Pozície islamistov v Palmýre boli terčom sýrskeho a ruského letectva

Príslušníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí v sobotu opäť vstúpili do starobylého sýrskeho mesta Palmýra, boli nútení stiahnuť sa do jeho okrajových štvrtí po tom, ako na nich zo vzduchu zaútočili lietadlá sýrskej vládnej armády a ich ruskí spojenci.

10.12.2016 17:26 , aktualizované: 11.12.2016 09:36
debata (577)

Informovala o tom v noci na nedeľu agentúra Interfax s odvolaním sa na panarabský spravodajský portál al-Masdar. Palmýra je tak podľa tohto zdroja pod plnou kontrolou sýrskej vládnej armády, čo podľa citovaného webu potvrdzujú sýrske vládne i opozičné médiá.

Podľa arabských médií ruské jednotky do náletov na islamistov nasadili strategické bombardéry Tu-22MZ, viac ako 20 vrtuľníkov a okrídlené rakety Kalibr. Sýrskym lietadlám sa zasa podarilo zničiť kolónu áut IS, ktoré sa z jednej z dedín vydali smerom k Palmýre. Okrem toho sýrske bojové lietadlá zo vzduchu podporujú aj pozemné jednotky, ktoré zostali v oblasti Palmýry.

Okrem toho zdroje v sýrskej armáde informovali, že na palmýrsky front sa presúvajú elitné jednotky vojenskej rozviedky, ktoré sa vyznačujú aj veľkými skúsenosťami z bojov v púštnom a hornatom teréne.

Správy o tom, že IS sa opäť zmocnil Palmýry, sa objavili v sobotu. Šlo o výsledok veľmi rýchlej útočnej operácie, ktorú IS spustil vo štvrtok.

Správy Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) o dobytí Palmýry islamistami v dnes zverejnenom rozhovore pre ruskú agentúru RIA Novosti poprel nemenovaný predstaviteľ sýrskych provládnych povstaleckých jednotiek. Potvrdil však, že islamisti v posledných týždňoch zintenzívnili svoje snahy zmocniť sa plynových a ropných polí v okolí Palmýry, kde sa im podarilo dobyť niekoľko strategicky dôležitých pahorkov.

„Opakujem, Palmýra je pod kontrolou sýrskej armády a povstalcov. Islamský štát podniká útoky, ale všetky sme ich odrazili,“ uviedol nemenovaný veliteľ pre RIA Novosti.

SOHR sídliace v Londýne však aj v nedeľu podľa agentúry Reuters s odvolaním sa na svojich informátorov a zdroje oboznámené s vojenskou situáciou informovalo, že väčšinu územia Palmýry – s výnimkou oblastí na jej juhu – ovládli islamistickí militanti. SOHR preto vyjadrilo obavy o osud civilistov v meste, pretože mnohí podporujú provládne sily.

Pred správou o úspešných ruských a sýrskych náletoch na islamistov agentúra Interfax informovala, že jednotky sýrskej armády, ktoré zostali v Palmýre, začali ustupovať, aby sa vyhli svojmu obkľúčeniu oddielmi IS.

Napriek správam o vyslaní posíl sa totiž sýrske vládne jednotky ocitli v sobotu v početnej menšine proti islamistom, čo viedlo k obetiam na životom i veľkým územným stratám. Prioritou vládnych vojakov je teraz kryť odsun civilistov z mesta.

Podľa tlačovej agentúry Amák, napojenej na IS, vládni vojaci pred ústupom vyhodili do vzduchu sklady so strelivom a zbraňami, aby sa nedostali do rúk nepriateľa.

Islamisti sa Palmýry zmocnili aj vlani v máji. Sýrska armáda mesto za pomoci náletov ruských lietadiel oslobodila v marci tohto roku.

Palmýra patrila k najzachovalejším archeologickým pamiatkam v arabskom svete a je zapísaná Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Islamisti však po dobytí mesta veľkú časť pamiatok zničili s odôvodnením, že ide o modlárske objekty. Okrem toho terorizovali aj miestne obyvateľstvo.

577 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Palmýra