Savčenková sa poďakovala Čechom za podporu vo väzení

Bývalá ukrajinská pilotka, neskôr aktivistka a v súčasnosti politička Naďa Savčenková (36) pricestovala do Česka na trojdňovú návštevu na pozvanie europoslanca Pavla Svobodu (KDU-ČSL).

savčenková
Ukrajinská pilotka Naďa Savčenková.
Autor: ,

V streu sa stretla v Prahe so zástupcami neziskových organizácií, konkrétne s predstaviteľmi Amnesty International a Člověk v tísni a potom v programe spravodajskej televízie ČT24 Devadesátka odpovedala ako hlavný hosť v priamom prenose na otázky, ktoré jej tam ľudia posielali cez sociálne siete.

V úvode poďakovala Čechom za podporu v čase, keď bola v ruskom väzení. Uviedla, že vďaka podpore Ukrajincov a Čechov sa to dalo vydržať.

Povedala, že ju Rusi vo väzení nemučili, pretože bola verejne známa osoba. Snažili sa však z nej urobiť vraha, „aj keď som v živote nevystrelila na civilistov, strieľala som na ozbrojených vojakov nepriateľa,“ povedala k svojim obvineniam.

Političku z nej podľa jej slov urobil po návrate do vlasti jej ľud, ktorý si ju zvolil, aby hájila jeho záujmy. „Som vďačná, že ľudia majú o moju prácu záujem a že mám možnosť prispieť ku spolupráci medzi Českom a Ukrajinou.“ „Stala som sa istým symbolom boja za ľudské práva. Teraz som politička a všetko závisí od mojich schopností.“

Na Ukrajine jej chýbajú ľudia, ako bol prezident Václav Havel. K prezidentovi Miloši Zemanovi povedala, že rešpektuje českú voľbu a podľa jej názoru do nej nemá čo hovoriť.

Vo štvrtok bude mať Savčenková tlačovú konferenciu v pražskej Lucerne a následne bude obedovať so senátormi, ktorí ju v ruskom väzení podporili. V piatok sa stretne s členmi Parlamentu ČR.

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Hasan Rúhání

Medvedev rokoval s Rúháním: ‘Otvárame novú kapitolu‘

27.03.2017 22:00

Ruský premiér Dmitrij Medvedev vyjadril v pondelok presvedčenie, že prebiehajúca návšteva iránskeho prezidenta Hasana Rúháního v Rusku otvorí novú kapitolu vo vzťahoch medzi oboma krajinami.

James Brokenshire

Severní Íri nezostavili vládu, Londýn poskytol ďalšiu lehotu

27.03.2017 21:52

V Severnom Írsku sa nepodarilo zostaviť novú vládu, potvrdili v pondelok popoludní obe strany snažiace sa o koalíciu.

Nadácia Aigyptos

Nadácia Aigyptos

27.03.2017 23:12

Nadácia Aigyptos podporuje rozvoj slovenskej egyptológie. Je platformou pre odborníkov i laikov, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru starovekého Egypta.

Asociácia polio v SR - RŠO SZTP

27.03.2017 22:58

Sme republiková špecifická organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých združujúca ľudí, ktorí v ranom detstve prekonali detskú obrnu (poliomyelitídu).

Thomas de Maiziere

De Maiziere pohrozil krajinám, ktoré nechcú odmietnutých migrantov

27.03.2017 22:42

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere požaduje vyvodenie dôsledkov pre krajiny, ktoré nechcú prijať odmietnutých migrantov.

Kiska, Izrael, lekár, operácia, Haifa

Kiska na návšteve Izraela: Zdieľanie skúseností je cestou k úspechu

27.03.2017 22:21

Unikátna univerzita musí mať špičkových študentov a profesorov, musí slúžiť štátu, spoločnosti a meniť ju. Uviedol Kiska na pôde technickej univerzity Technion v Haife.