Szigeti: Školy prípravu na reformu nezvládli

Učitelia boli zo školskej reformy takmer na 100 percent vylúčení, konštatoval v relácii STV O 5 minút 12 poslanec SMK László Szigeti. Podľa neho neexistovali žiadne školenia o tom, čo vlastne chce reformou ministerstvo dosiahnuť, čo je to školský vzdelávací program.

07.09.2008 15:34
László Szigeti Foto: ,
Poslanec za Stranu maďarskej koalície a bývalý minister školstva László Szigeti.
debata

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v relácii poďakoval učiteľom, za to, že zvládli úspešne všetky prípravy na reformu. „Školské vzdelávacie programy sú v absolútnej väčšine pripravené,“ povedal minister.

Zároveň zdôraznil, že je rád, že učitelia pochopili to, že začiatok je najťažší, ale zároveň najdôležitejší. Minister dnes povedal, že rezort má pripravenú finančnú rezervu, z ktorej by mohli ísť peniaze aj na odmeny pedagógom za reformu. Reagoval tak na Szigetiho slová, že by si učitelia zaslúžili odmeny za to, že strávili letné prázdniny prípravou na reformu.

Mikolaj chce pre firmy, ktoré podporia vedu, štátne dotácie

Súkromné podniky a firmy budú mať možno v budúcnosti šancu získavať štátne dotácie či daňové úľavy, ak budú podporovať vedecký výskum. Vyplýva to z legislatívneho zámeru zákona o stimuloch pre výskum a vývoj, ktorý zverejnilo ministerstvo školstva. Minister Ján Mikolaj sa v minulosti opakovane sťažoval, že súkromný sektor investuje do vedeckého bádania výrazne menej peňazí, než je zvykom vo vyspelejších európskych krajinách.

Najvyššiu podporu, približne do 602,5 milióna korún (zhruba 20 miliónov eur) budú môcť získať firmy, ktoré sa venujú takzvanému základnému výskumu. Ide väčšinou o bádanie, ktoré prináša ekonomické výhody až v dlhšom časovom horizonte. Napríklad na projekty aplikovaného výskumu by mal štát prispievať najviac 301,26 milióna korún (10 miliónov eur). Ďalšou formou štátnej podpory by mohli byť aj daňové úľavy, navrhlo ministerstvo.

Dotácie by mali motivovať súkromné spoločnosti, aby do výskumu investovali aj vlastné peniaze. Na štátnu podporu budú mať preto nárok len projekty, ktorých celková hodnota dosiahne aspoň 3,0126 miliardy korún (100 miliónov eur).

Slovensko v posledných rokoch investovalo do vedeckého bádania približne 0,5 percenta HDP, zatiaľ čo priemer Európskej únie bol približne trojnásobne vyšší. Investície do vedy sa pritom považujú za kľúčové pre ekonomický rozvoj krajín v budúcnosti.

debata chyba