornila, že nič nenaznačuje, že Ján Pavol II. porušil celibát.

Ján Pavol II
Portrét pápeža Jána Pavla II.
Autor: ,

Dokument ukazuje málo známu časť života muža, ktorý zomrel v roku 2005 a o deväť rokov neskôr ho vyhlásili za svätého.

Priateľstvo sa začalo v roku 1973, keď bol Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla, ešte krakovským arcibiskupom. Vtedy päťdesiatročná Tymieniecká prišla z USA do Poľska diskutovať s Karolom Wojtylom o knihe, ktorú napísal.

Krátko potom si začali písať a pôvodne formálne listy sa s postupom času stali osobnejšími. Obaja sa neskôr stretli ešte mnohokrát, niekedy v prítomnosti tajomníka, inokedy v súkromí. V roku 1974 budúci pápež napísal, že si číta štyri z listov, ktoré Tymieniecká napísala v priebehu jedného mesiaca, pretože „sú tak zmysluplné a hlboko osobné“.

V dokumente, ktorý má byť vysielaný v pondelok večer, sa objavujú ešte neuverejnené fotografie z výletov, ktoré pápež podnikal. Pozval počas nich Tymienieckú napríklad na lyžiarsku dovolenku aj na pešiu túru, niektoré z fotografií ju zachytávajú pri návšteve Vatikánu.

V roku 1976 sa Karol Wojtyla zúčastnil katolíckej konferencie v USA a Tymieniecká ho pozvala do rodiny a do svojho domu v Novom Anglicku. Z niektorých odpovedí Jána Pavla II. na listy Tymienieckej možno podľa BBC usudzovať na jej silné city k Wojtylovi, ktorý ju nazýva božím darom.

BBC žiadny z listov Tymienieckej nevidela, ale domnieva sa, že ich kópie vlastní poľská národná knižnica, ktorej Tymieniecká archív svojej korešpondencie predala v roku 2008, šesť rokov pred svojou smrťou. Knižnica nepotvrdila, že listy Tymienieckej vlastní.

Predaj listov sprostredkovala Marsha Malinowskiová, ktorá BBC povedala, že na začiatku vzťahu bola Tymieniecká zrejme do Wojtylu zamilovaná. „Domnievam sa, že sa to v tej korešpondencii odráža,“ povedala Malinowskiová.

Po zvolení pápežom v roku 1978 Ján Pavol II. v liste napísal: „Píšem po tej udalosti, takže dopisovanie medzi nami bude pokračovať. Sľubujem, že si budem pamätať všetko v tejto novej etape svojej púti.“

BBC upozorňuje, že medzi priateľmi Jána Pavla II. boli ešte ďalšie ženy, napríklad psychiatrička Wanda Poltawská, s ktorou si dopisoval niekoľko desaťročí. Listy pre Tymienieckú sú však citovo najintenzívnejšie.

„Hypotézy médií nie sú vôbec potvrdené v listoch Jána Pavla II. Anne Terese Tymienieckej, ktoré sú súčasťou zbierok národnej knižnice,“ uviedla táto inštitúcia, vlastniaca asi 350 listov, ktoré Karol Wojtyla napísal americkej filozofke poľského pôvodu. Dodala, že vzťahy medzi oboma osobnosťami sú dávno známe a boli popísané v mnohých publikáciách.

„Ján Pavol II. býval obklopený okruhom cirkevných, rehoľných a laických priateľov, s ktorými pestoval blízke styky. Tento okruh zahŕňal tiež Annu Teresu Tymienieckú, avšak vzťah s ňou nebol ani dôverný, ani výnimočný,“ zdôraznila knižnica.

„Ženy sa dosť často zamilovávajú do duchovných, čo vždy narobí veľa problémov. Ak bola zamilovaná do kardinála Wojtylu, zrejme nebola jediná,“ povedal agentúre AFP kňaz a novinár Adam Boniecki, ktorý dlhé roky riadil poľské vydania l'Osservatore Romano, kým sa stal šéfredaktorom prestížneho katolíckeho časopisu Tygodnik Powszechny.

„Boli viac ako priatelia, ale menej ako milenci,“ usúdil sám autor reportáže BBC Edward Stourton.

Súvisiace články:

Donald Trump

Trump stratil za rok 800 miliónov dolárov

29.09.2016 15:58

Podľa časopisu Forbes je aktuálny majetok republikánskeho kandidáta na prezidenta 3,7 miliárd dolárov. Je to o 800 miliónov menej ako pred rokom.

new jersey, nehoda vlaku,

V New Jersey narazil vlak do stanice, najmenej 3 obete a 100 zranených

29.09.2016 15:49, aktualizované: 16:36

V meste Hoboken v americkom štáte New Jersey narazil vo štvrtok v rannej špičke prímestský vlak do nástupišťa na miestnej stanici.

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan naznačil predĺženie výnimočného stavu na rok i viac

29.09.2016 15:26

Erdogan naznačil, že pôvodne trojmesačný výnimočný stav vyhlásený po zmarenom pokuse o prevrat z 15. júla by mohol byť predĺžený aj na viac ako rok.

podchod, Trnavské mýto, rekonštrukcia

Podchod na Trnavskom mýte opraví súkromný investor

29.09.2016 18:37

Zničený podchod na Trnavskom mýte v Bratislave obnoví investor obchodného centra na bratislavskej Metodovej ulici. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na rokovaní zastupiteľstva.

Volkswagen e-Golf

Brusel zažaloval Nemecko pre cestné mýto

29.09.2016 17:18

Európska komisia vo štvrtok zažalovala Nemecko na Súdnom dvore Európskej únie. Dôvodom je sporný zákon o cestnom mýte.

Eduard Kukan

Eduard Kukan odišiel z SDKÚ

29.09.2016 17:09

Jeden zo zakladateľov a posledná ikona kedysi najsilnejšej vládnej strany, europoslanec Eduard Kukan po viac ako 16 rokoch SDKÚ opustil.

dedina, chatrč, Ekvádor

Nitru s Indiánmi spojí kakao

29.09.2016 17:00

Čokoláda s juhoamerickým pôvodom a ešte k tomu od Indiánov. Trojčlenná skupina z malej nitrianskej čokoládovne sa vydala do Ekvádoru hľadať pôvodné kakaovníky.