Syn zavraždenej expremiérky Bhuttovej vstupuje do politiky

Syn zavraždenej pakistanskej expremiérky Bhuttovej, Bilavál Bhutto Zardárí, vstupuje do aktívnej politiky. Dvadsaťštyriročný mladík ale nebude môcť kandidovať v parlamentných voľbách plánovaných na jar budúceho roka, pretože vekovú hranicu 25 rokov pre vstup do parlamentu dosiahne až v septembri 2013.

27.12.2012 20:11
Bénazír Bhuttová, Asif Alí Zardárí, Bilawál... Foto:
Pakistanský prezident Asif Alí Zardárí (vľavo) a jeho syn Bilawál Bhutto Zardarí počas zhromaždenia pri príležitosti 5. výročia smrti Bénazír Bhuttovej 27. decembra 2012 v Larkane.
debata

Pred stovkami stúpencov Pakistanskej ľudovej strany (PPP), ktorej formálnym predsedom je už päť rokov, Bilavál Bhutto Zardárí vyhlásil, že jeho cieľom je zabezpečiť demokraciu v krajine a bojovať proti islamskému fundamentalizmu. Zardárí vystúpil s prejavom pri príležitosti piateho výročia smrti svojej matky, ktorá zahynula pri atentáte.

Bilaválov otec a súčasný pakistanský prezident Asif Alí Zardárí vyhlásil, že jeho syn dokončil štúdiá na Oxfordskej univerzite v Británii, čím naplnil tradíciu po svojich predkoch. Študovala tam aj Bilaválova matka a tiež dedko Zulfikar Alí Bhutto, ktorý bol pakistanským prezidentom a premiérom v 70. rokoch minulého storočia.

„Som dedičom mučenice,“ vyhlásil vo štvrtok Bilavál a vyčítal súdom v krajine údajnú pomalosť pri prenasledovaní vrahov svojej matky.
Podporu mu vyjadril aj súčasný premiér Rádža Parvíz Ašraf, ktorý povedal, že Bilavál preukáže, že bude zásadným míľnikom pre demokraciu a politiku v Pakistane.

Bhuttová, ktorá bola zavraždená len niekoľko týždňov po svojom návrate z exilu pri samovražednom bombovom atentáte 27. decembra 2007 na predvolebnom mítingu v Rawalpindi, sa preslávila ako prvá premiérka moslimskej krajiny a najmladšia žena v tejto funkcii na svete. Vláde predsedala v rokoch 1988 až 1990 a 1993 až 1996. V roku 1999 bola kvôli údajnej korupcii v neprítomnosti odsúdená. Z jej smrti bola obvinená dvojica vysokých činiteľov polície a päť členov hnutia Taliban.

Kým pre milióny svojich obdivovateľov predstavovala charizmatická intelektuálka z bohatej rodiny a s prestížnym vzdelaním nádej, pre odporcov prevažne z radov islamistických radikálov bola nenávideným nepriateľom. Jej návrat z londýnskeho exilu, z ktorého viedla opozičnú PPP, sprevádzal už od začiatku rad násilností. Prvý pokus o atentát ešte Bhuttová prežila, druhý už nie.

debata chyba