Prímerie v Sýrii narušili ojedinelé incidenty

Prímerie medzi sýrskymi povstaleckými skupinami a vládnymi silami je v prvých hodinách svojej platnosti vo veľkej miere dodržiavané. Obyvatelia veľkých sýrskych miest sa po prvý raz od vypuknutia občianskej vojny prebúdzali bez rachotu delostreleckej paľby, konštatujú zahraničné agentúry.

syria, homs
Obyvatelia veľkých sýrskych miest sa po prvý raz od vypuknutia občianskej vojny prebúdzali bez rachotu delostreleckej paľby, konštatujú zahraničné agentúry. Záber na centrum mesta Homs.
Autor: ,

Hlásené sú zatiaľ len ojedinelé incidenty ako explózia autá pri meste Salamíja s dvoma mŕtvymi, ku ktorému sa neskôr prihlásili radikáli z tzv. Islamského štátu, ktorých dohoda o pokoji zbraní nezahŕňa. Povstalci potom v dvoch prípadoch obvinili vládne sily z porušenia dohody o prímerí útokom na svoje pozície. Nemenovaný zdroj zo sýrskej armády však podľa agentúry Reuters vyhlásil, že vládne sily prímerie nijako neporušili. Rusko oznámilo, že na podporu prímeria počas soboty zastavuje všetky údery svojho letectva v Sýrii.

Extrémisti z IS začali ofenzívu na pozície kurdských milícií YPG v meste Tal Abjád pri hraniciach s Tureckom. Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR), ktorá situáciu monitoruje z Londýna, pri bojoch zahynulo 60 ľudí, najmenej 45 členov IS a 20 bojovníkov YPG. Tieto milície sú odnožou tureckej zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), kontrolujú rozsiahle oblasti na severe Sýrie a sú dôležitým spojencom Západu v boji proti IS. Pri stretoch pri meste Tal Abjád ich desiatimi náletmi podporila arabská koalícia.

Ruské letectvo počas soboty úplne zastavilo svoje vzdušné útoky v Sýrii, aby tak zabránilo možnému chybnému zásahu.

Predmestie Damasku.
Predmestie Damasku.
Autor: Reuters, OMAR SANADIKI

Rusko a USA si vzájomne poskytli mapy s vyznačením pozícií 17 opozičných skupín, ktoré sa zaviazali dodržiavať prímerie, aj oddielov Islamského štátu a fronty An-Nusra, na ktoré sa nevzťahuje. Generál Sergej Kuralenko z ruskej leteckej základne v sýrskej provincii Latákíja uviedol priamo zo základne, že boje ustali v 34 mestách a dedinách v provinciách Hama, Homs a Damask. Jeho dôstojníci teraz pripravujú dokumenty o prímerí pre ďalších 47 miest, dodal Kuralenko citovaný agentúrou AP.

Radikáli z IS sa prihlásili k explózii auta s trhavinami pri vjazde do mesta Salamíja v centrálnej časti Sýrie. Mesto je pod kontrolou vládnych síl. Výbuch zabil dvoch ľudí a niekoľko ďalších zranil. Tento incident ohlásený štátnou televíziou teda nie je porušením prímeria, poznamenávajú agentúry.

Porušenie prímeria zo strany vládnych síl oznámili povstalci zo severozápadu krajiny. Pri rannom útoku vojakov pri tureckých hraniciach v provincii Latákíja boli zabití traja bojovníci povstaleckej 2. pobrežnej divízie, povedal hovorca 1. pobrežnej divízie Fadi Ahmad.

Tieto dve zoskupenia sú voľne spojené v povstaleckej skupine známej pod názvom Sýrska slobodná armáda. Hovorca Ahmad agentúre Reuters povedal, že išlo o pozemný útok vládnych vojakov bez vzdušnej podpory, ktorý označil za „porušenie dohody" o prímerí. Vládni vojaci zaútočili na povstalcov okolo tretej hodiny nášho času, spresnil Ahmad. „Teraz už režim útok zastavil," dodal.

Hovorca ďalšej povstaleckej skupiny Džajš Islám (Armáda islamu) okrem toho povedal agentúre Reuters, že vládni vojaci pri niekoľkých útokoch v oblasti východnej Ghúty pri Damasku použili proti rebelom dve barelové bomby a samopaly.

Čítajte viac:

Boje v západnej Sýrii sa vo väčšine oblastí zastavili po tom, čo nadobudla platnosť dohoda o prímerí sprostredkovaná Spojenými štátmi a Ruskom. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z informácií OSN a Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR), ktorá situáciu v krajine monitoruje z Británie.

Prímerie vstúpilo do platnosti v piatok o 23:00 SEČ. Dovtedy podľa SOHR na väčšine územia západnej Sýrie zúrili boje, ktoré potom však v mnohých oblastiach utíchli. „V Damasku a jeho okolí po prvý raz za niekoľko rokov zavládol pokoj," uviedol riaditeľ SOHR Rami Abdar Rahmán. Upozornil však, že krátko po vyhlásení prímeria bola počuť streľbu v meste Halab. Došlo vraj tiež k výbuchom v provincii Homs, ich príčina však nie je známa.

Bezpečnostná rada OSN v piatok večer jednomyseľne prijala rezolúciu podporujúcu dohodu o prímerí. Rezolúcia požaduje, aby pokoj zbraní rešpektovali všetky strany sýrskej občianskej vojny. Splnomocnenec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v prípade dodržiavania prímeria plánuje 7. marca obnoviť mierové rozhovory.

K prímeriu sa zaviazala sýrska vláda aj opozícia, dohoda sa však nevzťahuje na radikálov z Islamského štátu a z frontu An-Nusra. Zastavenie paľby by okrem iného malo umožniť, aby sa k civilistom dostali potrebné dodávky humanitárnej pomoci.

Súvisiace články:

Trump, Obama

Operácia Guľový blesk, alebo ako vyzerá striedačka v Bielom dome

20.01.2017 17:05

"Celý dom musí byť taký, aký ho chce mať prichádzajúca rodina," hovorí bývalý hlavný ceremoniár Bieleho domu Stephen Rochon o zmenách v sídle amerického prezidenta.

Petro Porošenko

Porošenkova cukrovinkárska firma zatvára závod v ruskom Lipecku

20.01.2017 15:09

Výrobný závod ukrajinskej cukrovinkárskej firmy Rošen v ruskom meste Lipeck o niekoľko mesiacov ukončí výrobu a prepustí svojich zamestnancov.

Senegal Gambia Crisis 70005-3b1b5ad733364c979fdeb73bb43712db

Prezident Gambie vraj odíde, kríza v krajine by sa tým mohla skončiť

20.01.2017 14:23, aktualizované: 21:51

Západoafrické štáty sa rozhodli pozastaviť vojenský zásah v Gambii, aby dali šancu sprostredkovateľom pokúšajúcim sa o priateľské vyriešenie politickej krízy.

práca, zamestnanie, nezamestnanosť

Voľných je 35-tisíc pracovných miest

20.01.2017 19:27

Počet nezamestnaných zapísaných na úradoch práce ďalej klesá. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v decembri 2016 hodnotu 8,76 percenta.

kauza B.A. Haus, kauza Bašternák, Bonaparte,

Bašternák doručil informácie o majetku

20.01.2017 19:01

Podnikateľ Ladislav Bašternák doručil na Okresnú prokuratúru Bratislava I vyjadrenie s prílohami, ktoré by malo vysvetľovať niektoré otázky súvisiace s jeho majetkom.

Porošenko

Porošenko zatvára svoj jediný závod v Rusku

20.01.2017 17:13

Najväčší ukrajinský výrobca cukroviniek Roshen, ktorého vlastní ukrajinský prezident Petro Porošenko, plánuje zatvoriť svoju jedinú továreň v Rusku.

Trump, Obama

Operácia Guľový blesk, alebo ako vyzerá striedačka v Bielom dome

20.01.2017 17:05

"Celý dom musí byť taký, aký ho chce mať prichádzajúca rodina," hovorí bývalý hlavný ceremoniár Bieleho domu Stephen Rochon o zmenách v sídle amerického prezidenta.