Svetoví lídri varujú pred občianskou vojnou v Sýrii

Sýria sa ocitla na pokraji občianskej vojny a najbližší vývoj v krajine by mohol mať "katastrofické" následky. Vo štvrtok pred týmto scenárom varovali viacerí svetoví lídri vrátane generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Pana Ki-muna a šéfky americkej diplomacie Hillary Clintonovej.

31.05.2012 13:17
debata (18)

Reagovali tak na zlyhávajúce snahy o presvedčenie prezidenta Baššára al-Assada, aby sa riadil šesťbodovým mierovým plánom osobitného vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana a stiahol ťažkú vojenskú techniku z ulíc sýrskych miest.

„Masakry, aké sme videli aj cez víkend, by mohli Sýriu uvrhnúť do katastrofickej občianskej vojny, občianskej vojny, z ktorej by sa už krajina nikdy nespamätala,“ povedal Pan na konferencii Aliancie civilizácií v Istanbule, fóre zorganizovanom OSN. Narážal pritom na minulotýždňovú masakru v meste Húla, ktorú neprežilo najmenej 108 ľudí vrátane 49 detí. „Žiadam sýrsku vládu, aby dodržala svoje záväzky v súvislosti s Annanovým mierovým plánom,“ zopakoval svoju výzvu šéf OSN.

Samotný Annan s al-Asadom ešte v utorok v Damasku rokoval, podľa pozorovateľov však bez hmatateľných výsledkov.
Situáciu v Sýrii považujú za kritickú aj Spojené štáty. Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vo štvrtok z podielu na nej obvinila Rusko, ktoré v Bezpečnostnej rade vetuje razantnejšie snahy o vyriešenie konfliktu. „Hovoria mi, že nechcú vidieť občiansku vojnu. Ja im zase hovorím, že ich politika prispeje k občianskej vojne,“ povedala Clintonová dánskym študentom počas návštevy Kodane.

Jedna z hlavných sýrskych povstaleckých skupín dala ešte predtým režimu prezidenta al-Asada 48-hodinové ultimátum na implementovanie Annanovho mierového plánu. Ak Damask výzvu nevypočuje, Slobodná sýrska armáda je pripravená odstúpiť od dohody o prímerí. Skupina je podľa pozorovateľov len slabo vyzbrojená, kontroluje však rozsiahle oblasti v krajine vrátane niekoľkých miest a dedín.

18 debata chyba