Brusel sa len pomaly vracia k obvyklému životnému tempu

Tretí deň po tom, ako Brusel zažil teroristické útoky na letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek, sa belgická metropola pomaly vracia k obvyklému tempu. Verejná doprava funguje podobne ako v stredu. Autobusy, trolejbusy a električky premávajú s výpadkami, ale viac-menej podľa harmonogramu.

24.03.2016 11:25 , aktualizované: 14:13
debata (11)

Premávka na jednotlivých linkách metra sa obnovuje postupne a pomalšie ako v pozemnej MHD. Podľa médií je zatiaľ otvorených len 17 zo 69 staníc metra a aj tie sa podvečer zatvárajú.

Železničná doprava funguje, ale dopravné spoločnosti cestujúcich upozorňujú, aby na železničné stanice prichádzali s predstihom, pretože obmedzili počet vchodov do budov a každý sa musí podrobiť osobnej prehliadke. Pred stanicami sa tak vytvárajú rady čakajúcich.

Vo väčšine škôl sa dnes vyučovalo, aj keď mnohí rodičia svoje deti radšej nechali doma, kým sa situácia v meste neupokojí.

Vedenie mesta výrazne posilnilo bezpečnostné opatrenia, ktoré sú najviac citeľné vo verejnej doprave, najmä v metre, kde policajti a vojaci pri vchodoch kontrolujú batožinu všetkých cestujúcich.

Žiadajú ich tiež, aby si vyzliekli vrchný odev a každého podrobia kontrole pomocou detektoru kovov. Posilnené je aj hliadkovanie na uliciach, najmä v centre mesta a štvrti, kde sídlia európske inštitúcie.

Atentáty na bruselskom letisku Zaventem a na stanici metra Maelbeek si vyžiadali 31 obetí a vyše 300 zranených. Vláda rozhodla, že pamiatku obetí si celé Belgicko uctí minútou ticha vo štvrtok o 14.30 h. Pietne zhromaždenia sa konali aj v stredu na poludnie.

Stovky ľudí stále prichádzajú do centra Bruselu, aby tam na námestí La Grand-Place či v priľahlých uliciach a námestiach položili kvety a zapálili sviečku na pamiatku obetí atentátov, ktoré sú najtragickejšími v dejinách krajiny.

Medzi predmetmi, ktoré prinášajú, sú aj fľašky belgického piva, malé repliky sochy Manneken-Pis, či zástavky mnohých štátov sveta. Na mnohých miestach sú transparenty s nápisom „Ik Ben Brussel, je suis Bruxelles“ (Som Brusel).

Pietne zhromaždenie sa uskutočnilo v stredu večer aj na kruhovom objazde vzdialenom niekoľko stoviek metrov od areálu letiska Zaventem. Zišli sa tam miestni obyvatelia, z ktorých mnohí na letisku pracujú a ich kolegovia boli pri utorkových útokoch zranení. Ľudia na pamiatku obetí i ako prejav solidarity so zranenými prinášali kvety i transparenty s nápismi „Zavent'aime“ či „I still love my airport job“ a zapaľovali sviečky.

Zranenia ľudí z útokov v Bruseli sú porovnateľné s vojnovými

Osoby zranené po utorkových útokoch v Bruseli sú hospitalizované v 25 nemocniciach v Bruseli a okolí. Útoky si vyžiadali 31 obetí na životoch a 300 zranených. Medzi nimi sú ľudia 40 štátnych príslušností.

Francúzska televízia BFMTV vo štvrtok uviedla, že medzi zranenými je desať Francúzov, stav štyroch z nich je vážny. Podľa belgickej televízie RTBF zranených bolo aj najmenej 21 Portugalcov, deväť Španielov, štyria Rumuni, dvaja Maďari, ako aj štyria občania Británie, ktorá hlási aj jedného nezvestného.

Podľa amerického ministerstva zahraničných vecí zranenia pri útokoch v Bruseli utrpelo aj najmenej desať Američanov, viacero ďalších doteraz nereagovalo na výzvu, aby kontaktovali úrady svojej vlasti.

Talianske ministerstvo zahraničných vecí pripustilo smrť jednej talianskej občianky. Jean-Paul Van Vooren, riaditeľ Erazmovej nemocnice, kam po útokoch previezli časť zranených, v rozhovore pre RTBF uviedol, že charakter zranení je porovnateľný s vojnovými.

„Ľudia majú mnohopočetné poranenia, mnohopočetné zlomeniny, vaskulárne lézie, poškodenia mozgu, ako aj zranenia, obvykle sprevádzajúce polytraumy pri dopravných nehodách,“ uviedol lekár.

Dodal, že zranenia sú komplikované aj preto, že nálože obsahovali klince a ďalšie predmety, ktoré spôsobili dodatočné zranenia a poškodenia tkanív. Aj vzhľadom na tieto skutočnosti je veľmi ťažká aj identifikácia obetí útokov v Bruseli.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #zranené osoby #útoky v Bruseli