Sýria: USA chcú obísť OSN

Štvrtok bol najkrvavejším dňom od začiatku povstania proti prezidentovi Bašárovi Asadovi, citujú svetové agentúry sprostredkované informácie Ramího Abdar Rahmána, majiteľa londýnskej reštaurácie s nedokončeným stredoškolským vzdelaním a šéfa Sýrskej organizácie pre ľudské práva, ktorému pomáha tlmočníčka.

21.07.2012 09:43
Obyvateľ Damasku Foto: ,
Obyvateľ Damasku prechádza centrálnou štvrťou Midan, z ktorej rovnako ako z ďalších štyroch vytlačili vzbúrencov v piatok vládne jednotky.
debata (44)

„V bojoch s vládnymi vojakmi počas štvrtka zahynulo viac ako 300 ľudí, z toho najmenej 139 civilistov,“ cituje Reuters dnes vlastne často jediný a ťažko overiteľný zdroj informujúci od rieky Temža z „miesta bojov“. Sýrska agentúra SANA potvrdila, že v Damasku a v jeho okolí pokračovala v piatok operácia vládnych jednotiek proti odporcom režimu. Vzbúrenci sa museli napríklad stiahnuť z centrálnej štvrti Midan.

Je to vraj taktický ústup

Ako povedal v telefonickom rozhovore s agentúrou Reuters Abú Umar, jeden z povstaleckých veliteľov, „ide o taktický ústup“. Vzbúrenci sú vraj stále v Damasku. Zároveň priznal, že vládne jednotky prenikli do centra spomínanej štvrte a majú ju pod kontrolou. Podľa Damasku „vyčistenie hlavného mesta od žoldnierov a teroristov do začiatku posvätného mesiaca ramadán pokračuje podľa plánu“. V Sýrii sa začína v sobotu.

„Štvrte Kadam, Nahr-Ajša i Tadamun po operácii špeciálnych jednotiek opäť kontrolujú vládne jednotky. V piatok popoludní sa do štvrte Midan začali obyvatelia vracať do svojich domovov,“ oznámila televízia Syria. Zároveň informovala, že v sobotu začne vládna komisia zisťovať škody, ktoré operácia narobila civilistom.

Úrady medzitým oznámili, že na následky stredajšieho atentátu samovražedného útočníka počas porady bezpečnostných lídrov zomrel Hišám Bachtjár, šéf štátnej bezpečnosti. Ide tak o štvrtú obeť z najužšieho vedenia krajiny po ministrovi obrany, jeho námestníkovi a šéfovi krízového štábu. Podľa niektorých amatérskych záberov zverejnených na sociálnych sieťach v internete povstalci kontrolujú viaceré hraničné priechody na hraniciach s Tureckom a Irakom. V najvyššej bojovej pohotovosti sú v tejto súvislosti jordánske pohraničné sily, o čom informovali médiá v Ammáne.

Útok Washingtonu

Štvrtkové veto Ruska a Číny v BR OSN pri rokovaní o tzv. západnom návrhu o Sýrii vyvolalo rozčarovanie a neskrývané emócie viacerých vyslancov priamo po hlasovaní. Patrila medzi nich aj vyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová. Ako prvá predstúpila pred novinárov a zvýšeným hlasom netajila rozhorčenie nad postojom Moskvy. Hovorila o „zlyhaní BR v tej najdôležitejšej veci tohto roku“.

„Vina za vzniknutú situáciu leží na pleciach strašného režimu (v Sýrii) a tých štátoch, členov BR, ktoré opätovne odmietajú tvrdé kroky proti režimu,“ vmietla diplomatka nediplomaticky do tváre odporcov jednostranných sankcií. Zároveň naznačila novú stratégiu Washingtonu, keď oznámila, že „s našimi partnermi mimo BR¤OSN budeme vyvíjať nátlak na Asadov režim a pomáhať tým, ktorí to potrebujú“.

Tvrdá reakcia Moskvy

Ruská reakcia nedala na seba dlho čakať. „Ako absolútne neprípustné považujeme pokusy niektorých západných krajín zvaliť vinu za eskaláciu napätia v Sýrii na Rusko v súvislosti so schvaľovaním rezolúcie obsahujúcej hrozby v podobe sankcií namierených proti sýrskej vláde,“ vyhlásil v piatok pred novinármi Alexandr Lukaševič, hovorca ruského ministerstva zahraničia.

Ako zdôraznil, „namiesto toho aby sa naši západní partneri aspoň pokúsili presvedčiť ozbrojenú sýrsku opozíciu, aby išla cestou politického riešenia, venujú sa hrubým útokom na adresu ruskej politiky, postavenej od začiatku konfliktu na hľadaní východísk politickými prostriedkami“. Za prejavy cynizmu označil vyhlásenia niektorých vyslancov pri OSN vzápätí po štvrtkovom hlasovaní BR, podľa ktorých akoby krvavé teroristické útoky v Damasku sú „dôvodom na jednostranný tlak na režim Bašara Asada“.

„Je to zároveň prakticky súhlas s konaním teroristov a zároveň signál, že idú správnym smerom,“ cituje RIA Novosti Lukaševiča. Podľa ruského diplomata Moskva svoj postoj pri hľadaní východiska nemení. Je ním „prísne plnenie mierového plánu osobitného vyslanca OSN Kofiho Annana a záväzkov vyplývajúcich z júnového rokovania v Ženeve“.
V piatok BR prdĺžila mandát pozorovateľov OSN v Sýrii, ktorý skončil v piatok o polnoci o ďalších 30 dní.Z dvoch alternatív tak vybrali britskú s ktorou ako s vyváženou súhlasili všetci členovia BR.

© Autorské práva vyhradené

44 debata chyba