Nahnevaní Ukrajinci ďalší Majdan nechystajú

Dalia Grybauskaite. Ukrajinský novinár Olexij Godzenko spomenie litovskú prezidentku pri odpovedi na otázku, ktorému miestnemu politikovi dôveruje. Michail Saakašvili. Znie jeho druhá odpoveď, teda hovorí o bývalom gruzínskom prezidentovi a súčasnom gubernátorovi Odeskej oblasti.

Na ukrajinských politikov má Godzenko len označenia, ktoré sa nedajú publikovať v novinách. "Ceny stúpajú, platy nie,“ vraví predavač Jevhen. "V Kyjeve sa žije ťažko. A poviem vám, že o situácii ani nechcem hovoriť. Iba toľko, že politici majú byť politikmi, nie obchodníkmi,“ vraví v zjavnej narážke na vplyv oligarchov na riadenie štátu.

Napätie, frustrácia aj hnev medzi ľuďmi v Kyjeve vyskakujú na povrch. Faktom však je, že sa tomu ťažko diviť. Dva roky po revolúcii, ktorá zmietla režim prezidenta Viktora Janukovyča, sa na mnohých miestach vymenili viac tváre, menej už záujmy.

Momentálne je vojna na východe horúca skôr sporadicky. Nedá sa však zabudnúť na to, že časť štátu je okupovaná Ruskom. Podľa správy OSN len medzi 16. novembrom 2015 a 15. februárom 2016 zahynulo na východe Ukrajiny 78 civilistov.

Pre konflikt tiež vláda rieši, čo s viac ako miliónom ľudí, ktorí opustili domovy. Nezamestnanosť medzi nimi sa pohybuje okolo 25 percent. Ukrajinský priemer je pritom desať percent. Veľa z týchto ľudí si tiež nedokáže nájsť prácu, ktorá by zodpovedala ich kvalifikácii.

Hnev a nedôvera však nie sú ničím neobyčajným v dnešnom svete. Elity sú pod tlakom voličov, ktorí sa upierajú na nejasné riešenia. Niekde majú podobu pravicových populistov, akým je v USA kontroverzný miliardár Donald Trump. Inde zase staromódnych ľavičiarov, čo napríklad predstavuje v Británii šéf Labouristickej strany Jeremy Corbyn.

Ukrajina tak vo svojej frustrácia nie je osamotená, aj keď jej príčiny môžu byť odlišné ako v iných krajinách. Ako bude teda riešiť svoje problémy? Ďalšou revolúciou? Vyjdú ľudia opäť na Majdan ako v rokoch 2004 a 2013?

V Kyjeve nad týmito otázkami väčšinou krútia hlavou. Rovnako aj Ostap Kryvdyk, keď spolu v centre ukrajinského hlavného mesta kráčame okolo fotografií nebeskej stotiny, teda viac ako sto ľudí zabitých počas protestov. Občiansky aktivista bol v uliciach počas oboch revolúcií. "Ďalšia už nie,“ hovorí Kryvdyk.

"Nie je na to skutočná chuť. Pozrite sa, čo sa stalo vo februári na druhé výročie revolúcie. Asi 80 ľudí obsadilo hotel v centre Kyjeva. Po dni odišli. Nemali žiadnu podporu,“ pripomenul pre Pravdu Balázs Jarábik, expert na východnú Európu z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.

Podľa odborníka je však len otázkou času, kedy budú na Ukrajine predčasné voľby. Súčasný kabinet nemá jasnú väčšinu v parlamente, hoci v polovici februára prežil hlasovanie o nedôvere.

"Nemáme koalíciu,“ priznal minulý týždeň premiér Arsenij Jaceňuk s tým, že jeho partneri sú horší ako opozícia. Uviedol to na stretnutí so skupinou európskych analytikov a novinárov, ktoré zorganizoval Inštitút pre svetovú politiku. Zároveň však predseda vlády vyhlásil, že predčasné voľby sú málo pravdepodobný scenár, lebo by zastavil všetky reformné kroky.

Za najhoršiu možnosť ich označil aj Rostyslav Pavlenko, zástupca šéfa úradu prezidenta Petra Porošenka. Na druhej strane však vyslal Jaceňukovi jasný signál, ktorý svedčí o tom, že hlava štátu a premiér momentálne nie sú na jednej lodi.

"Máme dva týždne na to, aby sme pochopili, kto je predseda vlády, ako on či ona môžu vytvoriť dôveru a či sa dá dôvera nájsť v rámci takzvaného technického prístupu,“ uviedol Pavlenko v narážke na možnosť vlády odborníkov.

Sú teda Jaceňukove dni zrátané? Nahradí ho ministerka financií Natalia Jaresková, čo je hlavná správa, ktorá sa preberá v politickom zákulisí? "Je to najlepší člen vlády, aký v ukrajinskom kabinete kedy sedel,“ reagoval Jaceňuk na otázku o Jareskovej. Tá pri týchto slovách sedela hneď vedľa neho.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
TTIP, protest, socha slobody

Francúzsko nechce pokračovať v rokovaniach o TTIP

30.08.2016 10:47

Štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničia Matthias Fekl vyzval na pozastavenie rokovaní o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP).

John Lennon

Vrahovi Johna Lennona zamietli žiadosť o prepustenie po deviaty raz

30.08.2016 09:52

Už po deviatykrát zamietli Markovi Chapmanovi, vrahovi britského hudobníka Johna Lennona, žiadosť o podmienečné prepustenie z väzenia.

Kyrgizsko, polícia, atentát

Na čínsku ambasádu v Biškeku zaútočil samovražedný atentátnik

30.08.2016 09:24, aktualizované: 11:24

Samovražedný atentátnik zaútočil dnes na čínske veľvyslanectvo v Kyrgizsku, do ktorého brány vrazil autom a následne odpálil nálož.

Apple, iOS 7, iPhone

Apple má podľa Bruselu vrátiť Írom 13 miliárd eur daňových úľav

30.08.2016 12:18

Írsko v minulých rokoch podľa Európskej komisie poskytlo spoločnosti Apple neoprávnené daňové výhody dosahujúce až 13 miliárd eur.

dieťa, plyšák, posteľ, choroba

Štát dá na svojich poistencov menej peňazí

30.08.2016 12:00

Každý rok pri rozpočte ten istý spor. Pre zdravotníkov dôležité číslo, ktoré hovorí, koľko štát zaplatí v budúcom roku za svojich poistencov.

Steinmeier

Steinmeier: V obchodných rokovaniach EÚ a USA zostáva veľa práce

30.08.2016 11:12

Tempo rokovaní o voľnom obchode medzi EÚ a USA je po troch rokoch rozhovorov naďalej nejasné, uviedol Frank-Walter Steinmeier.

peniaze, eurá

Odškodnenie od VW kolektívne žiada 210-tisíc Američanov

30.08.2016 11:09

Vyše 210 tisíc majiteľov Volkswagenov v USA s dvojlitrovými motormi bude chcieť od automobilky odškodnenie.