Prímerie v Sýrii narušili ojedinelé incidenty

Prímerie medzi sýrskymi povstaleckými skupinami a vládnymi silami je v prvých hodinách svojej platnosti vo veľkej miere dodržiavané. Obyvatelia veľkých sýrskych miest sa po prvý raz od vypuknutia občianskej vojny prebúdzali bez rachotu delostreleckej paľby, konštatujú zahraničné agentúry.

syria, homs
Obyvatelia veľkých sýrskych miest sa po prvý raz od vypuknutia občianskej vojny prebúdzali bez rachotu delostreleckej paľby, konštatujú zahraničné agentúry. Záber na centrum mesta Homs.
Autor: ,

Hlásené sú zatiaľ len ojedinelé incidenty ako explózia autá pri meste Salamíja s dvoma mŕtvymi, ku ktorému sa neskôr prihlásili radikáli z tzv. Islamského štátu, ktorých dohoda o pokoji zbraní nezahŕňa. Povstalci potom v dvoch prípadoch obvinili vládne sily z porušenia dohody o prímerí útokom na svoje pozície. Nemenovaný zdroj zo sýrskej armády však podľa agentúry Reuters vyhlásil, že vládne sily prímerie nijako neporušili. Rusko oznámilo, že na podporu prímeria počas soboty zastavuje všetky údery svojho letectva v Sýrii.

Extrémisti z IS začali ofenzívu na pozície kurdských milícií YPG v meste Tal Abjád pri hraniciach s Tureckom. Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR), ktorá situáciu monitoruje z Londýna, pri bojoch zahynulo 60 ľudí, najmenej 45 členov IS a 20 bojovníkov YPG. Tieto milície sú odnožou tureckej zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), kontrolujú rozsiahle oblasti na severe Sýrie a sú dôležitým spojencom Západu v boji proti IS. Pri stretoch pri meste Tal Abjád ich desiatimi náletmi podporila arabská koalícia.

Ruské letectvo počas soboty úplne zastavilo svoje vzdušné útoky v Sýrii, aby tak zabránilo možnému chybnému zásahu.

Predmestie Damasku.
Predmestie Damasku.
Autor: Reuters, OMAR SANADIKI

Rusko a USA si vzájomne poskytli mapy s vyznačením pozícií 17 opozičných skupín, ktoré sa zaviazali dodržiavať prímerie, aj oddielov Islamského štátu a fronty An-Nusra, na ktoré sa nevzťahuje. Generál Sergej Kuralenko z ruskej leteckej základne v sýrskej provincii Latákíja uviedol priamo zo základne, že boje ustali v 34 mestách a dedinách v provinciách Hama, Homs a Damask. Jeho dôstojníci teraz pripravujú dokumenty o prímerí pre ďalších 47 miest, dodal Kuralenko citovaný agentúrou AP.

Radikáli z IS sa prihlásili k explózii auta s trhavinami pri vjazde do mesta Salamíja v centrálnej časti Sýrie. Mesto je pod kontrolou vládnych síl. Výbuch zabil dvoch ľudí a niekoľko ďalších zranil. Tento incident ohlásený štátnou televíziou teda nie je porušením prímeria, poznamenávajú agentúry.

Porušenie prímeria zo strany vládnych síl oznámili povstalci zo severozápadu krajiny. Pri rannom útoku vojakov pri tureckých hraniciach v provincii Latákíja boli zabití traja bojovníci povstaleckej 2. pobrežnej divízie, povedal hovorca 1. pobrežnej divízie Fadi Ahmad.

Tieto dve zoskupenia sú voľne spojené v povstaleckej skupine známej pod názvom Sýrska slobodná armáda. Hovorca Ahmad agentúre Reuters povedal, že išlo o pozemný útok vládnych vojakov bez vzdušnej podpory, ktorý označil za „porušenie dohody" o prímerí. Vládni vojaci zaútočili na povstalcov okolo tretej hodiny nášho času, spresnil Ahmad. „Teraz už režim útok zastavil," dodal.

Hovorca ďalšej povstaleckej skupiny Džajš Islám (Armáda islamu) okrem toho povedal agentúre Reuters, že vládni vojaci pri niekoľkých útokoch v oblasti východnej Ghúty pri Damasku použili proti rebelom dve barelové bomby a samopaly.

Čítajte viac:

Boje v západnej Sýrii sa vo väčšine oblastí zastavili po tom, čo nadobudla platnosť dohoda o prímerí sprostredkovaná Spojenými štátmi a Ruskom. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z informácií OSN a Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR), ktorá situáciu v krajine monitoruje z Británie.

Prímerie vstúpilo do platnosti v piatok o 23:00 SEČ. Dovtedy podľa SOHR na väčšine územia západnej Sýrie zúrili boje, ktoré potom však v mnohých oblastiach utíchli. „V Damasku a jeho okolí po prvý raz za niekoľko rokov zavládol pokoj," uviedol riaditeľ SOHR Rami Abdar Rahmán. Upozornil však, že krátko po vyhlásení prímeria bola počuť streľbu v meste Halab. Došlo vraj tiež k výbuchom v provincii Homs, ich príčina však nie je známa.

Bezpečnostná rada OSN v piatok večer jednomyseľne prijala rezolúciu podporujúcu dohodu o prímerí. Rezolúcia požaduje, aby pokoj zbraní rešpektovali všetky strany sýrskej občianskej vojny. Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v prípade dodržiavania prímeria plánuje 7. marca obnoviť mierové rozhovory.

K prímeriu sa zaviazala sýrska vláda aj opozícia, dohoda sa však nevzťahuje na radikálov z Islamského štátu a z frontu An-Nusra. Zastavenie paľby by okrem iného malo umožniť, aby sa k civilistom dostali potrebné dodávky humanitárnej pomoci.

Súvisiace články:

Nigéria, kostol

V Nigérii spadla strecha kostola, zahynulo najmenej 160 ľudí

11.12.2016 09:40

Počet obetí sobotňajšieho nešťastia v Nigérii, kde na veriacich spadla strecha nedostavaného kostola, sa vyšplhal na 160.

voľby, volebná urna

V Rumunsku sa konajú parlamentné voľby

11.12.2016 09:30

V Rumunsku sa konajú parlamentné voľby, ktorých najpálčivejšími témami sa stali korupcia, boj proti nej a jej prepojenie s politikou.

Turecko, výbuch

Výbuchy pri futbalovom štadióne v Istanbule zabili 38 ľudí

10.12.2016 21:21, aktualizované: 11.12.2016 12:13

Počet obetí dvoch výbuchov, ku ktorým došlo v sobotu večer v tesnej blízkosti futbalového štadióna v Istanbule, stúpol na 38.

manželia, starší pár, dôchodcovia, zima, sneh, kapucňa, cestovanie, zimná dovolenka, prechádzka, relax, mráz

Počet penzistov sa za 10 rokov zvýšil o 149,5 tisíca

11.12.2016 10:58

Sociálna poisťovňa evidovala ku koncu novembra tohto roka takmer 1,38 milióna dôchodcov na Slovensku.

obchod, potraviny, nakupovanie,

Obchodníci vítajú potraviny pre charitu, ale čudujú sa pokutám

11.12.2016 10:45

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) víta možnosť darovať potraviny charite, ale nechápe vysoké pokuty.

Nigéria, kostol

V Nigérii spadla strecha kostola, zahynulo najmenej 160 ľudí

11.12.2016 09:40

Počet obetí sobotňajšieho nešťastia v Nigérii, kde na veriacich spadla strecha nedostavaného kostola, sa vyšplhal na 160.

voľby, volebná urna

V Rumunsku sa konajú parlamentné voľby

11.12.2016 09:30

V Rumunsku sa konajú parlamentné voľby, ktorých najpálčivejšími témami sa stali korupcia, boj proti nej a jej prepojenie s politikou.