Sýriu tlačia do kúta

Šéf francúzskej diplomacie Alain Juppé v piatok po rokovaniach v Turecku vyjadril odmietavé stanovisko Paríža s prípadnou jednostrannou intervenciou v Sýrii. "Akýkoľvek zásah musí schváliť OSN," vyhlásil a tým nepriamo reagoval na množiace sa hlasy sýrskych radikálnych predstaviteľov žijúcich v emigrácii volajúcich po vojenskom zásahu.

18.11.2011 14:40
Alain Juppe, Ahmet Davutoglu Foto:
Francúzsky minister zahraničia Alain Juppe (vľavo) a jeho turecký náprotivok Ahmet Davutoglu po rokovaniach v Ankare.
debata

Jedno z východísk ponúka Moskva. „Je ním rokovanie vlády a jej oponentov v sídle Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire,“ zopakoval najnovšie ruskú výzvu šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Catherine Ashtonová, ministerka zahraničia Európskej únie, však zase rovnako zopakovala, že východiskom je „pokračovanie tlaku na sýrsku vládu s cieľom zastaviť násilie“. Presne v duchu slov Bena Rhodesa, zástupcu poradcu prezidenta pre národnú bezpečnosť USA. „Pokračujú konzultácie s európskymi lídrami o sankciách proti Damasku,“ citujú agentúry politika.

V tejto súvislosti sa množia hlasy, ktoré upozorňujú, že spomínané úsilie môže vládnu moc, režim prezidenta Bašára Asada, zahnať do kúta. Vychádzajú pritom hlavne so skutočnosti, že autori „tvrdého scenára“ prakticky nedávajú časový priestor sýrskej vláde uskutočniť záväzky vyplývajúce z tzv. cestovnej mapy. Teda dokumentu, ktorý vznikol 2. novembra na rokovaní Rady LAŠ v Káhire a s ktorým Damask súhlasil. Asad sa tak ocitol pod tlakom stále nových a nových požiadaviek, hlavne zo zahraničia na jednej strane, a na strane druhej pod tlakom podnecovania pokojných protestov i vojenských aktivít proti vládnej moci.

„Sýrsky prezident Bašár Asad musí odstúpiť ešte skôr ako začne dialóg s opozíciou,“ vyhlásil Burhan Ghalioun, líder opozičnej tzv. Sýrskej národnej rady pôsobiacej v zahraničí a podporovanej viacerými západnými mocnosťami. Hovorí tak napriek tomu, že súčasná moc v Sýrii má ešte stále obrovské množstvo stúpencov, o čom svedčia niekoľkotisícové demonštrácie podporujúce Asada v minulých dňoch.

Už menej pozornosti podľa viacerých pozorovateľov venuje Západ a LAŠ požiadavkám domácej opozície reprezentovanej Vlasteneckou koalíciou. Pritom jej líder Michael Kilo najnovšie opäť upozornil, že úsilie LAŠ a svetovej verejnosti vôbec, by sa malo sústrediť hlavne na podporu tých opozičných frakcií, ktoré sa usilujú o „demokratické premeny v krajine a dávajú prednosť pokojnému charakteru protestného hnutia“. „Militarizácia ľudového povstania nahráva iba silám, ktoré by chceli v Sýrii uplatniť skúsenosti z Líbye,“ cituje agentúra ITAR-TASS opozičného lídra.

debata chyba